Jak opanować lęk przed BÓLEM PORODOWYM?

2021-12-27 11:06

Przyszłe mamy pytane, czego podczas ciąży obawiają się najbardziej, najczęściej odpowiadają, że boją się bólu podczas porodu. Rzeczywiście, raczej nie można urodzić bez bólu, ale można sprawić, by ból porodowy nie był tak dotkliwy.

Lęk przed bólem porodowym
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dlaczego lęk przed bólem szkodzi?
  2. Pozytywne nastawienie zmniejsza lęk przed bólem

Kobiety w ciąży obawiają się często, że mogą nie znieść bólu porodowego. Psychologowie twierdzą jednak, że właśnie ten lęk przed bólem może sprawić, że będzie on bardziej odczuwalny, a poród – trudniejszy. Najważniejsze bowiem jest psychiczne nastawienie.

Dlaczego lęk przed bólem szkodzi?

Porodem kierują jego głębokie, prymitywne struktury. Jednak nadrzędna wobec nich kora mózgowa, odpowiedzialna za procesy myślowe, może zakłócić proces porodu. Przeżywanie wizji trudnego porodu i obezwładniającego bólu powoduje bowiem, że kiedy nadchodzi ten ważny moment, głowa przeszkadza ciału pracować. Gdy kobieta przeżywa lęk, w jej organizmie wydziela się adrenalina, która hamuje działanie hormonów wspomagających proces porodowy: oksytocyny i endorfin. Nie tylko spowalnia to akcję porodową, ale także potęguje odczuwanie bólu. To z kolei zwiększa stres... Jak wyjść z tej smonakręcającej się spirali?

5 błędów, których nie można popełnić na porodówce

Pozytywne nastawienie zmniejsza lęk przed bólem

Aby pokonać lęk przed bólem, trzeba w sobie wytworzyć pozytywne nastawienie i dobrą wizję porodu. Pomóc w tym mogą zajęcia w szkole rodzenia, kontakt z położną lub doulą, świadome praktykowanie relaksacji. W skrajnych wypadkach poleca się nawet hipnozę, która pomoże przetransformować złe emocje. 

miesięcznik "M jak mama"