Przygotowanie do porodu

Co robić, żeby urodzić w terminie, czyli nie za wcześnie i nie za późno? Urodzenie w terminie jest ważne, bo przyjście na świat wcześniaka wiąże się z wieloma problemami. Z drugiej strony poród po terminie to dla młodej mamy duży stres. Przeczytaj, jak urodzić dziecko w terminie?
Każdy poród jest inny i każda kobieta przeżywa go w bardzo indywidualny sposób. Aby zminimalizować lęk przyszła mama może dowiedzieć się, co będzie się z nią działo podczas porodu i jak najlepiej się do tego przygotować. Jak prawidłowo przejść przez wszystkie etapy radzi położna Joanna Kucharska, ambasadorka kampanii Położna na medal.
Poród naturalny czy cesarka na życzenie? Monika i Magda: jedna ponad wszystko ceni sobie poród naturalny, druga za nic w świecie nie urodziłaby inaczej niż przez cesarskie cięcie. Poznajcie ich argumenty. A jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Termin porodu z USG wyliczany jest na podstawie pomiarów dziecka, które dokonuje się w trakcie badania ultrasonograficznego. Termin porodu można obliczyć różnymi metodami, a poszczególne daty mogą się znacząco od siebie różnić. Co jest dokładniejsze: obliczanie terminu porodu według miesiączki czy według USG?
Gdy zbliża się termin porodu, nie możesz już doczekać się, kiedy zobaczysz swoje maleństwo, ale też coraz bardziej denerwujesz się zbliżającym się porodem. W tej sytuacji łatwo o roztargnienie i błędy. Zobacz, jakie błędy popełniają rodzące na porodówce, by ustrzec się przed ich popełnieniem.
Poród jesienią nie różni się znacząco od porodu w innych porach roku, są jednak pewne szczegóły, o których musisz pamiętać i kwestie, które powinnaś wziąć pod uwagę, jeśli rodzisz w październiku. Jakie?
- Poród w latach 70. i 80. był swoistym zabiegiem medycznym: kobieta rodziła tak, jak jej kazano, była pozbawiona wsparcia najbliższych, a kontakt z nowo narodzonym dzieckiem był ograniczony. Na szczęście dzisiaj taki model porodu to już przeszłość – mówi Anna Appelt, położna ze Szkoły Rodzenia VITA z Bydgoszczy. Jak wyglądały porody kiedyś i dziś?
Narodziny dziecka to dla każdej kobiety ważne wydarzenie - zwieńczenie niełatwych 9 miesięcy i początek nowego rozdziału w życiu jej i jej partnera. Czy z tej okazji powinien on dać jej jakiś prezent?
Czy konieczność usunięcia lakieru z paznokci do porodu lub soczewek z oczu to tylko porodowy mit? Czy włosy łonowe i tatuaż przeszkadzają w porodzie? Wyjaśniamy, co może utrudnić szpitalnemu personelowi przyjęcie dziecka na świat.
Jak przebiegają skurcze przed porodem? Jak liczyć skurcze porodowe? Czy zawsze ból przed porodem oznacza zbliżające się rozwiązanie? Przeczytaj, jak przebiegają skurcze porodowe, jak wyglądają i jak liczyć skurcze porodowe?
To twój pierwszy poród i nie wiesz, czego się spodziewać w czasie porodu naturalnego? Jak rozpoznać skurcze i co będzie się działo w szpitalu? Zebraliśmy fakty i ważne informacje dotyczące typowego pierwszego porodu siłami natury. Sprawdź też, czym jest poród naturalny i jak przebiega?
Twoje dziecko ma urodzić się w sierpniu? Sprawdź, o czym pamiętać i co załatwić w związku z sierpniowym terminem porodu, który przypada w samym środku sezonu urlopowego!

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza