W ciąży za kółkiem. Do kiedy można prowadzić samochód w ciąży?

2021-11-15 15:43

To, że jesteś w ciąży nie oznacza, że nie możesz prowadzić samochodu. Jeżeli czujesz się dobrze, nie musisz przesiadać się na fotel pasażera. Zanim jednak usiądziesz za kółkiem, dowiedz się jak zapewnić bezpieczeństwo Tobie i dziecku.

Chciałabyś jeździć samochodem w ciąży, bo nadal pracujesz zawodowo, codziennie masz do załatwienia mnóstwo spraw i musisz być mobilna. Do tej pory samochód bardzo ci to ułatwiał. W ciąży nie musisz tego zmieniać. Wręcz przeciwnie.

Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, a ty jako przyszła mama świetnie się czujesz, auto pozwoli ci uniknąć ryzykownych sytuacji: przepychania się w zatłoczonych autobusach, gdzie jest wiele osób kichających, długiego czekania i marznięcia na przystankach czy dźwigania ciężkich zakupów.

Jak w ciąży bezpiecznie jeździć samochodem  i do jakiego momentu prowadzić auto?

Spis treści

  1. Prowadzenie samochodu w ciąży?
  2. Kodeks drogowy pozwala na niezapinanie pasów w ciąży
  3. Pozycja za kierownicą dla kobiet w ciąży
  4. Gadżety samochodowe dla kobiet w ciąży
M jak mama: Zwolnienie lekarskie w ciąży

Prowadzenie samochodu w ciąży?

Eksperci twierdzą, że nie ma większych przeciwwskazań, dopóki ciąża nie jest bardzo zaawansowana. – Do połowy drugiego trymestru nie ma przeciwwskazań do prowadzenia przez kobiety auta, bo pasy bezpieczeństwa idealnie leżą na miednicy – mówi prof. Krzysztof Szymanowski, ginekolog z Katedry i Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka przy ul. Polnej w Poznaniu.

– Później istnieje pewne zagrożenie: brzuch jest większy i trudno idealnie zapiąć pas, by nie miał z nim styczności. Brzuch krępuje również ruchy za kierownicą. Jazda na fotelu pasażera, z zapiętymi pasami przy wykorzystaniu specjalnego adaptera i najlepiej z wyłączonymi poduszkami powietrznymi, to znacznie lepsze rozwiązanie.

Kodeks drogowy pozwala na niezapinanie pasów w ciąży

Według Kodeksu drogowego, kobieta w widocznej ciąży jest zwolniona z obowiązku zapinania pasów podczas jazdy samochodem. Pasy mogą bowiem powodować dyskomfort, zbyt mocno uciskać i utrudniać swobodne oddychanie.

Jednak zdaniem specjalistów od bezpieczeństwa na drodze, z tego przywileju nie musisz i nie powinnaś korzystać bez ważnej, uzasadnionej przyczyny. Przy zapiętych pasach ryzyko urazu u mamy oraz jej dziecka jest minimalne w porównaniu z jazdą bez nich. W tym drugim przypadku nawet drobna kolizja może oznaczać zagrożenie dla ciąży.

A zatem ten zapis w kodeksie należy rozumieć tak: za jazdę bez zapiętych pasów mandatu nie dostaniesz, ale ryzykujesz życie was obojga. Jak należy właściwie zapinać pasy? Nie powinny one uciskać bezpośrednio rosnącego brzucha. Dolny pas ma przechodzić poniżej brzucha, a górny – między piersiami.

Pozycja za kierownicą dla kobiet w ciąży

Oprócz prawidłowego zapinania pasów należy zadbać o pozycję za kierownicą. Usiądź, przysuwając pośladki jak najbliżej oparcia fotela, dzięki temu plecy będą na całej długości dobrze podparte. Ustaw siedzenie kierowcy w takiej odległości, by trzymając kierownicę, ramiona były prawie wyprostowane (prawa dłoń na pozycji między godziną 2 a 4, lewa – między 8 a 10).

Pamiętaj, że brzuch nie może się opierać o kierownicę. W czasie zimy przed wejściem do auta zdejmij grubsze okrycia, bo ograniczają one swobodę ruchów i utrudniają prawidłowe zapięcie pasów. Poza tym w ciepłej kurtce łatwiej o przegrzanie, a w konsekwencji – ospałość i kłopoty z koncentracją.

Jeśli dokucza ci kręgosłup, możesz pod dolną część pleców (albo pod pośladki) wsunąć płaską, niedużą poduszeczkę. Staraj się unikać długiej jazdy, a jeśli jest ona konieczna – co 40 minut rób przerwy: wyjdź z auta, pospaceruj, przeciągnij się, rozruszaj ramiona i stopy, żeby pobudzić krążenie.

Pamiętaj, że oprócz dokumentów samochodu i prawa jazdy powinnaś mieć przy sobie kartę ciąży i wyniki ostatnich badań. Przyda się butelka wody mineralnej i niewielka, zdrowa przekąska na wypadek spadku energii.

Gadżety samochodowe dla kobiet w ciąży

W sklepach jest wiele produktów dla zmotoryzowanych kobiet w ciąży. Najważniejszy z nich to tzw. adapter do pasów bezpieczeństwa. Prawidłowo założony, układa dolny pas tak, aby znajdował się nisko na biodrach i miednicy, które dużo lepiej absorbują siłę uderzenia. Nowy adapter kosztuje ok. 150 zł, używane są tańsze i równie bezpieczne.

Podobne działanie jak adapter mają specjalne nakładki antyuciskowe na pasy. Są dostępne w całej gamie kolorów, mogą być więc jednocześnie ozdobą auta. Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie w widocznym miejscu naklejki lub magnesu informującego, że w samochodzie jest przyszła mama. Możesz wybrać zwyczajny napis, np. „Kobieta w ciąży”, albo zabawny: „Przed tobą jedzie ciężarówka”.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza