Ćwiczenia w pierwszym tygodniu po porodzie. Brzmi dziwnie, ale te warto robić

2024-09-05 10:14

Ćwiczenia w czasie połogu, a zwłaszcza te wykonywane już w pierwszym tygodniu po porodzie mogą brzmieć zaskakująco. Jednak te konkretne ćwiczenia to nic innego jak wsparcie ciała w regeneracji. Zobacz propozycje trenerki.

Ćwiczenia w pierwszym tygodniu po porodzie

i

Autor: Getty images Ćwiczenia w pierwszym tygodniu po porodzie. Oto co ćwiczyć w połogu

Pierwsze tygodnie po porodzie to wyjątkowy czas. Przyjmuje się, że połóg trwa od 6 do 8 tygodni, bo właśnie tyle czasu potrzeba na to, by narządy wewnętrzne wróciły do stanu sprzed ciąży. Tutaj mamy na myśli oczywiście macicę, która musi się obkurczyć, ale też jelita czy pęcherz moczowy, który również wracają na swoje miejsce.

Najbardziej charakterystycznym objawem połogu są odchody połogowe czyli krwawienie, które zwykle po cesarce trwa trochę krócej niż po porodzie naturalnym. W przypadku cesarskiego cięcia odpowiedniej pielęgnacji wymaga jednak rana. Blizna po cesarce z czasem blednie, jednak by zapobiec zrostom, warto pamiętać o mobilizacji blizny.

W pierwszych dniach połogu mama doświadcza huśtawki nastrojów, bo hormony w jej organizmie szaleją. Zupełnie naturalnym objawem obkurczania się macicy jest ból, który może przypominać ból miesiączkowy. Nawet jeśli wielkość brzucha po porodzie jest dla ciebie negatywnym zaskoczeniem, nie szukaj ćwiczeń, które pozwolą ci pozbyć się go jak najszybciej. Jego kształt będzie się bardzo zmieniał w kolejnych tygodniach. Daj więc sobie czas.

Macica obkurcza się od 6 do 8 tygodni - szybciej, gdy karmisz piersią i jesteś aktywna ruchowo. To jednak nie oznacza, że powinnaś wrócić do aktywności sprzed ciąży. Twój organizm potrzebuje teraz przede wszystkim odpoczynku po porodzie i czasu na regenerację.

Sprawdzamy miejskie wyprawki. Królowe matki odc. 13

Dlaczego w czasie połogu warto wykonywać delikatne ćwiczenia?

Podkreślmy to jeszcze raz: chodzi o to, by wspomóc organizm w powrocie do pełnej sprawności, a nie o to, by gubić kilogramy czy centymetry w talii.

Oto zalety lekkich ćwiczeń wykonywanych po porodzie:

  • szybsze tempo zmian połogowych: macica szybciej się obkurcza i wraca na swoje miejsce,
  • profilaktyka przeciwobrzękowa i przeciwzakrzepowa,
  • mniejsze ryzyko nietrzymania moczu po porodzie i rozejścia kresy białej,
  • zapobieganie problemom z postawą i bólowi kręgosłupa.

Ćwiczenia w pierwszym tygodniu po porodzie

Pierwszy tydzień po porodzie często określa się mianem połogu wczesnego. To czas, w którym macica intensywnie się obkurcza, zmniejszając swoją objętość nawet dziesięciokrotnie. Kobieta intensywnie krwawi i nie powinna dźwigać ciężkich przedmiotów, dlatego warto, by w opiece nad maluszkiem miała wsparcie innych (taty dziecka czy chociażby dziadków).

Trenerka okołoporodowa Dorota Strąg podpowiada, jakie ćwiczenia warto wykonywać już w pierwszym tygodniu połogu.

Aktywność poporodowa to nie brzuszki i bieganie, a oddech i postawa. Od tego warto zacząć swoją drogę do formy po porodzie, nie ważne czy to będzie w pierwszym tygodniu czy w kolejnych

- pisze trenerka Dorota Strąg i przypomina, że żadne ćwiczenia w pierwszych tygodniach po porodzie nie są obowiązkowe. Jeśli nie masz na nie ochoty, po prostu odpuść.

  1. Oddychanie do brzucha w leżeniu na boku: na wydechu „zabieraj” brzuch za sobą
  2. Dbanie o postawę
  3. Napinanie mięśni dna miednicy w leżeniu na plecach
  4. Oddychanie przeponą

Jak poleca ekspertka, nie pozbywaj się legginsów ciążowych od razu po porodzie. Mogą okazać się niezwykle wygodne w czasie połogu i przydatne podczas delikatnych ćwiczeń.

Zofia Zborowska to ulubiona gwiazda internautów. Zobacz jej najlepsze posty na Instagramie: