Jak wywołać poród? Wywoływanie porodu domowymi sposobami i w szpitalu

2015-05-15 9:59 Anna Kuliberda
Wywołanie porodu
Autor: thinkstockphotos.com Wywołanie porodu przeprowadza się najczęściej wtedy gdy ciąża jest przenoszona.

Jak wywołać poród? Wywoływanie porodu zwykle przeprowadza się w przypadku, gdy dłuższa ciąża zagraża dziecku lub jego matce. Wówczas wywołaniem porodu zajmują się lekarze w szpitalu. Istnieją jednak też bezpieczne, domowe sposoby na wywołanie porodu. Dowiedz się, jakie są sztuczne, a jakie naturalne metody wywoływania porodu.

Sztuczne wywoływanie porodu w szpitalu

Najskuteczniejszymi sposobami wywołania porodu są te, które przeprowadza się w warunkach szpitalnych. Kobieta, którą poddaje się tym zabiegowi indukcji porodu, musi znajdować się pod stałą opieką lekarzy, a jej ciąża jest na bieżąco monitorowana. Choć jest to ewidentna ingerencja w naturalny proces porodu, wywoływanie porodu stosuje się w ostateczności – wtedy, gdy dalsze przedłużanie ciąży może być niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki i dziecka.

Poród wywoływany farmakologicznie - metody:

 • Przebicie pęcherza płodowego - choć to metoda inwazyjna, nie zawsze przynosi oczekiwany skutek. Istnieją nawet przesłanki, że to dość ryzykowny sposób na wywołanie porodu i nie ma na niego naukowego uzasadnienia.
 • Podanie oksytocyny - oksytocyna to hormon wzmagający akcję skurczową i wpływający na postęp i skrócenie samego porodu. Najczęściej podaje się go ciężarnej poprzez kroplówkę. Skurcze wywołane przez oksytocynę zwykle są boleśniejsze od tych naturalnych.
 • Masaż szyjki macicy - jest to zabieg przeprowadzany przez lekarza. Polega on na ręcznym uciskaniu szyjki macicy w celu pobudzenia jej do otwarcia  i zmiękczenia. Skutkiem jest odklejenie się dolnego bieguna pęcherza płodowego i zapoczątkowanie akcji porodowej. Choć to sposób mało inwazyjny, niestety również i dość bolesny (przeprowadza się go bez znieczulenia).

Co zrobić, by szybko urodzić? WIDEO

 • Założenie Cewnika Foleya - cewnik Foleya to niewielki przyrząd przypominający długą rurkę zakończoną balonikiem. Balonik wprowadza się do szyjki macicy i następnie napełnia się go solą fizjologiczną. Rosnący balonik rozpiera szyjkę, by nastąpiło rozwarcie i uwolnienie naturalnych prostaglandyn. To rozwiązanie, choć może tak nie brzmi, jest nie tylko bezpieczne i proste, ale również bardzo efektywne.
 • Poddanie szyjki macicy działaniu prostaglandyn - prostaglandyny to hormony sprzyjające akcji porodowej. Można je podać ciężarnej w dwojaki sposób. Najczęściej wykorzystuje się do tego żel prostaglandynowy, który aplikuje się dopochwowo. Jego zadaniem jest zmiękczenie szyjki macicy, rozppchnienie jej i spowodowanie odejścia czopu śluzowego. Żel ma również działanie wywołujące skurcze macicy, co może rozwinąć akcję skurczową u ciężarnej. Inny sposób oddziaływania tych hormonów to podanie ich dożylnie. Choć rzeczywiście powoduje to silne skurcze, to tylko minimalnie wpływa na dojrzewanie szyjki macicy.
 • Jak naturalnie wywołać poród domowymi sposobami?

  Oprócz sztucznego wywoływania porodu, ciężarne mogą próbować również bezpiecznych naturalnych sposobów, które można przeprowadzać w warunkach domowych. Niestety, nie są one już tak skuteczne, jak te szpitalne.

  Poród wywoływany naturalnie - metody:

 • Stosunek seksualny - uprawianie seksu może wywołać pierwsze skurcze. Zawarta w męskim nasieniu duża ilość hormonów wpływa na rozpoczęcie akcji skurczowej i rozppchnienie szyjki macicy.
 • Aktywność fizyczna - zwiększenie ruchu na końcówce ciąży może przyspieszyć poród. Najlepsze są długie spacery, wchodzenie po schodach czy wykonywanie ruchów okrężnych biodrami.
 • Drażnienie brodawek - oksytocynę – hormon odpowiadający za akcję skurczową, można uwolnić również w naturalny sposób np. drażniąc sobie brodawki sutkowe.
 • Sprawdź: Co zrobić, żeby szybciej urodzić?

  Obejrzyj też wideo: Lekarz odpowiada na najczęstsze pytania związane z porodem wywoływanym

  Ginekolog-położnik Ewa Kurowska-Mroczek wyjaśnia wątpliwości związane z wywoływaniem poordu. Kiedy są wskazania do wywoływania porodu farmakologicznie? Jakie są sposoby wywołania porodu w szpitalu? Jakie domowe metody przyspieszają poród?

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 4/2020
  KOMENTARZE