Polskie porodówki na miarę XXI wieku. Jak wyglądają sale porodowe?

2012-12-07 12:54

Polskie porodówki nie wywołują już strachu u przyszłych mam, a nowy standard opieki nad rodzącą jest coraz wyższy. Niektóre sale porodowe przypominają te, które jeszcze niedawno oglądaliśmy jedynie w filmach.  Niektóre szpitale położnicze nadążają za zmianami, inne radzą sobie z tym znacznie gorzej. Oto budujące przykłady, jak może wyglądać polska porodówka.

Polskie porodowki na miare XXI wieku
Autor: _photos.com|photos.com Polskie porodówki na miarę XXI wieku - jak wyglądają?

Spis treści

  1. Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie
  2. Opieka dodatkowa na polskiej porodówce
  3. Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie w pigułce
  4. Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach
  5. Opieka po porodzie i system rooming-in
  6. Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach w pigułce
  7. Polecamy wideo: Torba do szpitala

Polskie położnictwo długo kojarzyło się źle: obskurne, wieloosobowe sale porodowe, stare wyposażenie, nieremontowane od lat pokoje i toalety. A co najważniejsze – fatalne zwyczaje na porodówkach: brak poszanowania dla intymności i praw pacjentek, przedmiotowe traktowanie, nieuprzejmość personelu, narzucanie niekorzystnych rozwiązań (np. parcie w pozycji leżącej), mała dostępność metod łagodzenia bólu... Tak było kiedyś niemal wszędzie. A jak jest teraz? Zapewne wielu szpitalom wciąż daleko do ideału, jednak są i takie, w których bardzo wiele się zmieniło. W naszym nowym cyklu chcemy przedstawiać te szpitale położnicze, w których zmiany są jeszcze bardzo świeże i szczególnie znaczące. Placówki, o których piszemy, są nie tylko piękne i nowocześnie wyposażone, ale też przyjazne pacjentkom, otwarte na ich potrzeby, dbające o ich komfort psychiczny. Co ważne, opisywane przez nas szpitale mają umowy z NFZ, a więc za poród nie trzeba w nich płacić.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie

Ten duży warszawski szpital, popularnie zwany „na Madalińskiego”, jeszcze 5–6 lat temu miał opinię niezbyt przyjaznego molocha. Ale to już przeszłość. Od kilku lat szpital się intensywnie modernizuje i rozbudowuje. Skala zmian jest uderzająca. Wnętrza nowych oddziałów są jasne, kolorowe, piękne. W nowej części zachwyca wysokie na kilka pięter atrium z przeszklonym dachem.

Wszystkie sale porodowe są jednoosobowe (oprócz jednej dwuosobowej) i komfortowo wyposażone: wygodne fotele i kanapy, nowoczesne łóżka porodowe, własna łazienka, w niektórych salach znajdują się wanny. Porody rodzinne są bezpłatne i mile widziane. Przyjazne położne starają się otoczyć rodzącą troskliwą opieką, liczą się z jej zdaniem. Można tu rodzić w pozycji wertykalnej. Szpital zapewnia też znieczulenie zewnątrzoponowe na życzenie pacjentki, a co więcej – bez dodatkowych opłat. Po porodzie mama jest cały czas razem z dzieckiem (system rooming-in).

W części wyremontowanej sale poporodowe są dwuosobowe i mają osobną łazienkę. Za dodatkową opłatą są też dostępne komfortowe sale rodzinne, w których bliska osoba może towarzyszyć mamie i dziecku przez całą dobę. Wcześniaki i chore noworodki mają zapewnioną opiekę w świeżo wyremontowanym i doskonale wyposażonym w sprzęt medyczny pododdziale. Na oddziale pediatrii przygotowano także wygodne miejsca do spania dla matek, które chcą towarzyszyć dziecku. Mają one do dyspozycji: łazienkę z prysznicem, miejsca do wypoczynku oraz aneks kuchenny (z lodówką i kuchenką mikrofalową), co jest ewenementem na skalę kraju. Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia i Akademię Wspierania Rodzicielstwa – spotkania edukacyjne na określony temat, np. opieki nad wcześniakiem (odpłatne).

Przeczytaj również: Jak wybrać najlepszą porodówkę?

Opieka dodatkowa na polskiej porodówce

W przyszpitalnej przychodni od niedawna działa poradnia diabetologiczna dla kobiet z cukrzycą ciążową – jedna z trzech z Warszawie. Można tutaj też odpłatnie skorzystać z poradni laktacyjnej oraz pomocy psychologa. W szpitalu chcą obecnie rodzić kobiety nawet z odległych dzielnic Warszawy, ale mimo to miejsc wystarcza dla wszystkich – oddział jest duży, a personel dokłada starań, aby nie odsyłać rodzących.Strona internetowa szpitala: www.szpitalmadalinskiego.pl

Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie w pigułce

  • Możliwość obejrzenia szpitala przed porodem: tak.
  • Metody łagodzenia bólu: immersja wodna (zanurzenie w wannie), podtlenek azotu.
  • Znieczulenie zewnątrzoponowe: ze wskazań medycznych oraz na życzenie rodzącej, bez dodatkowych opłat.
  • Indywidualna opieka położnej: tak, za dodatkową opłatą.
  • Parcie w pozycji wertykalnej: możliwe (pod opieką niektórych położnych).
  • Obecność osoby bliskiej podczas cesarskiego cięcia: tak, za dodatkową opłatą.
  • Kontakt z dzieckiem po porodzie: nieprzerwany, dwugodzinny kontakt z ciałem mamy; sale poporodowe w systemie rooming-in.
  • Stanowiska do intensywnej terapii noworodka: tak.

Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach

To najstarszy szpital w mieście, założony w 1874 r. Po wojnie został upaństwowiony. Dopiero od 2009 r. na powrót zarządza nim Zakon Bonifratrów. Po niedawnej modernizacji jest to jeden z najnowocześniejszych oddziałów położniczych na Śląsku.

Wszystkie sale porodowe są tu jednoosobowe, mają własną łazienkę, wyposażone są w łóżka sterowane pilotem, wannę relaksacyjną, duże piłki i worki sako. W jednej z sal znajduje się profesjonalna wanna do porodu w wodzie. Oddział noworodków wyposażono w wysokiej jakości sprzęt – inkubatory, monitory, lampy do fototerapii, urządzenia wspomagające oddychanie. Piękne wnętrza i nowoczesny sprzęt to zmiany widoczne gołym okiem, ale nie mniej ważne są zmiany w podejściu do pacjentek.

– Staramy się otoczyć rodzące kobiety jak najlepszą, serdeczną opieką, by zapewnić im przyjazną, rodzinną atmosferę – mówi Katarzyna Żak, położna koordynująca pracę na bloku porodowym. – Stosujemy wszystkie niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu: muzykoterapię, aromaterapię, masaż, immersję wodną, TENS. Kiedy to nie pomaga, pacjentka może skorzystać z bezpłatnego znieczulenia przewodowego, dostępnego przez całą dobę. Kobiety mogą rodzić w pozycji wertykalnej, a my dbamy o ochronę krocza każdej rodzącej.

Dowiedź się jakie są pozycje porodowe, ułatwiające poród

Opieka po porodzie i system rooming-in

Po porodzie dziecko przez dwie godziny przebywa na brzuchu matki. Potem oboje trafiają do kameralnej, dwuosobowej sali, w której obowiązuje system rooming-in. W razie potrzeby jednak można przekazać dziecko pod opiekę pielęgniarek. – Kobiety wybierają nas świadomie, bo wiedzą, że znajdą tu ciepło, szacunek i dobrą opiekę – mówi z dumą Katarzyna Żak, zapraszając kolejne przyszłe mamy.Strona internetowa szpitala: www.bonifratrzy.katowice.pl

Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach w pigułce

  • Możliwość obejrzenia szpitala przed porodem: tak.
  • Metody łagodzenia bólu: TENS, masaż, immersja wodna, muzykoterapia, aromaterapia, akupresura.
  • Znieczulenie zewnątrzoponowe: ze wskazań medycznych oraz na życzenie rodzącej, bez dodatkowych opłat.
  • Indywidualna opieka położnej: tak, za opłatą.
  • Parcie w pozycji wertykalnej: tak.
  • Obecność osoby bliskiej podczas cesarskiego cięcia: nie.
  • Kontakt z dzieckiem po porodzie: nieprzerwany, dwugodzinny kontakt dziecka z ciałem mamy; sale poporodowe w systemie rooming-in.
  • Stanowiska do intensywnej terapii noworodka: tak.

Polecamy wideo: Torba do szpitala

Torba do szpitala to niezbędnik przyszłej mamy.Warto wiedzieć kiedy ją spakować i co powinno się w niej znaleźć. Posłuchaj położnej Magdaleny Hryciuk ze Szkoły Rodzenia Beauty Mama.

miesięcznik "M jak mama"