Przed porodem: jak się przygotować do porodu przed wizytą w szpitalu?

2013-06-11 12:30

Poród, to dzień na, który czekasz od 9 miesięcy. Gdy wreszcie do terminu porodu pozostało już tylko kilka tygodni, pora poczynić ostatnie przygotowania przed pójściem do szpitala. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać przed porodem, jakie badania przygotować i co powinno znaleźć się w torbie do szpitala!

termin porodu
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Zrób ostatnie zakupy przed porodem
  2. Zadbaj o swoją urodę
  3. Co zrobić aby pobyt w szpitalu był przyjemniejszy?
  4. Przed porodem koniecznie pozałatwiaj bieżące domowe sprawy
  5. Skompletuj wyniki badań do szpitala!
  6. Ostatnie dni przed pobytem w szpitalu
  7. Polecamy wideo: Pozycje porodowe. W jakiej pozycji najlepiej rodzić?

Ostatnie tygodnie ciąży, przed porodem, to czas szczególny. Pewnie czujesz się już zmęczona, być może jesteś zniecierpliwiona i już nie możesz doczekać się rozwiązania ciąży. Ale mimo rosnących emocji powinnaś poczynić w tym czasie pewne przygotowania. Podpowiadamy, z czym trzeba zdążyć przed porodem.

Zobacz także: Plan porodu: czy warto go napisać? 

Zrób ostatnie zakupy przed porodem

Aby dobrze przygotować się do porodu na około 3–4 tygodni przed planowanym terminem porodu sprawdź, czy masz wszystkie rzeczy niezbędne przy dziecku: łóżeczko, przewijak, wózek, wanienkę, komplet ubranek, pieluszki i kosmetyki. Jeśli czegoś brakuje, trzeba to dokupić. Koniecznie zacznij pakować torbę do szpitala. Nie wszystko możesz spakować już teraz, ale komplet rzeczy dla dziecka i niektóre dla ciebie mogą już leżeć w torbie. Zapakuj: ubranka, pieluszki, nocne koszule, biustonosze do karmienia, ręczniki, podpaski, wkładki laktacyjne, kosmetyki, ciepłe skarpety, szlafrok, klapki pod prysznic, ubranie na wyjście ze szpitala. Jeśli nie masz czegoś z tej listy, to teraz jest ostatni dzwonek na jej uzupełnienie.

Przeczytaj rownież: Plan porodu i plan opieki prenatalnej. Czy warto pisać plan porodu?

Zadbaj o swoją urodę

Świadomość, że jesteś zadbana i dobrze wyglądasz, doda ci pewności siebie i poprawi samopoczucie, przed pobytem szpitalu. 2-3 tygodnie przed porodem wybierz się do fryzjera. Lepiej jednak nie zmieniaj fryzury radykalnie, tylko ją odśwież – nowa może nie przypaść ci do gustu i przysporzyć niepotrzebnego stresu. A poza tym, gdy po porodzie zaczniesz wracać do dawnej figury, twoja twarz też wyszczupleje i w nowej fryzurze możesz nie wyglądać tak dobrze jak wcześniej. Jeśli farbujesz włosy, zrób to teraz – podczas połogu i przez pewien czas po nim farbowanie jest niewskazane. Wydepiluj okolice bikini, pachy i łydki. Włosków lepiej jednak nie golić maszynką, bo łatwo możesz się zaciąć, poza tym odrosną już po 2-3 dniach, sztywniejsze niż przedtem. Najlepiej użyj sprawdzonego już przez siebie delikatnego kremu lub pianki do depilacji. Zrób manikiur i pedikiur – sama lub w godnym zaufania gabinecie; w przypadku stóp pomoc pedikiurzystki może być konieczna, bo trudno do nich teraz sięgnąć.

Dobrze wiedzieć

Co zrobić aby pobyt w szpitalu był przyjemniejszy?

Oprócz rzeczy niezbędnych do szpitala możesz też zabrać drobiazgi, które sprawią, że pobyt na sali porodowej będzie milszy. Warto wziąć np. żelowe kompresy do robienia okładów na krocze i plecy, sprzęt do słuchania muzyki, olejek do masażu i kominek aromaterapeutyczny. Zabierz książkę lub ulubione pismo do czytania (na czas po porodzie). Przyda się też poduszka dla ciężarnej.

Przed porodem koniecznie pozałatwiaj bieżące domowe sprawy

Przygotowania do porodu to również zamknięcie bieżących spraw i wiele ustaleń związanych z życiem codziennym. Jeśli masz starsze dziecko, musicie ustalić z mężem czy inną bliską osobą, kto się nim zajmie, kiedy pojedziecie do szpitala rodzić. Trzeba też uprzedzić samego malucha, kto będzie się nim opiekował, aby uniknąć przykrego zaskoczenia, płaczu itp. Jeśli umiesz gotować i czujesz się na siłach, możesz pomyśleć o zrobieniu zapasów jedzenia. Przed pobytem w szpitalu warto przygotować kilka ulubionych, a przy tym niezbyt pracochłonnych dań, podzielić je na porcje i zamrozić. Po porodzie, kiedy nie będziesz miała głowy do gotowania, takie zapasy będą jak znalazł. Pomyśl, co jeszcze warto zrobić w domu ze spraw, które cię irytują, a na które potem może brakować czasu (np. wymiana cieknącej baterii, upranie dywanów i tapicerki kanap, porządki w szafie itp.). O wiele przyjemniej będzie wracać ze szpitala do zadbanego domu.

Przeczytaj również: Co wolno w czasie porodu?

Skompletuj wyniki badań do szpitala!

Przed porodem sprawdź, czy masz aktualne wyniki wszystkich badań. Przy przyjęciu do szpitala wymagane są: morfologia krwi, grupa krwi (oryginalny dokument), ostatnie badanie USG, WR lub jego odpowiednik (VDRL, USR), HBs-Ag (badanie na nosicielstwo wirusa zapalenia wątroby typu B i wynik posiewu w kierunku paciorkowców grupy B (GBS). Jeśli masz zaplanowane znieczulenie zewnątrzoponowe, potrzebne będą także: APTT, PT (INR), fibrynogen. Szczególną uwagę zwróć na badanie w kierunku paciorkowców grupy B, bo jest ono ważne, ale niestety, nie każdy lekarz na nie kieruje. Jeśli więc twój ginekolog to zaniedbał, powinnaś zrobić je na własną rękę. Chodzi o posiew z pochwy i szyjki macicy, aby sprawdzić, czy są tam obecne paciorkowce Streptococcus agalactiae, które mogą być groźne dla dziecka. Badanie to należy wykonać po 35. tygodniu ciąży.

Ostatnie dni przed pobytem w szpitalu

Sprawdź, czy masz zapisane w swoim telefonie lub notesie wszystkie numery telefonów, które mogą ci się przydać podczas pobytu w szpitalu. Koniecznie upewnij się, czy jest tam numer do położnej, która ma się tobą opiekować podczas porodu (jeśli wykupiłaś indywidualną opiekę). Dokończ pakowanie torby do szpitala, wtedy poczujesz, że przygotowania do porodu powoli dobiegają końca. Sprawdź czy w torbie do szpitala jest wszystko, co niezbędne: szlafrok, klapki, przybory toaletowe i do czesania, „wyprawka” dla partnera (swobodny strój, buty na zmianę, przekąski, sprzęty elektroniczne). À propos sprzętu – upewnijcie się, czy sprzęt fotograficzny, który ma uwiecznić narodziny waszego dziecka, na pewno jest gotowy do działania (czy są karty pamięci, naładowane baterie itp.). Nie zapomnijcie też naładować baterii w waszych telefonach komórkowych! 2-3 dni przed porodem zadbaj o dłonie i stopy – zwłaszcza te ostatnie będą dobrze widoczne na sali porodowej. Wymocz je w soli zmiękczającej, następnie zetrzyj pięty tarką, zrób peeling i nałóż na noc maseczkę odżywczą. Skróć i opiłuj paznokcie, by nie wystawały poza opuszki palców. Jeśli miałaś na nich lakier, lepiej go zmyj, bo wiele szpitali wymaga, by paznokcie były naturalne, na wypadek gdyby konieczne było cesarskie cięcie (anestezjolog m.in. na podstawie koloru płytki paznokcia ocenia stan pacjentki). Zamiast lakieru nałóż odżywkę w neutralnym kolorze. Usuń z ciała wszystkie kolczyki, zwłaszcza jeśli masz je w takich miejscach, w których podczas porodu mogą przeszkadzać (np. pępek, wargi sromowe). Jeszcze raz wydepiluj okolice bikini, pachy i łydki. Jeśli chodzi o wzgórek łonowy, nie jest konieczne całkowite usuwanie owłosienia, bo sprzyja to infekcjom (także w szpitalu możesz się na to nie zgodzić). Dobrze byłoby też porządnie wysprzątać mieszkanie – milej i zdrowiej będzie wracać z maluchem do czystego domu. Ale na pewno nie jest to zadanie dla ciebie – niech lepiej zajmie się tym partner, ktoś z rodziny albo osoba wynajęta do tej pracy. Przed wyjazdem do szpitala warto wrzucić do torby coś lekkiego do jedzenia (kanapki, biszkopty, banany, chrupkie pieczywo). Tak doskonale przygotowana do porodu możesz czekać na pierwsze skurcze...

Polecamy wideo: Pozycje porodowe. W jakiej pozycji najlepiej rodzić?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza