PORÓD: Koniec ze ZNIECZULENIEM? [NOWE ROZPORZĄDZENIE]

2013-10-23 12:23

„Łagodzenie bólu jest częścią świadczenia porodowego” – w myśl tego przekonania w zeszłym roku powstało rozporządzenie nakazujące szpitalom podawanie rodzącej podczas porodu bezpłatnego znieczulenia. Idea jest słuszna, problem w tym, że szpitale nie dostaną na jej realizację dodatkowego wsparcia z NFZ, więc podanie znieczulenia nie będzie im się opłacało.

porod bez znieczulenia
Autor: _photos.com

Niezadowoleni z postanowień rozporządzenia są głównie dyrektorzy szpitali, którzy już liczą starty. Kwota, którą dostaną z NFZ za poród bez znieczulenia i z nim, będzie taka sama. Rozporządzenie, oprócz kosztów związanych z podaniem leku, będzie nakazywało szpitalom zatrudnienie i utrzymanie na pełnym etacie anestezjologów, którzy powinni być dostępni przez całą dobę.

Znieczulenie podczas porodu: jak jest teraz?

W części szpitali, pacjentki już teraz mogą liczyć na bezpłatne znieczulenie, w innych „zachęcają do wykupu cegiełek”, w jeszcze innych, jawnie pobierają opłaty, co jest nielegalne. Rozporządzenie będzie zakazywało pobierania jakichkolwiek opłat za podanie rodzącej znieczulenia, bez wyjątku.

Jak informuje Gazeta Prawna, w sprawie wejście w życia rozporządzenia nie zapadły jeszcze ostateczne decyzja.
Idea jak jest słuszna, gorzej z realizacją. Jak zwykle.

Gazeta Prawna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza