Jak szybko urodzić? 3 skuteczne sposoby na szybki poród

2015-09-28 11:33

Jest wiele elementów, o których wiadomo, że mają istotny wpływ na tempo porodu, ale są też takie, których byś o to nie podejrzewała. Co zrobić, żeby szybko urodzić? Oto 3 sposoby na łatwy i sprawny poród.

Jak szybko urodzić
Autor: thinkstockphotos.com Aby szybko urodzić, zadbaj o formę przed porodem.

Spis treści

  1. Zobacz 5 błędów, których nie wolno popełnić na porodówce
  2. 1 Unikaj nadwagi
  3. 2 Bądź aktywna fizycznie
  4. 3 Ćwicz mięśnie Kegla

Co to znaczy "szybko urodzić"? Szybki i łatwy poród to dla wielu kobiet synonim narodzin bezbolesnych, szybkich i pozbawionych komplikacji. Aby tak właśnie było, proszą o znieczulenie, korzystają z ciepłej, relaksującej kąpieli, spacerują po szpitalnym korytarzu...

Zdaniem lekarzy, to dobre sposoby na to, aby poród był sprawniejszy, ale nie jedyne. Istnieją też inne, mniej oczywiste metody i zasady, które pozytywnie wpływają na przebieg porodu, jego tempo i długość.

O niektóre z nich trzeba zadbać dopiero na porodówce, inne wymagają odpowiedniego przygotowania do porodu już na wiele miesięcy przed godziną zero. Co zrobić, aby urodzić szybko? Oto 3 skuteczne sposoby, które pozwolą ci urodzić szybciej i łatwiej.

Czytaj: Poród od A do Z: te pojęcia, związane z porodem, powinnaś znać

Zobacz 5 błędów, których nie wolno popełnić na porodówce

5 błędów, których nie można popełnić na porodówce

1 Unikaj nadwagi

Przybieranie na wadze w czasie dziewięciu miesięcy ciąży to normalna rzecz. Rośnie dziecko, przybywa nam wód płodowych i krwi, nic więc dziwnego, że waga pokazuje wciąż dodatkowe kilogramy. Okazuje się jednak, że im kobieta ma ich więcej, tym trudniej jej urodzić ze względu na osłabione mięśnie i stawy.

Nadwaga w ciąży jest niewskazana – mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog położnik. – Mamy twarde dowody medyczne na to, że kobieta, która przekracza określoną masę ciała w ciąży, nie tylko programuje negatywnie losy swojego dziecka (zwiększa ryzyko wystąpienia u niego w przyszłości wielu chorób) - dodatkowo jej waga wpływa też na przebieg porodu.

Zdaniem ginekologa otyłość wpływa też negatywnie na tempo powrotu do sprawności po porodzie. Kobiety z nadwagą zwykle nie wstają z łóżka w dobie zerowej, czyli tej, w której odbył się poród, jak to jest w przypadku pań o przepisowej wadze.

Wolniejsze jest też gojenie się ran po nacięciu lub pęknięciu krocza czy wydalanie odchodów połogowych. Dlatego lekarze prowadzący ciążę coraz częściej zaczynają od ustalenia BMI pacjentki (biorąc pod uwagę jej wzrost i dotychczasową masę) i określenia maksymalnej wagi, jaką może ona osiągnąć w czasie dziewięciu miesięcy ciąży.

Aby nadmiernie nie przytyć, kobieta powinna dbać o dietę. Może stosować tę przeznaczoną dla pań z cukrzycą ciążową, bo jej zasady doskonale kontrolują przybieranie na wadze i regulują ilość oraz jakość jedzenia przyszłej mamy.

Czytaj: Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

Wyprawka do szpitala: co do torby dla noworodka i mamy. ŚCIĄGAWKA

2 Bądź aktywna fizycznie

Kobieta ciężarna powinna również być aktywna w czasie ciąży, o ile jej lekarz nie widzi przeciwwskazań medycznych. Spacery, jazda na rowerze stacjonarnym, nordic walking, pływanie czy aerobik w wodzie (dla tych pań, które nie potrafią utrzymać się na wodzie) to idealne formy ruchu dla kobiet przygotowujących się do porodu.

Wyćwiczone, elastyczne mięśnie - zwłaszcza nóg - także bardzo przydają się podczas porodu, umożliwiając większą mobilność i przybieranie optymalnych pozycji porodowych, co ma wpływ na przebieg porodu.

Czytaj: Sport w ciąży. Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży

Joga dla kobiet w ciąży. Pozycje jogi dla ciężarnych

3 Ćwicz mięśnie Kegla

Sprawność mięśni dna miednicy i krocza jest niezwykle istotna podczas porodu. Ich elastyczność oraz umiejętność szybkiego napinania się i rozluźniania pomaga dziecku przecisnąć się przez kanał rodny. Ale to nie wszystko: mocne mięśnie Kegla chronią również krocze przed pęknięciem i nacięciem w ostatniej fazie porodu.

Kobiety bardzo boją się nacinania krocza, ale są sytuacje, gdy jest to niezbędne – mówi dr Tulimowski. – Zszywanie nacięcia jest dużo prostsze niż zszywanie poszarpanych tkanek po pęknięciu, ale i tego lepiej unikać.

Aby nie doszło do takiej sytuacji, warto już od początku ciąży wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla. Są proste i polegają na naprzemiennym ich napinaniu i rozluźnianiu – przypomina to odruch wstrzymywania moczu. Najlepiej robić trzy serie po 20–25 ruchów dziennie.

Pomocny w przygotowaniu okolic intymnych do porodu może być też masaż krocza. Polega on na masowaniu perineum (miejsce między wejściem do pochwy a odbytem) za pomocą olejku i rozciąganiu palcami wejścia do pochwy, tak by ułatwić dziecku przeciskanie się przez nią w ostatniej fazie porodu. Pomocne będą: oliwa, olejek z awokado lub olejek migdałowy.

Sprawdź: Ćwicz mięśnie Kegla i trzymaj dolne partie pod kontrolą

Dołącz do dyskusji o depilacji przed porodem na forum Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza