Maluch ułożył się pupą w dół? Ekspertka pokazuje przydatne triki, które pozwolą ci go "odwrócić"

2022-12-07 11:52

Ułożenie pośladkowe w ostatnich tygodniach to jeszcze nie tragedia. Obserwacje pokazują, że wiele dzieci zmienia pozycję na prawidłową, najczęściej zupełnie niezauważalnie dla mamy. A jeśli tak się nie stanie - są ćwiczenia i inne sposoby, które pomagają malcowi ułożyć się w macicy główką w dół. Zobaczysz je na filmie, który opublikowała zwolenniczka holistycznych porodów.

Zmień pozycję płodu z pośladkowej na główkową. Ekspertka pokazuje ćwiczenie i przydatne triki

i

Autor: Getty Images Zmień pozycję płodu z pośladkowej na główkową. Ekspertka pokazuje ćwiczenie i przydatne triki

Pozycja pośladkowa nie jest prawidłową pozycją do porodu. Dużo lepsze, fizjologiczne jest ułożenie w macicy główką dół. Ale nie zawsze tak jest - obserwacje pokazują, że ok. 3 procent dzieci w dniu porodu jest ułożone pupą do dołu, co zwykle oznacza konieczność wykonania cesarskiego cięcia.

I dlatego właśnie ułożenie pośladkowe jest dla wiele kobiet problemem - większość z nas woli rodzić siłami natury. Eksperci uspokajają jednak, że nie ma co panikować. Po pierwsze: większość płodów ułożonych pośladkowo przyjmuje jednak ostatecznie prawidłowa pozycję, po drugie: istnieje kilka sposobów, które pomagają dziecku w brzuchu zmienić swoją pozycję. Sara Blundell - trenerka jogi prenatalnej i holistycznych porodów, prowadząca swój profil w mediach społecznościowych pokazuje kilka z nich. 

Jak i kiedy dziecko zmienia pozycję w macicy?

Zanim obejrzysz ćwiczenia, które pomagają dziecku przyjąć odpowiednią pozycje do porodu, warto dowiedzieć się, jak w naturalny sposób płód układa się w macicy przygotowując się do wyjścia na świat. Większość dzieci przekręca się główką w dół około 32.-36. tygodnia ciąży. Mają wtedy jeszcze trochę miejsca w macicy na takie akrobacje. Większość z nich obraca się w nocy, kiedy mama śpi, ze względu na pozycję półleżącą. Wiele kobiet nawet tego nie zauważa.

Im bliżej terminu porodu, tym dziecko ma mniej przestrzeni, dlatego jest mu trudniej zmienić pozycję: ok. 30 procent dzieci jest ułożona pośladkowo w 30.-32. tygodniu ciąży, a w 37. - tylko 3 procent płodów. Takim maluchom można pomóc ćwiczeniami i odpowiednią pozycją własnego ciała, skłaniającą maleństwo do prawidłowego ułożenia się w macicy.

Specjaliści polecają ćwiczenia, które zaraz zobaczysz na filmie, ale również trening jogi, pływanie, taniec brzucha, leżenie z nogami uniesionymi do góry. Wiele z tych metod wykorzystuje zasady grawitacji - główka jest najcięższą częścią ciała, dlatego przy małej pomocy w naturalny sposób opada w dół kanału rodnego

Czytaj również: Jak pomóc dziecku obrócić się w brzuchu? Naturalne sposoby na obrócenie dziecka w macicy

Mapowanie brzucha powie ci, jak ułożył się maluch. Wyjaśniamy, jak zrobisz je sama

Sposoby na zmianę pozycji dziecka w macicy 

  • Ćwiczenia - kołysanie biodrami - przyjmij pozycję klęku podpartego, opuść tułów na ziemię. Przez 10 do 15 minut kołysz biodrami na boki. Pomaga to rozluźnić mięśnie miednicy i pozwala zadziałać grawitacji. Możesz także spróbować delikatnych ruchów miednicą – obracając biodrami, jakbyś próbowała tańczyć brzuch – aby zachęcić dziecko do poruszania się.
  • Leżenie z nogami do góry - połóż się na podłodze i unieś nogi oraz biodra do góry, opierając je np. na kanapie. Niektóre kobiety ustawiają deskę do prasowania tak, aby jeden koniec znajdował się na krawędzi kanapy, a drugi na podłodze i kładą się na niej z głową opartą na poduszce.
  • Zewnętrzne obracanie dziecka w brzuchu - to zabieg wykonywany pod kontrolą USG. Lekarz uciska delikatnie brzuch kobiety przesuwając dziecko w macicy. Obrót jest zwykle wykonywany między 35. a 38. tygodniem ciąży, gdy inne metody zawiodły. Obracanie zewnętrzne ma około 40 do 70 procent skuteczności. 
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?