Badanie dotyczące wpływu płci dziecka na przebieg porodu zostało przeprowadzone przez grupę naukowców z Uniwersytetu w Granadzie we współpracy ze Szpitalem Klinicznym San Cecilio. Naukowcy przebadali ponad 50 urodzeń, a ich analiza pozwoliła im wyciągnąć kilka wniosków.
Do tej pory nie wykonano podobnych analiz, Wszystkie wcześniejsze oceniały jedynie stres oksydacyjny i stany zapalne u kobiet po porodzie. To badanie uwzględniło także stan zdrowia noworodków.
Córka czy syn? Ten poród boli mniej
Badanie przeprowadzono na stosunkowo niewielkiej grupie 56 kobiet w ciąży. Z tej grupy 29 kobiet spodziewało się dziewczynek, a reszta oczekiwała na chłopców. Po porodzie od każdej z kobiet pobrano próbkę krwi żylnej oraz próbkę krwi z tętnicy pępowinowej. Obiec próbki posłużyły do określenia poziomu stresu oksydacyjnego i oceny stanu zapalnego.
Do stresu oksydacyjnego dochodzi, kiedy ilość szkodliwych wolnych rodników w organizmie jest większa niż liczba przeciwutleniaczy, których zadaniem jest neutralizacja tych pierwszych. Większa ilość przeciwutleniaczy ma też lepiej przygotowywać organizmy matek do porodu.
Naukowcy zauważyli, że matki, które urodziły dziewczynki, miały znacznie niższy poziom stresu oksydacyjnego. Badania wykazały też mniejsze uszkodzenia głównych biomolekuł takich jak witaminy, hormony i neuroprzekaźniki.
Jaki poród jest mniej bolesny?
Badanie wykazało, że podczas rodzenia dziewczynek występuje mniej procesów zapalnych, co zaobserwowano również u noworodków płci żeńskiej. Dziewczynki miały niższe poziomy prozapalnych interleukin, biorących udział w procesach tworzenia układu odpornościowego i procesach krwiotwórczych.
Ujmując to dosadniej, narodziny dziewczynki są mniej agresywne dla organizmu matki, dlatego dziecko rodzi się z mniejszym stanem zapalnym.
Co więcej, wyniki wskazują, że noworodki płci żeńskiej lepiej radzą sobie ze stresem oksydacyjnym i stanami zapalnymi niż chłopcy, ponieważ po urodzeniu mają bardziej dojrzałe układy enzymatyczne.
Dzięki temu dziewczynki lepiej radzą sobie z momentem porodu i są silniejsze w obliczu problemów, które mogą pojawić się w pierwszych dniach życia.
Otwiera to ciekawe pole badań, które koncentruje się na płci dziecka jako czynniku ryzyka różnych zaburzeń czynnościowych, mającym istotne reperkusje na długość życia i rozwój patologii w jego przyszłym życiu
- komentują autorzy badania.
Zdaniem naukowców, to początkowe badanie jest dobrym pretekstem do dalszej analizy zdrowia matek pod kątem płci dzieci, które sprowadziły na świat. Według autorów analizy, płeć noworodka nie tylko wpływa na to, jak matka podchodzi do procesu porodu, ale także warunkuje sposób, w jaki dziecko radzi sobie z pierwszym kontaktem ze środowiskiem pozamacicznym, co może mieć wpływ na jego zdrowie w późniejszym życiu.
Źródło: Gender specific differences in oxidative stress and inflammatory signaling in healthy term neonates and their mothers, in: Pediatric Research volume 80, (2016)