POŁÓG: czym myć krocze po porodzie

2013-08-21 16:32

Właściwe podmywanie krocza po porodzie jest niezwykle istotne. Zanim się zregeneruje, minie trochę czasu. W połogu powinnaś szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych, aby nie nabawić się infekcji intymnych. Zobacz, jak i czym myć krocze po porodzie.

Połóg bez bólu. Jak zapobiec bólom w połogu
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Krocze po porodzie: jak i czym myć krocze?
  2. Higiena miejsc intymnych

Po porodzie macica przypomina jedną wielką ranę, dlatego tak niezwykle ważne jest prawidłowe mycie krocza. Warto wiedzieć, że połóg to czas "oczyszczania" macicy. W czasie obkurczania macicy (powrotu do pierwotnego stanu), pojawiają się odchody połogowe. Najpierw przypominają obfitą miesiączkę, potem zmieniają kolor. Zawsze zawierają masę groźnych drobnoustrojów. By nie dopuścić do infekcji, trzeba regularnie i prawidłowo myć krocze po porodzie.

Zobacz też: 10 objawów, które powinny Cię zaniepokoić podczas połogu >>

Krocze po porodzie: jak i czym myć krocze?

  • Myj krocze jak najczęściej: najlepiej po każdej wizycie w toalecie;
  • częściej niż normalnie zmieniaj wkładki;
  • używaj żeli i płynów do higieny intymnej lub wody z rozpuszczonym w niej środkiem antyseptycznym (te ostatnie maksymalnie 1, 2 razy na dobę);
  • zrezygnuj z długich kąpieli: wybieraj raczej prysznic lub bidet;
  • mycie zaczynaj od wzgórka łonowego w kierunku odbytu;
  • krocze osuszaj ręcznikiem jednorazowym.

Przeczytaj również: POŁÓG: Wszystko, co musisz wiedzieć o higienie intymnej po porodzie >>

Higiena miejsc intymnych

W obecnych czasach jesteśmy narażone na wiele czynników, które wpływają na pH okolic intymnych. Zarówno proszki, które stosujemy do prania bielizny, czy kremy i substancje, które stosujemy np. podczas współżycia mogą wpłynąć na zmianę pH pochwy, co może zwiększyć ryzyko infekcji. Zapytaliśmy eksperta w jaki sposób powinniśmy dbać o higienę okolic intymnych. Dowiesz się również w czy depilacja miejsc intymnych może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie.