Nie dźwigaj, nie sprzątaj, nie siedź w wannie…. Co i kiedy tak naprawdę wolno ci robić po porodzie?

2022-06-03 11:08

Ile zakazów każdego dnia słyszy świeżo upieczona mama? Oto nasz przewodnik, który wyjaśni ci, co i kiedy tak naprawdę wolno ci robić po porodzie.

 Co i kiedy tak naprawdę wolno ci robić po porodzie?
Autor: Getty images Co i kiedy tak naprawdę wolno ci robić po porodzie?

Każda kobieta wie i czuje na własnej skórze, że poród to nie jest „bułka z masłem”. Pozostawia obolałe ślady na ciele, rany w miejscach, które są najdelikatniejsze…

Sama musisz poczuć, kiedy będziesz na siłach, żeby ugotować obiad albo iść do sklepu. Ale w innych sprawach warto czasem posłuchać specjalistów. Oni wiedzą najlepiej, kiedy mama po porodzie może wstać z łóżka po porodzie, iść na siłownię czy uprawiać seks.

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj również: Jak odzyskać figurę po ciąży? Pomogą ci w tym dieta i odpowiednia aktywność fizyczna

W ciąży za kółkiem. Do kiedy można prowadzić samochód w ciąży?

Podstawowe zasady zna każda mama, która czytała o porodzie lub słuchała wykładów w szkole rodzenia. Pierwsze tygodnie po porodzie, zwłaszcza tym, przez cesarskie cięcie, trzeba się oszczędzać. Trzeba ograniczyć wchodzenie po schodach, długie spacery i oczywiście ćwiczenia fizyczne – poczekaj z nimi aż uzyskasz zgodę lekarza.

Kobieta potrzebuje odpoczynku, aby mięśnie i więzadła utrzymujące jej macicę odzyskały siły po ciąży i porodzie. W przypadku cesarskiego cięcia okres odpoczynku, musi być dłuższy.

Ale przejdźmy do konkretów. Oto czynności, które możesz wykonywać w pierwszych godzinach, dniach i tygodniach po porodzie. Zobacz GALERIĘ

Nasi Partnerzy polecają