Płacze, wierci się albo kręci? 6 przyczyn niespokojnego snu dziecka

2024-02-01 13:39

Niespokojny sen podczas snu może występować zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Ma różne oblicza i może wynikać ze zbyt wielu wrażeń i bodźców, ze złego snu, albo być nawet pierwszym objawem zbliżającej się infekcji. Podpowiadamy, co robić, aby pomoc mu przespać całą noc?

Płacze, wierci się albo kręci? 6 przyczyn niespokojnego snu dziecka
Autor: Getty Images Płacze, wierci się albo kręci? 6 przyczyn niespokojnego snu dziecka

Niespokojny sen dziecka może mieć różne oblicza. Czasem maluch wierci się podczas snu, rozkopuje kołderkę lub macha rękami. Innym razem wręcz rzuca się po łóżku do tego stopnia, że obija się o ścianki łóżeczka lub forsuje barierkę. Częste nocne pobudki, kwilenie podczas snu, płacz lub przekręcanie się z boku na bok mogą wystąpić zarówno u niemowląt, jak i u starszych dzieci. Jakie są przyczyny takich zachowań?

Spis treści

  1. Dlaczego dziecko ma niespokojny sen?
  2. Dziecko rzuca się po łóżku, bo jest mu za gorąco
  3. Maluch śpi niespokojnie, bo miał za dużo wrażeń
  4. Dziecko wierci się, bo boli je brzuszek
  5. Maluch kręci się, bo zbliża się infekcja
  6. Dziecko płacze, bo ma nocne lęki
  7. Maluch wierci się, bo śni
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc

Dlaczego dziecko ma niespokojny sen?

Dziecko może spać niespokojnie, ponieważ:

  • jest mu za gorąco 
  • miało zbyt dużo wrażeń w ciągu dnia
  • boli je brzuszek
  • zbliża się infekcja
  • ma nocne lęki
  • zaczyna śnić

Dziecko rzuca się po łóżku, bo jest mu za gorąco

Być może w sypialni lub pokoju dziecka panuje nieodpowiednia temperatura, może jest zbyt duszno lub maluch jest zbyt ciepło ubrany. Warto nie przegrzewać dziecka i ubierać je tak, by miało komfort termiczny. Jeśli dziecko rozkopuje się w nocy, przez co wybudza lub płacze, warto założyć mu do spania cieplejszy pajacyk lub sięgnąć po śpiworek. Jeśli maluchowi jest za gorąco, wystarczy cienkie body lub bawełniany pajacyk. Nie zaleca się także zakładania do spania skarpetek — czasem to właśnie skarpetki sprawiają, że maluchowi jest za gorąco i często się budzi.

Maluch śpi niespokojnie, bo miał za dużo wrażeń

Wesołe i zadowolone w dzień dziecko nagle w nocy rzuca się po łóżeczku, przekręca na brzuszek, kwili lub krzyczy? Takie zachowania wbrew pozorom u niemowląt są dość częste. Czasem wystarczy zbyt dużo wrażeń w ciągu dnia, odwiedziny, wizyta u lekarza czy wyjście do sklepu, by dziecko zostało przestymulowane. Niemowlęta nie radzą sobie z nadmiarem bodźców, ich mózgi nieustannie przetwarzają je w nocy, dlatego nie mogą się wyciszyć i zasnąć. W efekcie ich sen staje się płytki, przerywany i niespokojny.

Dziecko wierci się, bo boli je brzuszek

U małych dzieci przyczyną niespokojnego snu może być także ból brzuszka. Jeśli dziecko kręci się i kładzie na brzuchu, jest niespokojne lub popiskuje bądź kwili przez sen, może to oznaczać kolkę lub niestrawność. Małe dzieci w takiej sytuacji często intuicyjnie układają się "na czworaka" z podkulonymi nóżkami. Pomocne może okazać się pomasowanie brzuszka, podanie herbatki z koperkiem lub (przy silnym bólu) kropli rozbijających pęcherzyki powietrza w jelitach.

Maluch kręci się, bo zbliża się infekcja

Po niektórych dzieciach widać, że "coś się dzieje". Oznakami nadciągającej infekcji może być nie tylko marudzenie dziecka lub brak apetytu, ale również problemy ze snem. Gdy maluch jest bardzo niespokojny w nocy, często zmienia pozycje i łatwo się wybudza, może to oznaczać, że zaczęła się infekcja wirusowa. Jeśli tak jest, to zwykle już o poranku dziecko wstaje z katarem, bólem gardła lub kaszlem. W takiej sytuacji trzeba obserwować dziecko, a jeśli objawy infekcji się nasilą, wybrać się do pediatry.

Dziecko płacze, bo ma nocne lęki

Lęki nocne najczęściej pojawiają się u dzieci pomiędzy 2. a 6. rokiem życia. Najczęściej ustępują samoistnie, rzadko zdarza się, by cierpiały na nie dzieci w wieku szkolnym. Dla rodziców nocne lęki są przerażające — ich słodko śpiące dziecko nagle zaczyna przeraźliwie krzyczeć, rzuca się po całym łóżku lub budzi się skrajnie przerażone. Nocnym lękom nie da się zapobiec, choć można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Warto dbać o właściwe wyciszenie dziecka przed snem, stosować rytuały kojące i zapewniające mu poczucie bezpieczeństwa, nie serwować maluchowi zbyt dużej ilości wrażeń w ciągu dnia.

Maluch wierci się, bo śni

Sny pojawiają się u starszych dzieci, w wieku przedszkolnym. Początkowo są to sny statyczne, w których nie dzieje się zbyt dużo. U dzieci wrażliwych, o bogatej wyobraźni, mogą jednak być bardziej złożone, a czasem zamieniać się w koszmary senne, często wynikające z nieprzyjemnych przeżyć, lęków lub oglądania nieodpowiednich bajek bądź filmów. W takiej sytuacji trzeba wyciszyć dziecko i zapewnić je, że w domu jest całkowicie bezpieczne.

Czytaj: Jakie rytuały pomogą dziecku zasnąć?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza