Poród pośladkowy: zagrożenia, powikłania, cięcie cesarskie

2016-07-05 23:32
Poród pośladkowy
Autor: thinkstockphotos.com Poród pośladkowy najczęściej odbywa się przez cesarskie cięcie.

Poród pośladkowy to poród, w trakcie ktorego dziecko ułożone jest w położeniu podłużnym miednicowym (pośladkowym) - jego nogi i pośladki są skierowane ku kanałowi rodnemu. Takie ułożenie sprawia, że poród siłami natury jest bardzo trudny i może nieść zagrożenie dla dziecka - zwykle lekarze doradzają elektywne cesarskie cięcie.

Poród pośladkowy zdarza sie stosunkowo rzadko - ułożenie pośladkowe (miednicowe) przyjmuje przed przyjściem na świat jedynie 3 procent dzieci. Co może świadczyć o ułożeniu pośladkowym dziecka? To, że dziecko kopie cię w dole brzucha i po bokach, a nie po żebrach, a bicie jego serca słychać powyżej twojego pępka. Niestety, położenie pośladkowe znacznie utrudnia poród drogami natury - ze względu na możliwe powikłania i zagrożenia dla dziecka, obecnie większość porodów w przypadku takiego ułożenia kończy się cesarskim cięciem. Dlaczego? Bo poród pośladkowy jest trudniejszy - pośladki mogą w niedostatecznym stopniu rozewrzeć kanał rodny i główka, która jest szersza, będzie przechodzić przez niego z wielkim trudem.

Poród pośladkowy: skąd ten problem?

Dlaczego niektóre dzieci przujmują pozycję pośladkową nie wiadomo - niektóre mamy (oraz położne i lekarze) mówią, że z przekory. Znane są natomiast czynniki sprzyjające takiemu ułożeniu. Są to:

 • większa ilość płynu owodniowego (niekoniecznie wielowodzie), co sprzyja ruchliwości dziecka
 • niewielkie rozmiary dziecka (wynikające z fizjologii bądź z tego, że poród ma miejsce przed terminem)
 • wady budowy macicy
 • mięśniaki
 • łożysko przodujące
 • ciąża mnoga
 • mama jest wieloródką, więc w jej macicy jest więcej miejsca

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

materiał partnera

Contractubex® żel jest lekiem, który można stosować do leczenia blizn różnego pochodzenia między innymi: po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), po oparzeniach, urazach (otarcia, skaleczenia). Przezroczysty żel zawiera 3 substancje czynne: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę.

Pomaga w prawidłowym formowaniu się blizny:
• zmniejsza jej wielkość
• uelastycznia bliznę
• łagodzi ból i świąd
• wygładza i rozjaśnia bliznę

Położenie pośladkowe: rodzaje

Dziecko w położeniu pośladkowym może przybierać rózne pozycje, stąd ułożenie podłużne miednicowe lekarze dzielą na:

 • miednicowe zupełne: nogi dziecka zgięte we wszystkich stawach, częścią przodującą są pośladki i stópki;
 • miednicowe niezupełne pośladkowe: nóżki są wyprostowane w kolanach i skierowane ku górze (stópki znajdują się obok twarzy)
 • stópkowe zupełne: obie nóżki dziecka znajdują się nad szyjką macicy - przodują zatem dwie stópki
 • stópkowe niezupełne: jedna nóżka dziecka jest zgięta w kolanie, druga natomiast wchodzi do kanału rodnego - przoduje jedna stópka
 • położenie kolankowe zupełne i niezupełne (analogicznie jak w przypadku położeń stópkowych).

Poród pośladkowy: zagrożenia

Ze statystyk wynika, że dzieci urodzone siłami natury z ułożenia pośladkowego narażone są na większe ryzyko powikłań. To dlatego, że miękkie pośladki i nogi dziecka wywierają mniejszy nacisk na drogi rodne niż twarda główka, co grozi:

Przy ułożeniu pośladkowym można spróbować obrotu zewnętrznego na główkę. Na czym to polega? Lekarz podejmuje próbę obrócenia dziecka do prawidłowej pozycji, uciskając odpowiednio brzuch matki. Zabieg ten moze być nieprzyjemny, ale wykonany przez specjalistę nie jest niebezpieczny i 50-70 procentach kończy się pomyślnie. Nie zawsze jednak mozna go zastosować, przeciwwskazaniem jest m. in. krwawienie z dróg rodnych, małowodzie, ciąża mnoga.

Poród pośladkowy: kiedy drogami natury?

Ponieważ poród pośladkowy uważany jest za poród najwyższego ryzyka, większość lekarzy nie bierze pod uwagę innego rozwiązania ciąży, jak poprzez cesarskie cięcie. Poród drogami natury można rozważać jedynie i tylko wtedy, gdy spełnione są bardzo określone warunki:

 • kobieta ma prawidłową budowę miednicy i nie jest to jej pierwszy poród
 • dziecko waży między 2 500 a 3 500 g
 • dziecko ułożone jest w pozycji miednicowej zupełnej tzn. częścią przodującą nie jest głowa dziecka a jego pośladki i stopy czyli nad miednicą matki znajdują się pośladki dziecka, jego nóżki są zgięte w kolanach, a stópki sąsiadują z pośladkami

Jeśli decydujesz się przy położeniu miednicowym dziecka na poród siłami natury, musisz uzbroić się w cierpliwość - zwykle trwa on dłużej niż poród przy ułożeniu prawidłowym. Poza tym przyda ci się fachowa, doświadczona w takich porodach pomoc zarówno położnej, jak i lekarza ginekologa. Ważna będzie też pozycja w trakcie porodu - leżąca w tej sytuacji nie jest wskazana.

materiał partnera
#MamaMamiePowie

Akcja #Mama Mamie Powie powstała z myślą o kobietach, które dopiero wchodzą w macierzyństwo oraz tych mam, które chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Weź udział w naszej akcji i wygraj atrakcyjne nagrody! Podziel się swoją historią i napisz, jak udało Ci się odzyskać formę po cesarskim cięciu.

A jeśli dopiero zostaniesz mamą, sprawdź:

 • Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia,
 • Jak się przygotować do planowej "cesarki",
 • Jak ułatwić sobie powrót do zdrowia,
 • Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu,
 • Jak wygląda prawidłowo wygojona blizna po "cesarce".

1) Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Podmiot odpowiedzialny: Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza