Nietrzymanie moczu po porodzie - ćwiczenia mięśni dna macicy

Nietrzymanie moczu nie jest dolegliwością, którą trzeba leczyć chirurgicznie. Gdy choroba nie jest zaawansowana, zwykle wystarczą ćwiczenia dna macicy - mięśni Kegla. Zobacz jak wykonywać ćwiczenia niwelujące problem nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu to przykra dolegliwość połogu. Gdy choroba nie jest zaawansowana, terapię zaczyna się od ćwiczeń mięśni dna miednicy, zwanych też mięśniami Kegla. Trening polega na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni, którymi kontrolujemy oddawanie moczu. W zależności od tego, jak słabe są te mięśnie, liczba codziennych ćwiczeń będzie różna.

Rozstęp mięśni prostych brzucha po porodzie: przyczyny, objawy, leczenie >>

Nietrzymanie moczu po porodzie - jak wykonywać ćwiczenia

Jeśli wystąpił problem nietrzymania moczu po porodzie zacznij ćwiczyć mięśnie Kegla. Na początku wskazane jest osiągnięcie ok. 50 powtórzeń dziennie i stopniowy wzrost tej liczby do 120. Jeśli mięśnie Kegla staną się już bardziej napięte, należy wykonywać po kilkanaście powtórzeń dziennie, by objawy nietrzymania moczu po porodzie nie pojawiały się ponownie. Świetnym sposobem ćwiczeń jest technika Pelvicore, opracowana przez prof. Kari Bø z Norwegii. Darmową płytę z tymi ćwiczeniami można zamówić na stronie www.corewellness.pl

15 pytań o seks po porodzie >>>

materiał partnera
Idealne rozwiązanie na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu spowodowane ciążą i porodem zwykle ustępuje w okresie połogu. Zdarza się jednak, że proces powrotu do formy przedłuża się.

Produkty Elly zostały zaprojektowane specjalnie dla kobiet, które - pomimo dolegliwości nietrzymania moczu – chcą pozostać aktywne. Są dyskretne i pozwalają zachować poczucie kobiecości w każdej sytuacji i bez ograniczeń.

Wkładki chłonne Elly Fresh zostały stworzone z myślą o kobietach z lekkim i średnim nietrzymaniem moczu. Zastosowana technologia sprawia, że: są cienkie i dyskretne, zapewniają lepsze uczucie suchości niż klasyczna podpaska, blokują i maskują niepożądane zapachy, są przyjazne dla skóry i testowane dermatologicznie.

Bielizna chłonna Elly Intimate została stworzona z myślą o kobietach ze średnim nietrzymaniem moczu. Zapewnia bezpieczeństwo i dyskrecję w każdej pozycji, blokuje i maskuje niepożądane zapachy, gwarantuje ochronę, gdy wkładki chłonne nie są wystarczająco chłonne.

Nie możesz się zdecydować?
Zamów bezpłatną próbkę Elly i już zawsze rób co chcesz!

Produkty Elly są dostępne tylko w Biedronce.

Nietrzymanie moczu po porodzie - co pomoże w ćwiczeniach?

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu można wykonywać również za pomocą specjalnych kulek lub stożków dopochwowych. Wymuszają one napinanie mięśni Kegla – w przeciwnym razie stożek będzie wypadał z pochwy. Należy go utrzymać w pochwie przez 20–30 minut dziennie. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu trzeba wykonywać codziennie i powtarzać przez co najmniej kilka miesięcy – tyle czasu trzeba, by dobrze wzmocnić mięśnie i móc kontrolować ich pracę. Często są one bardzo skuteczne: ocenia się, że nawet 70–80 proc. pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, które stosują w pierwszej kolejności ćwiczenia mięśni dna miednicy, nie musi już poddawać się operacji.

Polecamy wideo: Jak wrócić do formy po ciąży?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE