"Spało dobrze, a teraz ciagle się budzi". Schemat snu niemowlaka zmienia się z dnia na dzień

2022-04-25 15:49

Wielu rodziców narzeka, że dziecko do tej pory spało dobrze, a teraz ciągle się budzi. Że kiedyś po karmieniu usypiało na 3-4 godziny, a teraz płacze, jakby łóżeczko je parzyło. Niestety, tak wygląda sen dziecka przez pierwszy rok życia - jego schemat zmienia się często i niekiedy dosłownie z dnia na dzień.

Ile snu potrzebuje 6-miesięczne dziecko?
Autor: Getty images

Noworodek nie odróżnia dnia od nocy, ma mały żołądek, więc często domaga się piersi, do tego jego fazy snu są inne niż u dorosłego, więc budzi się częściej i nie umie ponownie samodzielnie zasnąć. To wszystko czynniki wpływająca na to, że rodzice dziecka w pierwszym roku jego życia śpią niewiele. Do tego dochodzą naturalne zmiany w jego rytmie snu i skoki rozwojowe skutecznie zaburzają wyuczone schematy.

Aby zrozumieć, dlaczego dziecko, które spało  jak aniołek, nagle budzi się co godzinę, zobacz, jak wygląda sen dziecka tydzień po tygodniu w pierwszych miesiącach jego życia.

Czytaj również"Czy moje dziecko się wysypia?". Ile snu potrzebuje maluch i do kiedy powinien mieć drzemki?

Konsultantka snu uczy niemowlę samodzielnego zasypiania - zobacz, jak to zrobić

Jak śpi niemowlę w pierwszym roku życia? Zobacz galerię

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza