Jak wywołać poród? Wywoływanie porodu domowymi sposobami i w szpitalu

2015-05-15 9:59

Jak wywołać poród? Wywoływanie porodu zwykle przeprowadza się w przypadku, gdy dłuższa ciąża zagraża dziecku lub jego matce. Wówczas wywołaniem porodu zajmują się lekarze w szpitalu. Istnieją jednak też bezpieczne, domowe sposoby na wywołanie porodu. Dowiedz się, jakie są sztuczne, a jakie naturalne metody wywoływania porodu.

Wywołanie porodu
Autor: thinkstockphotos.com Wywołanie porodu przeprowadza się najczęściej wtedy gdy ciąża jest przenoszona.

Spis treści

  1. Sztuczne wywoływanie porodu w szpitalu
  2. Poród wywoływany farmakologicznie - metody:
  3. Co zrobić, by szybko urodzić? WIDEO
  4. Jak naturalnie wywołać poród domowymi sposobami?
  5. Obejrzyj też wideo: Lekarz odpowiada na najczęstsze pytania związane z porodem wywoływanym

Sztuczne wywoływanie porodu w szpitalu

Najskuteczniejszymi sposobami wywołania porodu są te, które przeprowadza się w warunkach szpitalnych. Kobieta, którą poddaje się tym zabiegowi indukcji porodu, musi znajdować się pod stałą opieką lekarzy, a jej ciąża jest na bieżąco monitorowana. Choć jest to ewidentna ingerencja w naturalny proces porodu, wywoływanie porodu stosuje się w ostateczności – wtedy, gdy dalsze przedłużanie ciąży może być niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki i dziecka.

Poród wywoływany farmakologicznie - metody:

  • Przebicie pęcherza płodowego - choć to metoda inwazyjna, nie zawsze przynosi oczekiwany skutek. Istnieją nawet przesłanki, że to dość ryzykowny sposób na wywołanie porodu i nie ma na niego naukowego uzasadnienia.
  • Podanie syntetycznej oksytocyny - oksytocyna to hormon wzmagający akcję skurczową i wpływający na postęp i skrócenie samego porodu. Najczęściej podaje się go ciężarnej poprzez kroplówkę. Skurcze wywołane przez oksytocynę zwykle są boleśniejsze od tych naturalnych.
  • Masaż szyjki macicy - jest to zabieg przeprowadzany przez lekarza. Polega on na ręcznym uciskaniu szyjki macicy w celu pobudzenia jej do otwarcia  i zmiękczenia. Skutkiem jest odklejenie się dolnego bieguna pęcherza płodowego i zapoczątkowanie akcji porodowej. Choć to sposób mało inwazyjny, niestety również i dość bolesny (przeprowadza się go bez znieczulenia).

Co zrobić, by szybko urodzić? WIDEO

Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród
  • Założenie Cewnika Foleya - cewnik Foleya to niewielki przyrząd przypominający długą rurkę zakończoną balonikiem. Balonik wprowadza się do szyjki macicy i następnie napełnia się go solą fizjologiczną. Rosnący balonik rozpiera szyjkę, by nastąpiło rozwarcie i uwolnienie naturalnych prostaglandyn. To rozwiązanie, choć może tak nie brzmi, jest nie tylko bezpieczne i proste, ale również bardzo efektywne.
  • Poddanie szyjki macicy działaniu prostaglandyn - prostaglandyny to hormony sprzyjające akcji porodowej. Można je podać ciężarnej w dwojaki sposób. Najczęściej wykorzystuje się do tego żel prostaglandynowy, który aplikuje się dopochwowo. Jego zadaniem jest zmiękczenie szyjki macicy, rozppchnienie jej i spowodowanie odejścia czopu śluzowego. Żel ma również działanie wywołujące skurcze macicy, co może rozwinąć akcję skurczową u ciężarnej. Inny sposób oddziaływania tych hormonów to podanie ich dożylnie. Choć rzeczywiście powoduje to silne skurcze, to tylko minimalnie wpływa na dojrzewanie szyjki macicy.

Jak naturalnie wywołać poród domowymi sposobami?

Oprócz sztucznego wywoływania porodu, ciężarne mogą próbować również bezpiecznych naturalnych sposobów, które można przeprowadzać w warunkach domowych. Niestety, nie są one już tak skuteczne, jak te szpitalne.

Poród wywoływany naturalnie - metody:

  • Stosunek seksualny - uprawianie seksu może wywołać pierwsze skurcze. Zawarta w męskim nasieniu duża ilość hormonów wpływa na rozpoczęcie akcji skurczowej i rozppchnienie szyjki macicy.
  • Aktywność fizyczna - zwiększenie ruchu na końcówce ciąży może przyspieszyć poród. Najlepsze są długie spacery, wchodzenie po schodach czy wykonywanie ruchów okrężnych biodrami.
  • Drażnienie brodawek - oksytocynę – hormon odpowiadający za akcję skurczową, można uwolnić również w naturalny sposób np. drażniąc sobie brodawki sutkowe.

Sprawdź: Co zrobić, żeby szybciej urodzić?

Obejrzyj też wideo: Lekarz odpowiada na najczęstsze pytania związane z porodem wywoływanym

Ginekolog-położnik Ewa Kurowska-Mroczek wyjaśnia wątpliwości związane z wywoływaniem poordu. Kiedy są wskazania do wywoływania porodu farmakologicznie? Jakie są sposoby wywołania porodu w szpitalu? Jakie domowe metody przyspieszają poród?

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?

Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza