Kwili, ale ma zamknięte oczka. Czy to nie zły sen lub ból brzuszka wywołuje płacze podczas snu?

2023-01-27 12:55

To nie zły sen ani inne dolegliwości są odpowiedzialne za płacz niemowlęcia podczas snu. Jeśli więc słyszysz kwilenie dziecka, ale ma ono ma zamknięte oczka i płacze przez sen, nie martw się. Wyjaśniamy, dlaczego malutkie dzieci płaczą podczas spania.

niemowlę płaczące z zamkniętymi oczkami
Autor: Getty images To nie zły sen ani ból brzuszka. Oto, dlaczego niemowlęta często płaczą przez sen

Na pewno nie raz zauważyłaś, że maluszek w nocy nagle zaczyna płakać, ale kiedy do niego podchodzisz, okazuje się, że śpi i kwili przez sen. Co wtedy robić: czy budzić malca, aby przerwać płacz niemowlęcia, czy też zostawić, aby się sam uspokoił. Specjaliści wyjaśniają, że to normalne, że dzieci płaczą przez sen, choć nie do końca wiedzą, dlaczego tak się dzieje.

Spis treści

  1. Dlaczego niemowlę płacze przez sen?
  2. Czy niemowlęta mogą mieć koszmary?
  3. Co robić, gdy dziecko płacze przez sen?
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc: błędy rodziców

Dlaczego niemowlę płacze przez sen?

Gdy maluszek zaczyna płakać przez sen, nie oznacza, że dzieje mu się coś złego. Choć wygląda to niepokojąco, to jednak malec prawdopodobnie nie cierpi z bólu ani też nie ma złych snów. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że czasem zanim zdążysz podejść do łóżeczka dziecka, ono już się uspokaja i znów spokojnie śpi. Krótkie epizody płaczu podczas snu są naturalnym etapem rozwoju i niekoniecznie wymagają pomocy. Dlaczego więc niemowlę płacze przez sen?

  • Zmiana cyklów snu. Sen dziecka, podobnie jak u wszystkich ludzi, składa się z cykli, choć są one krótsze niż u dorosłych. Gdy niemowlę przechodzi z fazy snu głębokiego do fazy snu REM, zaczyna ruszać gałkami ocznymi, poruszać rączkami, a nawet płaczą podczas snu REM. Dodatkowo, często budzą się między poszczególnymi fazami: mogą wtedy płakać przez kilka minut, nie budząc się do końca.
  • Przemęczenie i nadmiar bodźców. Pobudzonemu i zmęczonemu dziecku trudno zasnąć. Taki maluch walczy z organizmem, który uwalnia już hormony snu, ale jego mózg nadal jest aktywny. Przemęczenie i duże łzy tuż przed zaśnięciem to najczęstsze przyczyny płaczu dziecka we śnie.

Zdarza się, że dziecko może płakać z powodu złego samopoczucia - gdy jest chore lub gdy jest w trakcie ząbkowania: dyskomfort powodowany bólem dziąseł może zaburzać spokojny sen malca i być przyczyną płaczu, ale są to sytuacje sporadyczne.

Czytaj również: Słyszałaś o krzywej płaczu? Naukowcy przekonują, że to bzdura

To nie kolka, a jednak niemowlak płacze i nie można go uspokoić. Czym jest napad purpurowego płaczu?

Czy niemowlęta mogą mieć koszmary?

Płacz niemowlęcia w czasie snu nie jest spowodowany koszmarami. Maluchy w tym wieku nie śnią jeszcze obrazami, a ich mimika - uśmiechy czy grymas płaczu, są mimowolne. Niemowlęta nie doświadczają złych snów, koszmarów ani nocnych lęków. Malec zaczyna mieć sny dopiero w wieku ok. 2 lat.

Co robić, gdy dziecko płacze przez sen?

Ponieważ, jak już wiesz, płacz niemowlęcia przez sen nie jest spowodowany zazwyczaj jakimś problemem, dlatego w sytuacji, gdy usłyszysz kwilenie i zobaczysz, że malec nie budzi się lecz płacze przez sen - poczekaj. Prawdopodobnie malec sam przestać płakać po kilku minutach. Jeśli tak się nie stanie, możesz wypróbować te sposoby:

  • Skróć proces usypiania i rytuały związane ze snem. Dziecko, które za długo jest usypiane - bo najpierw go karmisz, potem tulisz, potem nucisz kołysanki itd. - często jest przemęczone i ma trudności z zasypianiem. Rytuały przed snem dla noworodków powinny być krótkie (około 10 minut) i obejmować tylko kilka czynności, takich jak zmiana pieluchy, nałożenie balsamu lub kojącego masażu, otulenie lub przebranie się w piżamę i kołysanie przez kilka minut, aż stanie się senne.
  • Uspokój malca. Włącz biały szum, zacznij nucić dziecku, pogłaszcz je po pleckach. Wiele dzieci szybciej się uspokaja i przestaje płakać, gdy zaczyna ssać smoczek. Jeśli karmisz piersią, możesz podać pierś lub po prostu przytulić maluszka, aby twoje ciepło i zapach go uspokoił.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza