Co położne mają na myśli, gdy sprawdzają szyjkę macicy podczas porodu? Ta grafika to wyjaśnia

2022-12-16 12:56

Sprawdzanie szyjki macicy podczas porodu to rutynowe zadanie położnej. Jednak nie będąc nigdy po tej drugiej stronie, trudno sobie wyobrazić, jak to w praktyce wygląda. Położna z wieloletnim stażem na prostej grafice pokazuje, co dzieje się z szyjką macicy podczas akcji porodowej. Zmienia się nie tylko jej długość, ale także jej "konsystencja". To niesamowite, co potrafi.

Co położne mają na myśli, gdy sprawdzają szyjkę macicy podczas porodu? Ta grafika to wyjaśnia
Autor: Getty images Co położne mają na myśli, gdy sprawdzają szyjkę macicy podczas porodu? Ta grafika to wyjaśnia

Położna Trish Ware na swoim instagramowym profilu @labor.nurse.mama w bardzo prosty sposób zobrazowała pracę szyjki macicy podczas porodu. Prosta grafika jej zdaniem ma pomóc wszystkim wzrokowcom wyobrazić sobie poszczególne etapy porodu.

Przeczytaj także: Czy okrzyki w trakcie porodu pomagają? Położna: część ułatwi poród, ale część podniesie stres

Jak przygotować plan porodu?

Położna pokazuje, jak zmienia się szyjka macicy podczas porodu

Na dołączonej do posta grafice na przykładzie zwykłego rękawa ze ściągaczem pokazanych jest pięć etapów rozwarcia szyjki macicy na 1, 3, 5, 8 i 10 cm.

Jak tłumaczy Trish, przed porodem szyjka macicy jest długa, twarda i zamknięta. Gdy zbliża się moment rozwiązania zaczyna się nie tylko przesuwać w kierunku otworu pochwy, ale także zmienia swoją strukturę.

Szyjka macicy staje się bardziej miękka i elastyczna, dzięki czemu będzie mogła się otworzyć (rozszerzyć) – wyjaśnia.

Wydaje się, że 10 cm to niewiele, ale w przypadku szyjki macicy to ogromne osiągnięcie, co widać zresztą na załączonej do posta grafice.

Położna zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny szczegół – grubość ścianek szyjki macicy.

Czy widzisz, jak otwierająca się szyjka macicy staje się cieńsza? Zauważ, jak przy 1 cm jest gruba i zamknięta. Przy 10 cm szyjka macicy staje się przerzedzona i otwarta. To warunek, by się otworzyła – kwituje.

Przeczytaj także: Mała rzecz, a może znacznie utrudnić poród. Położna wskazuje, jak prawidłowo rodzić w tej pozycji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza