Ból brzucha po porodzie: czy to normalne? [WYPOWIEDŹ EKSPERTA]

2013-12-30 16:28

Co oznacza ból brzucha po porodzie i jak sobie z nimi radzić? Czas po porodzie bywa trudny, niektóre dolegliwości w połogu mogą cię zaskoczyć. O czym świadczy ból brzucha?

naciecie krocza
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Ból brzucha i skurcze po porodzie
  2. Polecamy wideo: bóle brzucha w ciąży

Po porodzie mogą się pojawić różne dolegliwości. Jedną z nich jest ból brzucha. Co robić, kiedy wstępuje ból brzucha po porodzie? Zapytaliśmy ginekologa położnika.

Ból brzucha i skurcze po porodzie

Bóle i skurcze w dole brzucha zwiększają się lub pojawiają przy karmieniu piersią. Oksytocyna, którą organizm produkuje podczas ssania piersi, pobudza laktację, a ta sprawia, że macica się obkurcza – stąd ból brzucha przy karmieniu piersią. Skurcze macicy wywołują dość silny ból brzucha, podobny do bólu menstruacyjnego. Kurcząca się macica pozbywa się resztek tkanek poporodowych i krwi. Tak obkurczająca się macica powraca do swojego normalnego rozmiaru sprzed ciąży po około sześciu tygodniach od porodu, najczęściej wtedy mija też ból brzucha. Aby uśmierzyć ból brzucha po porodzie, można stosować leki przeciwbólowe – paracetamol i ibuprofen. O leku i dawce decyduje lekarz prowadzący.

Polecamy wideo: bóle brzucha w ciąży

miesięcznik "M jak mama"