Psychoza poporodowa: objawy i leczenie. Co to jest psychoza po porodzie?

2015-11-18 17:02
psychoza poporodowa
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Psychoza poporodowa występuje najczęściej w pierwszym miesiącu po porodzie.

Psychoza poporodowa to najbardziej skrajna reakcja na pojawienie się dziecka. Co to jest i jakie są objawy psychozy? Na czym polega jej leczenie? Jakie są różnice między psychozą poporodową a baby blues i depresją poporodową? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Co to jest psychoza poporodowa?

Psychoza poporodowa jest bardzo silnym zaburzeniem psychicznym, stwarzającym zagrożenie zarówno dla życia i zdrowia matki, jak i dziecka. Nie należy jej mylić z baby blues ani z depresją poporodową - jest ona najcięższą przypadłością z wszystkich wymienionych.

Kobieta, która cierpi na psychozę poporodową wymaga natychmiastowej i kompleksowej pomocy. Psychoza poporodowa pojawia się do kilku miesięcy po porodzie i dotyczy około 1-2 na 1000 młodych mam. Na czym to zaburzenie polega i jak się je leczy?

Czytaj: Choroby psychiczne a ciąża - czy mimo zaburzeń można urodzić zdrowe dziecko?

Jakie są przyczyny psychozy poporodowej?

Trudno wskazać na przyczyny występowania psychozy poporodowej. Jednak czynnikami, które zwiększają ryzyko jej pojawienia się, są podobne doświadczenia w poprzedniej  ciąży, wystąpienie psychozy poporodowej u osoby z najbliższej rodziny, także występowanie innych zaburzeń psychicznych wśród najmłodszych lub właśnie u danej kobiety. Ten rodzaj zaburzenia często wiąże się również ze schizofrenią i chorobą maniakalno-depresyjną.

Czytaj:

Przeczytaj również: Zespół stresu pourazowego dotyka co trzecią kobietę po porodzie

Przeczytaj również: Wywiad z psychologiem na temat depresji poporodowej

Jakie są objawy psychozy poporodowej?

Psychoza poporodowa początkowo nie daje bardzo niepokojących objawów. Kobiecie towarzyszy zmęczenie, bywa rozdrażniona, czuje się zagubiona w nowej roli i często cierpi na bezsenność. Wszystkie te problemy często tłumaczy się po prostu przystosowywaniem kobiety do bycia mamą bądź baby bluesem, który powinien szybko minąć.

W przypadku psychozy poporodowej tak się jednak nie dzieje. I choć pierwsze objawy nie są charakterystyczne, choroba rozwija się bardzo szybko i dołączają do nich kolejne.

Przede wszystkim, młoda matka z psychozą poporodowąma zaburzony ogląd rzeczywistości - nie potrafi realistycznie ocenić ani siebie, ani relacji z innymi osobami. Kobieta unika kontaktu z dzieckiem, nie chce się nim opiekować.

Towarzyszą jej myśli o wyrządzeniu mu krzywdy. Co więcej, osoba z psychozą poporodową staje się podejrzliwa wobec innych, również, a może i przede wszystkim, najbliższych osób. Towarzyszą jej omamy, często wiążące się ze słyszeniem "głosów", każących wyrządzić noworodkowi krzywdę. W ekstremalnych przypadkach kobieta cierpiąca na psychozę poporodową zabija siebie lub/i dziecko.

Czytaj:

Jak radzić sobie z obowiązkami po przyjściu na świat dziecka? 

Czym psychoza po porodzie różni się od baby blues?

Psychoza poporodowa jest zaburzeniem psychotycznym, natomiast baby blues to przypadłość o dużo większej częstotliwości i zdecydowanie lżejszym przebiegu.

Jest poporodowym obniżeniem nastroju, smutkiem poporodowym, który, według różnych danych, dotyczy co najmniej połowy młodych mam. Baby blues, w przeciwieństwie do psychozy poporodowej, samoistnie ustępuje po kilku dniach, a pojawia się około 5. doby po porodzie.

Smutek poporodowy nie wymaga konsultacji z psychiatrą, jednak z pewnością świeżo upieczonej mamie potrzebne jest wsparcie ze strony rodziny: zarówno emocjonalne, jak i w wykonywaniu obowiązków domowych, do których nie zawsze starcza jej sił. Warto również dodać, że baby blues powodują zmiany hormonalne w organizmie kobiety i wszystkie przeżycia młodej mamy: poród, niewyspanie, zmęczenie.

Czym psychoza poporodowa różni się od depresji poporodowej?

Depresja poporodowa jest zaburzeniem nastroju znacznie poważniejszym niż smutek poporodowy i dotyczy około 10 procent kobiet. Jej objawy są takie, jak w przypadku depresji, którą przeżywają inni chorzy: młoda mama nie odczuwa przyjemności z wykonywania zajęć, które wcześniej ją uszczęśliwiały, nie ma zapału do wykonywania czynności, które kiedyś lubiła.

Towarzyszą jej myśli o bezsensie życia, o przemijaniu, śmierci. Spada jej poczucie własnej wartości, trudno jej się skupić, nie ma ochoty na seks.

Ważne w tym przypadku są również myśli dotyczące dziecka: kobieta odczuwa o nie nieustający lęk, czuje się "matką niewystarczająco dobrą", boi się, że nie radzi sobie ze swoją nową rolą. Depresja poporodowa wymaga wizyty u specjalisty: psychologa i być może psychiatry, którzy przeprowadzą odpowiednią terapię.

Czytaj:

4 sposoby na przetrwanie baby blues

Jak radzić sobie z depresją poporodową?

Jak wygląda leczenie psychozy po porodzie?

Ogromną rolę, zarówno w przypadku baby blues, jak i depresji poporodowej i psychozy poporodowej, odgrywa najbliższa rodzina młodej mamy i jej przyjaciele. O ile ona sama może bać się poprosić o pomoc, w przekonaniu, że ktoś uzna ją za złą matkę lub że nie wypada mówić o swoich problemach, o tyle to właśnie najbliżsi powinni obserwować zmiany zachodzące w jej zachowaniu i reagować. 

Tym bardziej, że psychoza poporodowa daje wiele charakterystycznych objawów, których nie wolno bagatelizować. To zaburzenie wymaga leczenia psychiatrycznego i farmakologicznego. Najczęściej ustępuje po kilku tygodniach, jednak lekarze mogą zalecić dłuższe przyjmowanie leków.

Zobacz: Terapia poznawczo-behawioralna: założenia, techniki, zastosowanie

OBEJRZYJ WIDEO: Co to jest baby blues

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE