Pomiędzy cesarką a porodem naturalnym. Czym jest poród francuski i czy przyjmie się w Polsce?

2022-08-17 10:18

Poród francuski jest nową metodą porodu w naszym kraju. Zwany też porodem brzusznym jest czymś pomiędzy cięciem cesarskim a fizjologicznym porodem siłami natury. Skraca czas pobytu w szpitalu, a sama procedura jest bardziej przyjazna dla mam niż klasyczna operacja.

To coś pomiędzy cesarką a porodem naturalnym
Autor: Shutterstock Czym jest poród francuski i czy przyjmie się w Polsce?

Poród francuski jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Francji, został opracowany głównie przez tamtejszych lekarzy i jest tam z powodzeniem stosowany jako alternatywa dla bardzo popularnego cięcia cesarskiego.

Spis treści

  1. Na czym polega poród francuski?
  2. Zalety porodu francuskiego
  3. Jakie są różnice z klasycznym cięciem cesarskim?
  4. Gdzie w Polsce wykonuje się porody francuskie?
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega poród francuski?

Przygotowanie do operacji niewiele różni się od przygotowania do klasycznego cięcia cesarskiego. Nie jest konieczne stosowanie cewnika Foleya do cewnikowania pęcherza moczowego.

Preferowanym znieczuleniem jest znieczulenie zewnątrzoponowe, takie jak podczas porodu siłami natury, a nie podpajęczynówkowe. Dzięki temu redukuje się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych takich jak np. popunkcyjne bóle głowy po zabiegu.

W FAUCS (French Ambulatory Cesarean Section) nie dochodzi do otwarcia jamy otrzewnej jak w klasycznym cięciu cesarskim. Lekarze odchylają mięśnie i pęcherz moczowy aby móc naciąć macicę.

W trakcie porodu francuskiego rodząca używa specjalnego ustnika, dzięki któremu jej przepona i mięśnie tłoczni brzusznej pracują intensywnie i „wypychają” główkę dziecka z macicy. Jest to bardzo podobne do parcia znanego z porodów siłami natury. Dzięki temu mama jest zaangażowana w cały proces porodu bardziej niż podczas klasycznego cięcia cesarskiego.

Jednakże przez to, że nacięcie macicy jest mniejsze niż podczas klasycznej operacji, wymaga dużych umiejętności i doświadczenia lekarza, aby nie doszło przypadkowo do uszkodzenia narządów kobiety lub dziecka. Zaleca się aby po operacji lekarze zamiast klasycznych szwów na skórze używali specjalnie przeznaczonych do tego klejów.

Przeczytaj: Czy poród przez cesarskie cięcie ma dobre strony?

Zalety porodu francuskiego

Dzięki temu, że nie dochodzi to otwarcia jamy otrzewnej ryzyko porażennej niedrożności jelit czy zrostów otrzewnej jest minimalne. Nie ma ryzyka problemów z układem pokarmowym czy późniejszym zajściem w ciążę, które mogłyby być spowodowane klasycznym cięciem cesarskim. Kobieta odczuwa mniejszy ból niż po klasycznej operacji, dzięki czemu przyjmuje mniej środków przeciwbólowych w tym np. opioidów. Może więc już po 2 godzinach po porodzie spożywać pokarmy.

Dzięki temu, że pionizacja po zabiegu ma miejsce znacznie szybciej niż w przypadku cięcia cesarskiego, poza komfortem pacjentki i możliwością wczesnej opieki nad noworodkiem, zmniejsza się także znacząco ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych u kobiety.

Ponadto podczas samego zabiegu jest również zastosowane płytsze znieczulenie powodujące mniejsze działania niepożądane. Rezultatem porodu francuskiego jest niewielka kosmetyczna blizna która nie wymaga opatrunku, dlatego po kilku godzinach kobieta może, przykładowo, wziąć prysznic.

Jak nazwa wskazuje, jest to ambulatoryjne cięcie cesarskie więc dosłownie rzecz biorąc przeprowadzane jest w trybie niewymagającym długiego pobytu w szpitalu. Pacjentki mogą wrócić do domu nawet po 12 godzinach (w Polsce po ok. 48).

Mimo że poród francuski ma wiele zalet, na razie nie zastąpi w całości cięcia cesarskiego z powodu swoich ograniczeń takich jak np. brak możliwości wykonania go podczas nagłych stanów.

Jakie są różnice z klasycznym cięciem cesarskim?

Pacjentka odczuwa mniejszy ból niż po klasycznym cięciu dzięki mniejszej inwazyjności zabiegu. Podczas porodu francuskiego nie dochodzi do typowego wyciągnięcia dziecka, a jest ono raczej wypychane przez mamę siłą jej mięśni brzucha. Niestosowanie opioidów znacząco zmniejsza ilość działań niepożądanych takich jak np. nudności i wymiotów, które zdarzają się po cięciu cesarskim.

Podczas porodu francuskiego pacjentka nie musi mieć zakładanego cewnika do pęcherza moczowego, ponieważ nie dochodzi tu do całkowitej blokady nerwu ruchowego, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko infekcji dróg moczowych, a pacjentka nie odczuwa dyskomfortu związanego z posiadaniem cewnika.

Sam poród francuski trwa jednak dłużej niż cięcie cesarskie, więc metoda ta nie nadaje się do nagłych sytuacji jak również stanów zagrożenia życia mamy lub dziecka. Może zostać wykonany tylko przy planowych, ustalonych wcześniej zabiegach.Po porodzie brzusznym pacjentki są szybciej wypisywane do domu- już po 2 dobach czyli tak samo jak w przypadku porodów siłami natury.

Przeczytaj: Ile trwa cesarka? Sprawdź, jak długo rodzi się dziecko przez cesarskie cięcie

Gdzie w Polsce wykonuje się porody francuskie?

Pierwsze porody metodą FAUCS zostały przeprowadzone w Polsce w marcu 2020 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Tamtejsi lekarze zostali przeszkoleni przez francuskich specjalistów. Nie wiadomo jeszcze czy metoda FAUCS przyjmie się w innych szpitalach w Polsce i czy znacząco zmniejszy ilość wykonywanych klasycznych cięć cesarskich.

Póki co szpital w Olsztynie jest jedyną placówką, która się na to zdecydowała. Choć poród tą metodą uznawany jest za prostszy niż klasyczne cięcie cesarskie, to jak podkreśliła w wywiadzie z portalem hellozdrowie.pl dr n. med. Marek Gowkielewicz (propagator tej metody w Polsce) wymaga przeszkolenia lekarzy. Łączy bowiem w sobie elementy chirurgii urologicznej, kardiochirurgii oraz chirurgii plastycznej.

Francuscy lekarze z powodzeniem stosują metodę FAUCS od 23 lat w swoim kraju i popularyzują ją w innych krajach m.in. w Belgii, Luksemburgu i Izraelu.

Czytaj: Nowa metoda ciecia cesarskiego FAUCS jest już stosowana w Olsztynie!

Czy boisz się porodu?

Pytanie 1 z 5
Okazuje się, że bliska osoba nie będzie mogła ci towarzyszyć podczas porodu. Co robisz?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza