Czy badanie krwi przed znieczuleniem jest konieczne? Czy opóźni podanie leku? Zapytałyśmy ekspertów

2022-06-24 13:35

Wiele kobiet decyduje się na środki uśmierzające spontanicznie, nic dziwnego, że boją się, że nie zdążą ich przyjąć z powodu oczekiwania na wyniki. Położna Małgorzata Drężek-Skrzeszewska wyjaśnia procedury na izbie przyjęć, a Dominika Puchta, lekarka z Centrum Medycznego CMP tłumaczy, dlaczego wyniki krwi są istotne dla znieczulenia.

Badanie krwi przed znieczuleniem?
Autor: Getty images Ciężarne boją się, że nie zdążą skorzystać z leku uśmierzającego

Jeśli masz planowane cesarskie cięcie, musisz wykonać przedtem badania krwi na krzepliwość. Wszystko dlatego, że środki znieczulające mogą wpływać na kondycję organizmu w czasie zabiegu.

A jak to jest w przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu? Czy przed podaniem środka uśmierzającego ból konieczne jest wykonanie badań i jak długo czeka się na wyniki? To pytanie zadają sobie przyszłe mamy, a odpowiada nasza ekspertka, położna i laureatka 8 edycji konkursu Położna na medal Małgorzata Drężek- Skrzeszewska. A o tym, dlaczego badania krwi są ważne, tłumaczy Dominika Puchta, lekarz rezydent z położnictwa i ginekologii z Centrum Medycznego CMP.

Spis treści

  1. Czy trzeba robić badania krwi przed znieczuleniem do porodu?
  2. Ile trwa badanie i oczekiwanie na wynik?
  3. Dlaczego krzepliwość krwi jest ważna przy znieczuleniu?
Znieczulenie zewnątrzoponowe

Czy trzeba robić badania krwi przed znieczuleniem do porodu?

- Badanie krwi jest obowiązkowym elementem procedur przed podaniem każdego znieczulenia - wyjaśnia Małgorzata Drężek-Skrzeszewska, laureatka konkursy "Położna na medal". - Chodzi o badanie poziomu płytek krwi i czynników krzepnięcia. Wyniki powinny być aktualne, dlatego już na izbie przyjęć każda kobieta idąca do porodu ma pobieraną krew. To obowiązkowe procedury. Gdy więc pacjentka poprosi o znieczulenie, lekarza anestezjolog na ich podstawie zakwalifikuje ją lub nie do podania znieczulenia.

Czytaj równieżMorfologia krwi: najważniejsze badanie w ciąży

O czym powinnaś pamiętać przed porodem?

Ile trwa badanie i oczekiwanie na wynik?

A co, jeśli na izbie pielęgniarki nie wykonają badań? Zdaniem Małgorzaty Drężek-Skrzeszewskiej nie jest to problem, ponieważ wykonanie badania i oczekiwanie na jego wynik trwa dosłownie kilka chwil. Położna musi tylko pobrać krew od mamy, wysłać do laboratorium, które otrzymuje wynik po kilku minutach.

Ekspertka podkreśla, że w wielu szpitalach sprzęt do preparatyki krwi znajduje się na oddziałach położniczych, co jeszcze bardziej skraca czas oczekiwania.   

Znieczulenie do cesarskiego cięcia
Autor: Getty images

Dlaczego krzepliwość krwi jest ważna przy znieczuleniu?

- Złotym standardem znieczulenia farmakologicznego porodu od wielu lat jest tzw. znieczulenie zewnątrzoponowe - to procedura podania leku znieczulającego do rdzenia kręgowego przez anestezjologa po zakwalifikowaniu pacjentki przez lekarza położnika nadzorującego poród - tłumaczy Dominika Puchta, lekarz rezydent z położnictwa i ginekologii z Centrum Medycznego CMP. - Nie jest to zatem zwykły zastrzyk, choć od pewnego czasu można stosować dożylnie podawaną nalpainę w znieczuleniu porodu, np. wtedy, kiedy znieczulenie zewnątrzoponowe jest przeciwwskazane.

Prawidłowe wyniki badań są niezbędne do bezpiecznego przeprowadzenia znieczulenia. Oprócz tego, wymagane są m.in.: prawidłowy zapis KTG czynności serca płodu, odpowiednio zaawansowany poród czy ocena niskiego prawdopodobieństwa krwawienia do rdzenia kręgowego po podaniu znieczulenia.

To ryzyko określa się przede wszystkim na podstawie badań dodatkowych z ostatnich 24 godzin i wywiadu (np. przyjmowanie przewlekłych zastrzyków przeciwzakrzepowych powinno zostać zaprzestane na 24 godziny przed znieczuleniem) - dodaje eksperta z CMP.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza