Wszystko o cesarskim cięciu - przygotowania do cesarki, jej przebieg i możliwe powikłania

2011-09-19 17:24

Cesarskie cięcie to poważna operacja i z całą pewnością nie jest łatwą opcją urodzenia dziecka. Sprawdź, czego powinnaś oczekiwać i czy możesz się na cesarkę jakoś przygotować. Wiedzę na temat porodu cesarskiego powinna mieć każda ciężarna, bo decyzja o nim może zapaść w ostatniej chwili.

cesarskie cięcie
Autor: Jupiterimages

Spis treści

 1. Kiedy wykonanie cięcia cesarskiego jest konieczne?
 2. Jak przebiega poród przez cesarskie cięcie?
 3. Jakie są możliwe powikłania po cesarskim cięciu?
 4. Jak przygotować się na cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie kończy co trzecią ciążę. Obawiasz się, że ty również możesz mieć wskazania do cesarki? Nie musisz się obawiać, nowoczesne rozwiązania chirurgiczne i postęp w zakresie anestezjologii sprawią, że nawet cesarskie cięcie nie będzie aż tak stresującym doświadczeniem. Istnieje wiele sytuacji, w których przeprowadzenie cesarskiego cięcia jest wskazane czy wręcz niezbędne ze względu na bezpieczeństwo matki lub dziecka. Warto wiedzieć czym różni sięznieczulenie ogólne od znieczulenia przewodowego i jak przygotować się do zabiegu, aby zmniejszyć stres z nim związany.

Kiedy wykonanie cięcia cesarskiego jest konieczne?

Niektóre wskazania można określić już w ciąży i zaplanować operację z wyprzedzeniem. Oto powody, dla których lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia:

 • nieprawidłowe ułożenie dziecka, zwłaszcza poprzeczne
 • łożysko przodujące, czyli zasłaniające ujście szyjki macicy
 • ciąża wielopłodowa, także bliźniacza
 • niewspółmierność porodowa, czyli sytuacja, kiedy dziecko jest zbyt duże w stosunku do rozmiarów miednicy matki
 • dwukrotne cesarskie cięcie w przeszłości; jedno cięcie nie wyklucza jeszcze porodu siłami natury (ważne jest, dlaczego je wtedy zrobiono)
 • czynniki pozapołożnicze: kardiologiczne, okulistyczne, ortopedyczne, neurologiczne, zakażenie matki wirusem HIV lub opryszczki narządów płciowych

Bywa, że decyzja o operacji zapada nagle, w trakcie porodu, bo zagrożone jest zdrowie dziecka lub matki. Wskazaniem do cesarki jest wówczas:

 • niedotlenienie dziecka (np. wskutek zapętlonej pępowiny)
 • silne krwawienie jako objaw odklejenia się łożyska
 • zaburzenia czynności skurczowej macicy, skutkujące zahamowaniem postępu porodu.

Jak przebiega poród przez cesarskie cięcie?

Jeśli cesarka jest planowana, zazwyczaj przeprowadza się ją w znieczuleniu przewodowym (cały czas będziesz przytomna), a jeśli nagła – wówczas stosuje się znieczulenie ogólne (pełne uśpienie). Znieczulenie przewodowe lekarz anestezjolog podaje przez cienki cewnik zakładany do przestrzeni między oponami pokrywającymi rdzeń kręgowy. Wkłucie cewnika nie boli, ale może być odczuwane jako nieprzyjemne. Będziesz musiała położyć się na boku lub usiąść z podciągniętymi nogami i wygiąć kręgosłup, aby ułatwić precyzyjne wkłucie. Gdy znieczulenie zacznie działać, nie będziesz odczuwała żadnego bólu, a jednak pozostaniesz przytomna. Czynności lekarza, który wykonuje operację, nie będziesz widzieć, bo nad twoją klatką piersiową zostanie rozstawiony parawan. Lekarz operator zrobi około 10-centymetrowe poziome nacięcie (2–3 cm powyżej kości łonowej), wyjmie dziecko z macicy, po czym zszyje nacięcie. Cała operacja trwa 45–50 minut. Po zabiegu zostaną ci podane leki przeciwzakrzepowe i antybiotyki na wypadek ewentualnego zakażenia. Jeśli zarówno ty, jak i dziecko będziecie w dobrym stanie, powinnaś mieć możliwość przytulenia malca zaraz po urodzeniu.

>>Cesarskie cięcie zaplanowane: jak wygląda cięcie elektywne?>>

Jakie są możliwe powikłania po cesarskim cięciu?

Choć obecnie cesarskie cięcie jest o wiele bezpieczniejsza niż kiedyś, wciąż wiąże się z ryzykiem krwotoku, zakażenia i zakrzepicy żył głębokich. Zwiększa też prawdopodobieństwo, że także kolejny poród będzie operacyjny. W kolejnych ciążach większe będzie także ryzyko problemów z łożyskiem i pęknięcia macicy. Jak każda operacja, cięcie cesarskie sprzyja też powstal waniu zrostów, które mogą być później przyczyną bólu i komplikacji przy kolejnej cesarce.

>>Otyłość dziecka a CESARSKIE CIĘCIE – czy istnieje związek między otyłością dzieci i cesarskim cięciem?>>

Jak przygotować się na cesarskie cięcie?

Zaplanowany poród operacyjny nie wymaga wielu przygotowań. Trzeba po prostu zgłosić się do szpitala – ze spakowaną wcześniej torbą – na wyznaczony dzień i godzinę (zwykle rano). Pamiętaj o tym, by nie jeść niczego od czasu lekkiej kolacji – od posiłku do operacji musi minąć przynajmniej 6 godzin. Aby zapobiec zrostom pooperacyjnym, które potrafią mocno dać się we znaki, możesz rozważyć zakup specjalnego żelu lub membrany – porozmawiaj o tym z lekarzem, który będzie wykonywał operację.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza