Wypadanie narządu rodnego: przyczyny, objawy, leczenie

2015-10-02 15:17

Wypadanie narządu rodnego następuje, kiedy mięśnie, ścięgna i więzadła, które utrzymują macicę ulegają osłabieniu. Wypadanie narządu rodnego: przyczyny, objawy i leczenie. Przeczytaj czym jest wypadanie narządu rodnego!

Wypadanie narządu rodnego
Autor: _photos.com Często wypadanie narządu rodnego objawia się trudnościami w oddawaniu moczu.

Spis treści

  1. Wypadanie narządu rodnego: przyczyny
  2. Wypadanie narządu rodnego: objawy
  3. Wypadanie narządu rodnego: leczenie
  4. Wypadanie narządu rodnego - zapobieganie

Wypadanie narządu rodnego popularnie nazywane jest wypadaniem macicy - to przemieszczenie się macicy do pochwy na skutek osłabienia mięśni miednicy. W ciężkich przypadkach dochodzi do wysunięcia się macicy na zewnątrz lub do wywinięcia się jej na lewą stronę (tzw. wynicowanie macicy).

Wypadanie narządu rodnego: przyczyny

Wypadanie narządu rodnego to zazwyczaj niekomfortowa przypadłość kobiet, które rodziły często lub urodziły dziecko ważące ponad 4 kilogramy. Za wypadanie narządu rodnego odpowiadać mogą także: nieprawidłowy przebieg porodu, długie parcie, zła technika parcia, poród zabiegowy. Z pewnością wypadanie narządu rodnego często dotyka te panie, które mają za sobą po prostu ciężki poród.

Warto wspomnieć, że przebieg połogu również ma znaczenie. Jeśli młoda mama jest zbyt aktywna, może w niedługim czasie spotkać się z tym problemem. Nieprzyjemna dolegliwość spotkać może również te kobiety, które nie oszczędzały się, czyli wykonywały ciężką pracę fizyczną, dźwigały, uprawiały sporty przypisane raczej mężczyznom.

To jednak nie wszystko. Wypadanie narządów miednicy nie omija kobiety starzejące się, a także przechodzące menopauzę. Wtedy wówczas wypadanie narządu rodnego spowodowane jest niedoborem estrogenów. Inne czynniki to choroby, które powodują zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej: otyłość, częste zaparcia oraz przewlekły kaszel. Wśród przyczyn wylicza się również genetyczną - wrodzone zaburzenia metabolizmu kolagenu.

Przeczytaj: Nieprawidłowa budowa macicy: macica jednorożna, dwurożna, z przegrodą, łukowata lub podwójna

Wypadanie narządu rodnego: objawy

Wypadanie narządów rodnych przysparza kobietom wielu problemów. Najczęściej objawia się bólem pochwy i trudnościami w oddawaniu moczu (osłabiony strumień, uczucie niepełnego opróżnienia, częstsze oddawanie moczu). Może pojawić się także nietrzymanie moczu. Kobiety mogą czuć również dyskomfort podczas stosunku płciowego. Chore skarżą się na uczucie pociągania w dole pleców czy uczucie ciała obcego w pochwie. W późniejszym czasie dochodzą także zaparcia, hemoroidy, nawracające zakażenia dróg moczowych.

Zobacz też: Przedsionek pochwy – budowa, funkcje, najczęstsze choroby

Wypadanie narządu rodnego: leczenie

Wypadanie narządu rodnego początkowo jest jedynie obserwowane. Jeśli schorzenie nie pogłębia się, a pacjentka stosuje się do zaleceń lekarzy, nie ma potrzeby wykonywać żadnych zabiegów. Czasem zakładany jest kobiecie pessar, który ma podpierać obniżające narządy. Sposób ten stosowany jest raczej przejściowo, gdy zabieg operacyjny odkłada się na "potem". Kiedy metody te nie wystarczają, w ostateczności wykonuje się operację. Jeszcze niedawno leczenie operacyjnie polegało po prostu na usunięciu macicy. Nie jest to jednak satysfakcjonująca metoda. Okazało się, że po wycięciu macicy obniża się pochwa.

Obecnie lekarz chirurg może zaproponować metodę rekonstrukcyjną polegającą na odtworzeniu anatomii narządów miednicy. Niewykluczone jest również wszczepienie siatki z polipropylenu, która unosi narządy. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym albo przewodowym. Bywa, że po pewnym czasie organizm jednak odrzuca implant.

Kobieta, która planuje zajść w ciążę, powinna odłożyć myśl o zabiegu chirurgicznym do czasu, kiedy urodzi dziecko.

Dołącz do dyskusji o rozstępach na forum Mjakmama24.pl

Wypadanie narządu rodnego - zapobieganie

Warto pamiętać o systematycznych ćwiczeniach mięśni Kegla - nie zabierają dużo czasu i można je wykonywać w każdej sytuacji.  Jak każda aktywność, trening mięśni dna miednicy wymaga motywacji i prawidłowej techniki. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza