Nie dla tych gadżetów okołoporodowych! Fizjoterapeuci stanowczo je odradzają

2022-04-12 14:45

Producenci gadżetów okołoporodowych co rusz zasypują przyszłe i świeżo upieczone mamy nowymi propozycjami, obiecując przy tym łatwe porody i szybki powrót do formy sprzed ciąży. Na temat tych gadżetów postanowiła wypowiedzieć się znana w sieci fizjoterapeutka uroginekologiczna, która o większości z nich ma nieprzychylne zdanie. O jakie dokładnie gadżety chodzi?

Tych gadżetów okołoporodowych nie kupuj do wyprawki!
Autor: Getty images Tych gadżetów okołoporodowych nie kupuj do wyprawki!

Mowa o balonikach porodowych, kółkach i pasach poporodowych, kulkach gejszy oraz... ćwiczeniach z internetu. Marta Zaborowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna znana na Instargramie jako @fizjo_matka w jednym ze swoich postów bierze na tapetę każdy z nich.

Przeczytaj także: Jak szybko urodzić? 3 skuteczne sposoby na szybki poród

Zabiegi ginekologii estetycznej likwidujące wstydliwe problemy po porodzie

Gadżety okołoporodowe, z których lepiej nie korzystać

Swoją ocenę zaczyna od baloników porodowych:

“Przygotowując się do porodu - nie stosujemy baloników. Kiedyś czytałam artykuły i nie ma ich udowodnionego działania. Bierne rozciąganie krocza jest po prostu rozciąganiem, nie ma to nic wspólnego z treningiem mięśni dna miednicy - nawet jeśli instrukcja zakłada inaczej”.

Dalej zaś przechodzi do tzw. gadżetów połogowych:

“Po porodzie siłami natury - nie siadamy na kółkach po porodowych! Mięśnie dna miednicy, które w porodzie wykonały ogrom pracy, nie potrzebują biernego wsparcia - to je osłabi jeszcze bardziej.”

“Nie stosujemy pasów zwłaszcza w okolicy brzucha - osłabi to Wasze mięśnie. Jedyny pas jaki moim zdaniem można stosować to pas stabilizujący miednicę - w przypadku dużej niestabilności miednicy (spojenia łonowego lub stawów krzyżowo biodrowych).”

“Wykorzystanie kulek gejszy i innych obciążeń w przypadku np. nietrzymania moczu, jest bardzo złym pomysłem... to tak jakby w osłabioną rękę wrzucić 10 kg zakupów - no nierealne.”

Na koniec negatywnie wypowiedziała się na temat ćwiczeń z internetu:

Ćwiczenia z internetu na nietrzymanie moczu, rozejście mięśnia prostego brzucha itp itd. Nie ma jednego uniwersalnego zestawu ćwiczeń”- pisze.

“Są dobre ćwiczenia dla kobiet po porodzie (bez jakiejkolwiek dysfunkcji), ale to igła w stogu siana. A temat okołoporodowy jest teraz na topie wiec ćwiczeń jest masa - większość nie nadaje się po porodzie w ogóle. Ćwiczcie tylko z zaufanymi ludźmi w przypadku nietrzymania moczu, a w przypadku rozejścia mięśnia prostego brzucha tylko pod kontrolą fizjoterapeuty” – kończy swój post.

Przeczytaj: 10 rad na czas połogu. O czym powinnaś pamiętać w czasie połogu?