Przygotowanie do porodu

Czasami akcja porodowa jakby stanęła w miejscu. Czy można ją jakoś przyspieszyć? Oczywiście, że tak! Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co robić, by przyspieszyć poród.
Lewatywa przed porodem niegdyś była obowiązkowa, dziś – jest wykonywana tylko wtedy, gdy chce tego rodząca. Czy to zabieg, o który warto prosić? A jeśli tak, to czy wykonać lewatywę w szpitalu, czy wcześniej, w domu?
Decyzje, które musisz podjąć przed porodem. Narodziny dziecka to bardzo ważne wydarzenie, dlatego kwestii porodu nie można pozostawiać przypadkowi. Musisz sobie pewne rzeczy przemyśleć. Pomożemy ci w tym!
Najczęstszą przyczyną owinięcie dziecka pępowiną jest jej długość. Im dłuższa, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko się w nią owinie. Pępowina potrafi mieć nawet 55 cm długości. Drugim czynnikiem wpływającym na możliwość owinięcia jest występowanie dużej ilości płynu owodniowego. Jednak spokojnie. Taka sytuacja zdarza się nawet u 37 proc. noworodków i zazwyczaj nie jest groźna.
Poród w tajemnicy, żeby nie zauroczyli, połóg w strachu przed demonami, a chrzest dziecka bez udziału matki bo jest "nieczysta". Okołoporodowe wierzenia i obrzędy ludowe z czasów naszych prababć są niekiedy przerażające. Ale też "okropnie" ciekawe. W co jeszcze wierzyły, lub były nakłaniane do wierzenia, nasze rodzące prababcie?
W Polsce wierzy się, że do ukończenia pierwszego roku życia dziecka, nie powinno mieć ono obcinanych włosów - bo ucina mu się rozum lub pamięć. Okazuje się, że są miejsca na świecie, gdzie po prostu "trzeba" obciąć włoski noworodka już w pierwszym tygodniu jego życia. Oto przeróżne fascynujące, okołoporodowe zwyczaje i wierzenia mam z różnych stron świata.
Decyzja o obecności przyszłego taty przy porodzie to jeden z największych dylematów mężczyzny w okresie oczekiwania na dziecko. Wbrew pozorom, jest to decyzja dla dwojga. Jak przygotować się do wspólnego porodu i czy warto to rodzić razem?
Koktajl położnych to mikstura przyspieszająca poród. Gdy termin porodu mija, a zaniepokojona ciężarna nie może doczekać się przyjścia malucha na świat, w internecie może natknąć się na przepis na koktajl położnych. Z czego się składa i czy to dobry sposób na wywołanie skurczów porodowych?
Uroginekolodzy, fizjoterapeuci i położne polecają użycie wibratorów w przygotowaniach do porodu naturalnego. Szczególnym jego rodzajem jest "miednicowa różdżka" - specjalny masażer wibrujący, który ma pomóc w usprawnieniu mięśni dna miednicy, tak by wydanie na świat dziecka, było jak najbardziej sprawne i jak najmniej bolesne.
W internecie jest całe mnóstwo gotowych list z rzeczami, które warto zabrać do szpitala dla siebie i dla maluszka. Teoria teorią, a w praktyce może okazać się, że brak pewnych rzeczy może nam znacznie utrudniać pobyt w szpitalu. Co warto zabrać dla siebie oprócz oczywistych rzeczy, o których pamięta każdy?
Kto by się spodziewał, że rodzaj porodu może mieć wpływ zarówno na charakter dziecka, jak i jego styl bycia czy życiowy sukces w przyszłości? Zdaniem Sary Zięborak, psychologa klinicznego, rodzaj porodu determinuje przyszłe życie dziecka. Wiemy też, jaki zdaniem ekspertów, będzie najlepszy poród dla kształtowania osobowości dziecka.
Skala Bishopa pozwala ocenić gotowość szyjki macicy do porodu naturalnego. Wg skali Bishopa ocenia się rozwarcie szyjki macicy (podawane w centymetrach), konsystencję, procent jej skrócenia, pozycję punktu przodującego i stosunek osi szyki do osi pochwy.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza