Dolegliwości po ciąży – zmęczenie w połogu

2013-04-08 14:10

Jedną z najczęstszych dolegliwości po ciąży jest osłabienie będące efektem ogromnego wysiłku związanego z porodem. Po urodzeniu dziecka jesteś wyczerpana, obolała i zmęczona. Jak możesz sobie radzić z tą dolegliwością po ciąży?

dolegliwosci po ciazy zmeczenie w pologu
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Dolegliwości po ciąży: znajdź sposób na zmęczenie
  2. Fazy porodu: Połóg - czwarty okres porodu

Połóg jest kolejną, po ciąży, rewolucją w ciele kobiety. To trudny czas, bo nie możesz skupić się wyłącznie na sobie – na świecie jest mały człowiek, który bardzo potrzebuje twojej opieki. Przez dziewięć miesięcy ciąży twoje ciało bardzo się zmieniło. Rosła macica, szalały hormony, zwiększyła się objętość krwi w organizmie. Dokuczały ci dolegliwości związane z ciążą. Kolejnym wyzwaniem dla twojego organizmu był poród, niezależnie, czy rodziłaś siłami natury, czy miałaś wykonane cesarskie cięcie. Teraz czas na połóg – etap, gdy ciało młodej mamy wraca do równowagi. Do typowych dolegliwości po ciąży, które pojawiają się w tym okresie należy zmęczenie.

Dolegliwości po ciąży: znajdź sposób na zmęczenie

Spełniło się twoje pragnienie – urodziłaś dziecko. Noworodek jest w twoich ramionach. A ty, oprócz wielkiej radości, czujesz też spore zmęczenie – to typowa dolegliwość po ciąży. Osłabienie może być efektem dużego wysiłku w czasie porodu, utraty krwi, bólu, który odczuwasz. Wiele kobiet wspomina, jak widok noworodka, który potrzebuje matczynej troski, sprawiał, że ich własne dolegliwości schodziły na dalszy plan. Jednak mimo nowych obowiązków młoda mama powinna pamiętać także o sobie. Wypoczywać, gdy tylko się da. Gdy maluch śpi (a noworodki mogą przesypiać nawet po kilkanaście godzin), zamiast sprzątać czy gotować, powinnaś zadbać o swój wypoczynek i na przykład uciąć sobie drzemkę. Jeśli zapewnisz sobie tę odrobinę luksusu, szybciej wrócisz do formy i będziesz mogła efektywniej zająć się maluchem.

Fazy porodu: Połóg - czwarty okres porodu

Poród jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w życiu kobiety. Wiele przyszłych mam bardzo obawia się porodu. Jedną z metod, by przezwyciężyć strach związany z porodem jest świadomość i dokładne poznanie poszczególnych jego etapów. Czwarta faza porodu trwa najdłużej ze wszystkich, a niektóre źródła pomijają połóg jako czwarta fazę porodu. Zapytaliśmy eksperta co dzieje się w czwartej fazie porodu, ile trwa czwarty okres porodu oraz w jaki sposób kobieta powinna dbać o siebie w czasie połogu.

miesięcznik "M jak mama"