Przygotowanie do porodu

Co spakować do szpitala? W internecie znajdziesz dziesiątki list rzeczy, które trzeba wziąć do porodu, a mimo to położne twierdzą, że mało jest pacjentek spakowanych właściwie. Wyjaśniamy, jak dobrze przygotować torbę do szpitala i co naprawdę warto zabrać do szpitala na poród?
Co powinna zawierać wyprawka do szpitala? Jakie akcesoria dla noworodka i mamy warto spakować do porodu? Aby w szpitalu niczego Ci nie zabrakło, zacznij pakowanie torby nawet 2-3 tygodnie przed terminem porodu.
Lewatywa i depilacja przed porodem mogą być krępujące dla wielu mam, tym bardziej, że często nie są wykonywane w intymnych warunkach w domu. Pocieszeniem może być fakt, że zabiegi te są wykonywane na porodówce od lat. Czy faktycznie jest się czego bać? Zobacz, co jeszcze oprócz lewatywy i golenia krocza budzi niepokój przyszłych mam.
Gdy zbliża się termin porodu, nie możesz już doczekać się, kiedy zobaczysz swoje maleństwo, ale też coraz bardziej denerwujesz się zbliżającym się porodem. W tej sytuacji łatwo o roztargnienie i błędy. Zobacz, jakie błędy popełniają rodzące na porodówce, by ustrzec się przed ich popełnieniem.
Zastanawiasz się, jak wygląda moment odejścia wód płodowych? Czy dzieje się to nagle i szybko, czy też wody sączą się kilka godzin lub dni. Czy może się zdarzyć, że nie rozpoznasz odejścia wód płodowych. Jak wygląda odejście wód płodowych? Odpowiadamy na wasze pytania.
Kiedyś nikt nie pomyślałby o wyglądzie podczas porodu. Porodówki były zamknięte dla odwiedzających, nie było porodów rodzinnych, ani tymbardziej telefonów z aparatami fotograficznymi. Dziś w dobie mediów społecznościowych, robienie makijażu do porodu już tak nie dziwi. Tylko czy to ma sens? Jak go wykonać, jeśli bardzo się chce? Podpatrujemy, jak to robią inne kobiety. Jak wyglądają na porodówkach? Zobaczcie same.
Poród to wyjątkowy wysiłek dla ciała kobiety. Niezależnie od tego, czy dziecko przychodzi na świat siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie, matka traci mnóstwo krwi. Ciało ciężarnej przygotowuje się do tego przez cały okres ciąży, gromadząc dodatkową krew. Jak się jednak okazuje, jeśli dojdzie do cesarki, ta ilość wciąż może być za mała. Położna pokazała to w obrazowej grafice.
W ostatni piątek maja w stołecznym hotelu Intercontinental spotkały się najlepsze położne w Polsce. To one, dzięki głosom tysięcy kobiet w ciąży, matek, pacjentek i ich rodzin zostały wyróżnione w 7. i 8. edycji konkursu Położna na medal. Piątkowe wydarzenie otworzył Wiesław Napiórkowski, nowy prezes Zakładów Farmaceutycznych “Unia”, a muzyczną atrakcją wieczoru był występ grupy Pectus. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 50 położnych. W roku 2020 i 2021 ze względów pandemicznych uroczysta gala, która od samego początku projektu podsumowywała każdą kolejną edycję kampanii społeczno-edukacyjnej i organizowanego w jej ramach plebiscytu, nie odbyła się.
Przed porodem jest kilka ważnych spraw, które koniecznie trzeba załatwić. Jeśli przynajmniej połowę z nich zaliczysz na "tak", możesz się nie obawiać - jesteś dobrze przygotowana! Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, jakich 7 spraw musisz załatwić przed porodem.
Narodziny dziecka to dla każdej kobiety ważne wydarzenie - zwieńczenie niełatwych 9 miesięcy i początek nowego rozdziału w życiu jej i jej partnera. Czy z tej okazji powinien on dać jej jakiś prezent? Na forach dla młodych mam co i rusz kobiety żalą się, że liczyły na prezent za dziecko i... się przeliczyły.
Jest coraz więcej metod znieczulenia porodu. Obok tradycyjnych, takich jak znieczulenie zewnątrzoponowe, istnieje wiele niefarmakologicznych sposobów znieczulenia. Hitem jest obecnie znieczulenie gazem rozweselającym (tlen z dodatkiem podtlenku azotu) i TENS. Czym są i czy są skuteczne?
Przed porodem warto pamiętać o tym, aby torbę do szpitala pakować wspólnie z osobą, która będzie towarzyszyć mamie w trakcie porodu. Pozwoli to uniknąć groteskowych sytuacji, kiedy to tata z rozpaczą w oczach stara się zgadnąć, co to jest body lub myli pampersa z podpaską – mówi Katarzyna Płaza-Piekarzewska, położna.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza