Cesarskie cięcie – dolegliwości po cesarce

2016-07-05 23:47

Cesarskie cięcie to poród operacyjny. Czy pierwsze dni po cesarce są dużo cięższe niż po porodzie naturalnym. Jakie dolegliwości towarzyszą kobiecie po cesarskim cięciu? 

Wokół dolegliwości, jakie towarzyszą kobiecie po cesarskim cięciu narosło wiele fałszywych opinii, między innymi, że pierwsze dni po cesarce są dużo cięższe niż po porodzie naturalnym. Tak się składa, że jest to sprawa bardzo indywidualna i samopoczucie kobiety po porodzie zależy od wielu różnych czynników. Dowiedz się, co może, ale nie musi, towarzyszyć połogowi po cesarskim cięciu.

  • BÓL W PODBRZUSZU. Wiele zależy od indywidualnej tolerancji na ból. Jeśli podczas porodu kobieta miała znieczulenie zewnątrzoponowe, to po zabiegu przez cewnik umieszczony w plecach będzie otrzymywała środki przeciwbólowe. Natomiast po znieczuleniu ogólnym otrzyma leki w kroplówce lub zastrzyku.
  • TRUDNOŚCI Z PORUSZANIEM SIĘ . Zdecydowana większość kobiet jest w stanie wstać z łóżka już kilka godzin po cesarce. Należy to zrobić w asyście położnej, bo można doznać zawrotu głowy i upaść. Pierwsze kroki będą nieco bolesne, ale z czasem to minie. Ruch jest ważny, by usprawnić krążenie i przyspieszyć powrót do formy. Poza tym chodzenie zapobiega tworzeniu się pooperacyjnych zrostów. Gdy kobieta będzie w stanie się poruszać, pielęgniarka usunie cewnik. Lepiej nie zwlekać z wizytami w toalecie, bo pełny pęcherz zwiększa nacisk na ranę po cięciu.
  • BÓL GŁOWY. Gdy znieczulenie zewnątrzoponowe zanika, świeżo upieczona mama może odczuwać ból głowy.

>>CESARSKIE CIĘCIE: dlaczego kobiety chcą rodzić przez cesarkę?>>

Na czym polega  poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza