Lęk przed porodem: 8 prawd o porodzie, które zmniejszą strach

2021-08-30 8:43
Lęk przed porodem: boisz się porodu? Przedstawiamy 8 dobrych wiadomości dotyczących porodówki
Autor: Getty Images

Lęk przed porodem to bardzo naturalna sprawa. Boisz się porodu? Pamiętaj, że miliony kobiet odczuwa ten strach. Ale im więcej wiesz, tym lęk będzie mniejszy. Czytaj, pytaj i szukaj odpowiedzi na Twoje wątpliwości. I mysl pozytywnie! Pokażemy Ci, że poród wcale nie jest taki straszny.

Jeśli nigdy dotąd nie rodziłaś, masz prawo czuć niepewność, a nawet lęk przed porodem. Ale jeśli naczytałaś się różnych strasznych historii i teraz wyobraźnia maluje ci w głowie najbardziej drastyczne obrazy – powiedz stop! Nie panikuj, nie daj się przytłoczyć lękowi.

Poród to nie żadna katastrofa, tylko nowe, ważne życiowe doświadczenie. Związane z ogromnym wysiłkiem, ale też nadzwyczajnie wynagrodzone. Aby zrównoważyć wszystkie przykre opisy, przeczytaj teraz garść pozytywnych wiadomości o porodzie – wszystkie są prawdziwe! Weź je sobie do serca i przestań się bać.

Spis treści

  1. Ciało wie, jak urodzić dziecko
  2. Poród może trwać tylko kilka godzin
  3. Twoje podejście do porodu jest bardzo ważne
  4. Obecność męża, douli czy przyjaciółki bardzo pomaga
  5. Są różne metody łagodzenia bólu porodowego, korzystaj z nich
  6. Skurcze parte nie są bolesne
  7. Położne są coraz bardziej przyjazne
  8. W razie powikłań możesz liczyć na medycynę
Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Ciało wie, jak urodzić dziecko

Dla ciebie pierwszy poród to wydarzenie nadzwyczajne. Ale codziennie miliony kobiet rodzą dzieci – tak było, jest i będzie. To powszechne, uniwersalne kobiece doświadczenie. Ciało kobiety jest tak skonstruowane, by mogła rodzić dzieci. Wymaga to wysiłku, ale nie jest to wysiłek nadludzki.

Twój organizm wie, co ma robić i na pewno sobie poradzi. Zaufaj mu i pozwól działać naturze. Nie wyolbrzymiaj lęków, nie myśl o rodzeniu jak o czymś, co jest ponad twoje siły, bo to nieprawda. Czasem lęki biorą się stąd, że poród to wydarzenie bardzo dynamiczne, intensywne. Taka jest jego natura. Ale nawet jeśli jest gwałtowny, niekoniecznie musi być brutalny i bolesny.

Czytaj także: Poród bez bólu: 10 sposobów na lekki poród

Poród może trwać tylko kilka godzin

To się zdarza także u „pierworódek” – jak mówią lekarze o kobietach rodzących pierwszy raz. Nie zawsze pierwszy poród jest dłuższy i musi trwać kilkanaście godzin. Są kobiety, które rodziły tylko 2–4 godziny, a bolesność skurczów określają słowami: „do wytrzymania” albo „całkiem znośne”.

Weź to za dobrą monetę: skoro nie zawsze musi bardzo boleć, to może i tobie uda się urodzić w miarę szybko i niezbyt boleśnie. To jest jak najbardziej możliwe!

Czytaj także: Poród w drodze do szpitala: co robić, gdy nie zdążysz na porodówkę

Twoje podejście do porodu jest bardzo ważne

Bardzo ważne jest to, jak ty sama podejdziesz do porodu. Musisz mieć świadomość, że jest to zadanie, w którym nikt cię nie zastąpi. To ty musisz urodzić swoje dziecko – tak, aby było to dla niego jak najmniej trudne.

Wsłuchaj się więc w siebie i rób to, co ci dyktuje twoje ciało i instynkt. Nie bądź więc bierna. Pokonaj swój lęk przed porodem. Możesz próbować różnych pozycji, by znaleźć tę najlepszą dla siebie, decydować o metodzie znieczulenia, wybrać, z kim chcesz rodzić, zadbać o atmosferę (światło, muzyka itp.).

Czytaj także: 5 pozycji, które ułatwią ci poród - jakie pozycje porodowe wybrać?

Z kim powinnaś rodzić? Zrób TEST i sprawdź

Dobrze wiedzieć

Im więcej wiesz o porodzie, tym mniej będziesz się bała. Człowiek zwykle boi się tego, czego nie zna. Dlatego warto wiedzieć, jak poród wygląda – co się będzie wówczas działo i jak to możesz odczuwać. Pomoże ci w tym lektura rzetelnych publikacji na ten temat (książki, pisma), rozmowy z ginekologiem, a przede wszystkim uczestnictwo w szkole rodzenia. Na takich zajęciach: zdobędziesz wiele informacji o fizjologii, emocjach, możliwych sytuacjach, poznasz położne, z którymi może będziesz rodzić, możesz zadawać własne pytania i prosić o wyjaśnienia. Nie wierz, że najlepszą strategią jest unikanie tematu i pójście na żywioł, bez żadnego przygotowania. O porodzie trzeba się trochę dowiedzieć, aby być świadomą rodzącą.

Obecność męża, douli czy przyjaciółki bardzo pomaga

Bardzo ważne jest wsparcie kogoś bliskiego, życzliwego – ukochanego mężczyzny, przyjaciółki, douli. Obecność takiej osoby, jej ciepłe słowa, przytulenie, współczucie, sprawia że rodząca kobieta nie czuje się sama ze swoim wysiłkiem, daje jej to poczucie bezpieczeństwa i spokoju, a to pozytywnie wpływa na postęp porodu.

Istnieją badania, z których wynika, że obecność bliskiej osoby powoduje skrócenie czasu porodu.

Są różne metody łagodzenia bólu porodowego, korzystaj z nich

Jeśli jesteś mało odporna na ból, zadbaj o to, by z nim powalczyć. W dzisiejszych czasach masz do wyboru naprawdę sporo metod – naturalnych i anestezjologicznych. Dowiedz się, co oferują pobliskie szpitale, coraz częściej można w nich skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego lub podpajęczynówkowego, podtlenku azotu (potocznie: „gaz rozweselający”), urządzenia TENS.

Jeśli preferujesz metody naturalne, szukaj sali porodowej z wanną, zachęć męża, by nauczył się specjalnego masażu, trenuj odpowiednie techniki oddychania. Nie jesteś bezradna wobec bólu!

Czytaj także: Oddychanie w czasie porodu - jak oddychać podczas pierwszej i drugiej fazy porodu

Skurcze parte nie są bolesne

Wiele młodych kobiet boi się zwłaszcza okresu parcia, tymczasem to już w ogóle nie boli! Często można spotkać się z opinią, że to najprzyjemniejsza część porodu. Bólu już się nie czuje, tylko konieczność wyparcia dziecka. Są dwie szkoły parcia: na komendę położnej lub zgodnie z własnym odczuwaniem.

Położne są coraz bardziej przyjazne

Także podejście personelu szpitalnego do rodzących kobiet jest z każdym rokiem coraz lepsze. Pod wpływem akcji społecznych i większego otwarcia środowiska na trendy z zagranicy, i w naszych szpitalach pracuje już bardzo wiele wspaniałych położnych i lekarzy, którzy traktują rodzącą podmiotowo, życzliwie, chcą i potrafią jej pomóc.

Są szpitale, w których można rodzić z wybraną położną, którą możesz wcześniej dobrze poznać. To kosztuje, ale jeśli bardzo boisz się porodu, to warto tak zrobić. Pewność, że będziesz pod opieką osoby, którą darzysz zaufaniem, jest bezcenna.

Czytaj także: Poród krok po kroku: zobacz, co cię czeka w kolejnych etapach porodu

W razie powikłań możesz liczyć na medycynę

Z punktu widzenia możliwości medycyny ciąża i poród nigdy wcześniej nie były tak bezpieczne jak teraz. Twój lęk przed porodem jest zatem bezpodstawny. Możesz liczyć na opiekę dobrze przygotowanych, kompetentnych położnych i lekarzy, a dzięki nowoczesnej aparaturze stan dziecka może być monitorowany w każdej chwili, co daje szybką możliwość reakcji w razie komplikacji.

Cesarskie cięcie – gdyby było konieczne – jest dziś przeprowadzane w sposób o wiele mniej inwazyjny i bardziej bezpieczny niż jeszcze kilkanaście lat temu. A po narodzinach słabe dziecko ma ogromne szanse na normalny rozwój niż kiedykolwiek wcześniej. To są warunki, o jakich rodzące dawniej mogły tylko pomarzyć.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza