Znieczulenie zewnątrzoponowe – możliwe powikłania

2022-01-04 11:48

Kobiety, które skorzystały ze znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu, twierdzą, że daje ono niezwykły komfort psychiczny i naprawdę uśmierza ból. Ale warto wiedzieć, że znieczulenie zewnątrzoponowe ma też pewne wady – przeczytaj jakie wystąpić powikłania mogą wystąpić po znieczuleniu.

Poród ze znieczuleniem: jakie mogą wystąpić powikłania?
Autor: Getty images Jakie mogą wystąpić powikłania?

Spis treści

  1. Co to jest znieczulenie zewnątrzoponowe
  2. Możliwe powikłania po znieczuleniu zewnątrzoponowym

Poród w zależności od rodzaju i jego przebiegu w oczywisty sposób wpływa na formę młodej mamy bezpośrednio po przyjściu dziecka na świat. Ale znaczenie dla kondycji pacjentki może mieć również znieczulenie, z jakiego korzystała w czasie porodu. Zobacz, jakie powikłania mogą wystąpić po znieczuleniu zewnątrzoponowym.

Znieczulenie zewnątrzoponowe

Co to jest znieczulenie zewnątrzoponowe

Jest kilka metod łagodzenia bólu przy porodzie. Obok metod niefarmakologicznych takich jak odpowiednie ćwiczenia, sposoby oddychania czy pomoc bliskich można zastosować znieczulenie farmakologiczne. Jednym z nich jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Zapytaliśmy eksperta o to kiedy można je zastosować, czy ból zniknie całkowicie oraz czy możliwe są jakiekolwiek komplikacje i utrudnienia przy porodzie związane z podaniem znieczulenia.

Możliwe powikłania po znieczuleniu zewnątrzoponowym

  • Czasami po podaniu ZZO (znieczulenia zewnątrzoponowego) u rodzącej następuje obniżenie ciśnienia tętniczego. By temu zapobiec, przed zabiegiem podaje się dożylnie kroplówkę, a obecny przy porodzie anestezjolog stale kontroluje ciśnienie u pacjentki i w razie potrzeby podaje płyny infuzyjne zapobiegające jego spadkom.
  • Bardzo rzadko się zdarza, że podanie znieczulenia wyhamowuje akcję porodową – tak bywało wiele lat temu, kiedy do znieczulenia porodu używano leków w dużych dawkach i wysokim stężeniu. Obecnie stosuje się środki w stężeniu nawet 8-krotnie mniejszym. Nie wpływają one znacząco na czas trwania porodu – mogą wydłużyć nieco okres parcia, ale nie ma to większego znaczenia ani dla dziecka, ani dla matki.
  • Po znieczuleniu przewodowym mogą pojawić się silne bóle głowy (tzw. zespół popunkcyjny). Występują one jednak zwykle po znieczuleniu podpajęczynówkowym, a nie po ZZO – w tym przypadku zdarza się to kilka razy na tysiąc znieczuleń. Poza tym lekarze potrafią je skutecznie leczyć. Zresztą wszystkie te uciążliwości – nawet jeżeli wystąpią – są nieporównywalne z bólem odczuwanym podczas porodu bez znieczulenia.

Pamiętaj!

  • Jeśli pojawi się ból głowy, natychmiast poproś lekarza o leki przeciwbólowe, pij również dużo płynów – to zmniejsza dolegliwości
  • Jeśli dojdzie do przejściowego zatrzymania moczu i nie będziesz mogła wysiusiać się w ciągu 6–8 godzin od porodu, położna zrobi cewnikowanie pęcherza.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza