Mamy boją się, że pękną i będzie bolało. Sposób tej położnej na „pierwszą kupę” to hit

2023-11-21 11:43

Kłopoty z pierwszym wypróżnieniem po porodzie są naturalne. U większości mam jest to kwestia psychiki, która trochę blokuje nasze ciała. Tymczasem oddanie stolca po porodzie jest niezwykle ważne dla regeneracji organizmu, a gdy nie pojawi się on po tygodniu konieczna jest dalsza diagnostyka. Na szczęście są sposoby, by przechytrzyć swój organizm.

Położna pokazuje, jak bezpiecznie zrobić pierwszą kupę
Autor: Getty Images/ Instagram screenshot Położna pokazuje, jak bezpiecznie zrobić pierwszą kupę

Lęk przed pierwszą wizytą w toalecie po porodzie z pewnością nie ułatwia oddania pierwszego stolca. Choć lekarze nie widzą ku temu podstaw, podświadomie boimy się bólu, pęknięcia szwów, zakażenia krocza... Do tego dochodzi presja, by pierwszy stolec się pojawił, bo dla większości lekarzy jest kluczową kwestią potrzebną do wypisu ze szpitala. Nie bez przyczyny. Prawidłowa praca jelit sprzyja między innymi obkurczaniu się macicy.  To wszystko sprawia, że psychika potrafi blokować nasze ciała. Na szczęście jest sposób by ją przechytrzyć. Pokazuje go położna Agnieszka Gąsior-Guziak, prowadząca instagramowy profil @laktomed.

Zobacz też: Kłopoty w toalecie po porodzie - kiedy powinny wzbudzać niepokój?

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu po porodzie? M jak mama

Przeczytaj: Boisz się wejść do toalety po porodzie? To ci pomoże

Jak pomóc sobie w zrobieniu pierwszej kupy po porodzie?

Zdaniem położników, stres przed rozejściem się szwów jest nieuzasadniony, a prawda jest taka, że im dłużej nie zrobimy pierwszej kupy po porodzie, tym później będzie nam trudniej i pojawią się prawdziwe zaparcia. By do nich nie dopuścić, warto zadbać o swój własny, psychiczny komfort w toalecie. 

- Boisz się zrobić pierwszą kupę po porodzie? To nie lada wyzwanie. Urwij większy kawałek papieru. Jeśli miałaś nacięte krocze, dociśnij ten papier do rany i z wydechem spróbuj zrobić kupę. Pamiętaj o stołeczku - radzi położna w krótkim filmiku. 

Ten sposób da ci komfort i przekonanie o ochronie wrażliwych miejsc, dzięki czemu będziesz mogła bez napięcia przystąpić do działania. Użycie stołeczka, o którym wspomina ekspertka jest równie istotne. Gdy siadamy z kolanami poniżej poziomu brzucha, ciało musi bardziej się napracować, by opróżnić jelita. Kolana umiejscowione wyżej są tu bardziej naturalną dla naszego ciała pozycją. Jeśli w szpitalnej łazience nie ma specjalnego podnóżka, możesz użyć miski, czy podłożyć sobie kilka książek. 

Jak zmodyfikować ten sposób dla mam po cesarskim cięciu?

Podobnego sposobu mogą użyć także mamy, które rodziły poprzez cesarskie cięcie i z powodu podświadomego lęku przed bólem i rozejściem szwów także nie mogą oddać pierwszego stolca. Tu z pomocą może przyjść zwykła poduszka. Siedząc na toalecie, pochyl tułów do przodu i łagodnie dociskając poduszkę do brzucha, postaraj się wypróżnić.

Taki sposób może dać ci większe poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad własnym ciałem. 

Co jeszcze zrobić, by łatwiej oddać stolec po porodzie?

Wiadomo, że po porodzie jelita zazwyczaj są opróżnione. Do tego dochodzi niewielka ilość ruchu. Dlatego zrobienie kupy może być trudne. By ułatwić sobie sprawę, warto w miarę możliwości, jak najwięcej spacerować po pokoju, czy po szpitalnym korytarzu. W diecie z kolei dobrze jest skupić się na produktach o większej zawartości błonnika. 

Gdy to nie pomoże, warto zapytać lekarza o możliwość skorzystania z doodbytniczych czopków glicerynowych. Innym sposobem, który możesz wypróbować są ćwiczenia mięśni Kegla. Pomogą one zarówno w regeneracji dróg rodnych, jak i we wzmocnieniu mięśni odbytu. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza