Nie dla tych gadżetów okołoporodowych! Fizjoterapeuci stanowczo je odradzają

2022-04-12 14:45

Producenci gadżetów okołoporodowych co rusz zasypują przyszłe i świeżo upieczone mamy nowymi propozycjami, obiecując przy tym łatwe porody i szybki powrót do formy sprzed ciąży. Na temat tych gadżetów postanowiła wypowiedzieć się znana w sieci fizjoterapeutka uroginekologiczna, która o większości z nich ma nieprzychylne zdanie. O jakie dokładnie gadżety chodzi?

Tych gadżetów okołoporodowych nie kupuj do wyprawki!
Autor: Getty images Tych gadżetów okołoporodowych nie kupuj do wyprawki!

Mowa o balonikach porodowych, kółkach i pasach poporodowych, kulkach gejszy oraz... ćwiczeniach z internetu. Marta Zaborowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna znana na Instargramie jako @fizjo_matka w jednym ze swoich postów bierze na tapetę każdy z nich.

Przeczytaj także: Jak szybko urodzić? 3 skuteczne sposoby na szybki poród

Zabiegi ginekologii estetycznej likwidujące wstydliwe problemy po porodzie

Gadżety okołoporodowe, z których lepiej nie korzystać

Swoją ocenę zaczyna od baloników porodowych:

“Przygotowując się do porodu - nie stosujemy baloników. Kiedyś czytałam artykuły i nie ma ich udowodnionego działania. Bierne rozciąganie krocza jest po prostu rozciąganiem, nie ma to nic wspólnego z treningiem mięśni dna miednicy - nawet jeśli instrukcja zakłada inaczej”.

Dalej zaś przechodzi do tzw. gadżetów połogowych:

“Po porodzie siłami natury - nie siadamy na kółkach po porodowych! Mięśnie dna miednicy, które w porodzie wykonały ogrom pracy, nie potrzebują biernego wsparcia - to je osłabi jeszcze bardziej.”

“Nie stosujemy pasów zwłaszcza w okolicy brzucha - osłabi to Wasze mięśnie. Jedyny pas jaki moim zdaniem można stosować to pas stabilizujący miednicę - w przypadku dużej niestabilności miednicy (spojenia łonowego lub stawów krzyżowo biodrowych).”

“Wykorzystanie kulek gejszy i innych obciążeń w przypadku np. nietrzymania moczu, jest bardzo złym pomysłem... to tak jakby w osłabioną rękę wrzucić 10 kg zakupów - no nierealne.”

Na koniec negatywnie wypowiedziała się na temat ćwiczeń z internetu:

Ćwiczenia z internetu na nietrzymanie moczu, rozejście mięśnia prostego brzucha itp itd. Nie ma jednego uniwersalnego zestawu ćwiczeń”- pisze.

“Są dobre ćwiczenia dla kobiet po porodzie (bez jakiejkolwiek dysfunkcji), ale to igła w stogu siana. A temat okołoporodowy jest teraz na topie wiec ćwiczeń jest masa - większość nie nadaje się po porodzie w ogóle. Ćwiczcie tylko z zaufanymi ludźmi w przypadku nietrzymania moczu, a w przypadku rozejścia mięśnia prostego brzucha tylko pod kontrolą fizjoterapeuty” – kończy swój post.

Przeczytaj: 10 rad na czas połogu. O czym powinnaś pamiętać w czasie połogu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza