Zapalenie sutka - przyczyny, objawy i leczenie zapalenia piersi

2022-01-17 14:00

Zapalenie sutka to częsta przypadłość u kobiet karmiących piersią. Objawia się bólem i tkliwością piersi, zwłaszcza w trakcie karmienia. Podczas zapalenia piersi pojawiają się również dolegliwości charakterystyczne dla zwykłego przeziębienia: dreszcze, bóle mięśni, ogólne rozbicie. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach, objawach i leczeniu połogowego zapalenia sutka.

Zapalenie sutka

i

Autor: Getty images Połogowe zapalenie sutka może powodować zastój pokarmu.

Zapalenie sutka (a właściwie połogowe zapalenie sutka) to problem, który często dotyka kobiety podczas karmienia piersią. Na powstanie stanu zapalnego w obrębie piersi muszą się równolegle nałożyć dwa czynniki chorobotwórcze. Pierś musi być niedostatecznie opróżniana, co prowadzi do zastoju pokarmu w przewodach i pęcherzykach mlecznych. Nieodciągnięty pokarm wywołuje ucisk na naczynia włosowate, które otaczają przewody mleczne. Zalegający w piersiach pokarm uciska ścianki przewodów mlecznych, co uniemożliwia dopływ oksytocyny. Niedobór oksytocyny, wpływając negatywnie na pracę skurczową mięśni, dodatkowo wzmaga zastój pokarmu.

Do powstania stanu zapalnego niezbędny jest jednak kontakt z bakteriami. Najczęściej przedostają się one do gruczołu sutkowego przez mikrourazy piersi, powstałe w trakcie karmienia malucha. Źródłem bakterii jest jama ustna dziecka, do której bakterie dostają się np. przez źle zdezynfekowany smoczek.

Spis treści

  1. Jakie są objawy zapalenia sutka?
  2. Jak zapobiegać zapaleniu sutka?
  3. Jak leczyć połogowe zapalenie sutka?
M jak mama: Sposoby na laktację: co działa, a co nie?

Jakie są objawy zapalenia sutka?

W trakcie rozwoju choroby mogą jej towarzyszyć zarówno objawy miejscowe, jak i ogólnoustrojowe. Pierwsze, najczęściej odczuwane przez kobietę objawy zapalenia sutka, to:

  • zmęczenie,
  • dreszcze,
  • bóle mięśni,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • tkliwość i bolesność całej piersi lub jej fragmentu,
  • gorączka.

Choroba najczęściej dotyka tę z piersi, którą dziecko ssie rzadziej i mniej chętnie. Przez słabe opróżnianie jest ona bardziej narażona na zastój pokarmu. Pierś jest gorąca, nabrzmiała i bolesna – zwłaszcza przy dotyku i karmieniu. Można wyczuć miejsca twardsze niż reszta gruczołu i odznaczające się większą bolesnością.

Dobrze wiedzieć

Jak zapobiegać zapaleniu sutka?

Aby problemy ze stanem zapalnym piersi nie nawracały, najczęściej wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek:

  • Dbaj o optymalne opróżnienie piersi z pokarmu, w razie potrzeby stosując laktator.
  • Noś luźną, przepuszczającą powietrze bieliznę.
  • Wykonuj masaż piersi ruchami kolistymi w stronę sutka, co usprawni przepływ pokarmu.
  • Stosuj zimne okłady pomiędzy karmieniami.
  • Dobrze jest karmić niemowlaka w pozycji „spod pachy”. Więc gdy matka trzyma dziecko skierowane bródką w stronę pachy. Czyli najbardziej narażonej na rozwój stanu zapalnego części gruczołu.

Jak leczyć połogowe zapalenie sutka?

Gdy stwierdzimy u siebie objawy wskazujące na zapalenie sutka, najlepiej będzie udać się bezzwłocznie do lekarza lub doradcy laktacyjnego. W porę niedoleczone zapalenie sutka może prowadzić do komplikacji: odnawiania się stanu zapalnego lub wystąpienia ropnia piersi.  Leczenie w fazie początkowej powinno obejmować regularne odciąganie pokarmu z chorej piersi oraz stosowanie zimnych okładów miejscowych. W przypadku nasilania się objawów lekarz najczęściej zaleca preparaty hamujące laktację, zawierające bromokryptynę. Jeżeli gorączka utrzymuje się dłużej niż 24h konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Nie należy obawiać się terapii, ponieważ stosowane preparaty nie szkodzą dziecku. 

Przeczytaj: Antybiotyki a karmienie piersią

Sprawdź, co wiesz o karmieniu piersią?
Pytanie 1 z 5
Nawał pokarmu najczęściej zdarza się: