Przygotowanie do porodu

Jej filmik o tym, jaką pozycję porodową przybrać, by ułatwić dziecku wyjście na świat, był viralem udostępnianym przez mamy na całym świecie. Teraz ta sama ekspertka zdradza metody, by nie uszkodzić krocza. Wymienia dużo więcej czynników, niż te, o których mówiło się do tej pory. Wśród nich jest nawet... odpowiednia dieta w ostatnim trymestrze ciąży.
Szerokie lub wąskie biodra - czy mają jakikolwiek wpływ na poród? Jeszcze kilka stuleci temu tak myślano. Współczesna medycyna potwierdza tę teorię, ale specjaliści podkreślają - każda kobieta, nawet z wąskimi biodrami może urodzić dziecko (patrz: księżna Kate!).
Oddanie stolca przy porodzie jest naturalne. I nie chodzi tu o sam wysiłek. To kwestia budowy ciała kobiety, które niejako wymusza takie "wypadki" podczas porodu. Położne i lekarze doskonale o tym wiedzą, więc nie ma się co wstydzić - przekonuje ratowniczka medyczna na swoim Instagramie i pokazuje filmik, który najlepiej obrazuje ten problem.
Często mówi się, że drugie dziecko rodzi się wcześniej niż pierwsze. Ale czy to prawda? I czy ta teoria ma uzasadnienie medyczne? Odpowiadamy na pytanie, czy druga ciąża jest krótsza i sprawdzamy inne mity na temat drugiego porodu.
Nasze ciało to skomplikowany mechanizm mięśni, kości i stawów. Odpowiednie ułożenie nóg rozszerza miednicę, otwierając dziecku drogę na zewnątrz. Położne nagrały film, na którym pokazują, jak przesuniecie nóg o kilka centymetrów może ułatwić kobiecie poród.
Co powinna zawierać wyprawka do szpitala? Jakie akcesoria dla noworodka i mamy warto spakować do porodu? Aby w szpitalu niczego Ci nie zabrakło, zacznij pakowanie torby nawet 2-3 tygodnie przed terminem porodu.
Poród to wyjątkowy wysiłek dla ciała kobiety. Niezależnie od tego, czy dziecko przychodzi na świat siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie, matka traci mnóstwo krwi. Ciało ciężarnej przygotowuje się do tego przez cały okres ciąży, gromadząc dodatkową krew. Jak się jednak okazuje, jeśli dojdzie do cesarki, ta ilość wciąż może być za mała. Położna pokazała to w obrazowej grafice.
Poród w tajemnicy, żeby nie zauroczyli, połóg w strachu przed demonami, a chrzest dziecka bez udziału matki bo jest "nieczysta". Okołoporodowe wierzenia i obrzędy ludowe z czasów naszych prababć są niekiedy przerażające. Ale też "okropnie" ciekawe. W co jeszcze wierzyły, lub były nakłaniane do wierzenia, nasze rodzące prababcie?
Choć poród przestał być już tematem tabu i wiedza o nim jest – wśród kobiet i mężczyzn – coraz powszechniejsza, wciąż funkcjonuje wiele mitów i przekłamań o porodzie. Zobacz, które opinie dotyczące porodu są nieprawdziwe lub dawno nieaktualne.
Co spakować do szpitala? W internecie znajdziesz dziesiątki list rzeczy, które trzeba wziąć do porodu, a mimo to położne twierdzą, że mało jest pacjentek spakowanych właściwie. Wyjaśniamy, jak dobrze przygotować torbę do szpitala i co naprawdę warto zabrać do szpitala na poród?
Lewatywa i depilacja przed porodem mogą być krępujące dla wielu mam, tym bardziej, że często nie są wykonywane w intymnych warunkach w domu. Pocieszeniem może być fakt, że zabiegi te są wykonywane na porodówce od lat. Czy faktycznie jest się czego bać? Zobacz, co jeszcze oprócz lewatywy i golenia krocza budzi niepokój przyszłych mam.
Gdy zbliża się termin porodu, nie możesz już doczekać się, kiedy zobaczysz swoje maleństwo, ale też coraz bardziej denerwujesz się zbliżającym się porodem. W tej sytuacji łatwo o roztargnienie i błędy. Zobacz, jakie błędy popełniają rodzące na porodówce, by ustrzec się przed ich popełnieniem.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza