Kanał rodny: budowa, schodzenie dziecka do kanału rodnego

2018-09-21 13:13

Kanał rodny to droga, którą musi pokonać noworodek, by przyjść na świat. Warto wiedzieć, jak jest zbudowany, co się dzieje w trakcie schodzenia dziecka do kanału rodnego i jakie znaczenie dla noworodka ma przejście przez kanał rodny.

Kanał rodny

i

Autor: Getty images

Przejście przez kanał rodny to droga, którą pokonuje każdy noworodek urodzony siłami natury. Nie są to jednak tylko zwykłe „drzwi” na świat – w kanale rodnym zachodzi bowiem szereg istotnych dla zdrowia noworodka procesów.

Spis treści:

Jaka jest budowa kanału rodnego?

Kiedy dziecko schodzi do kanału rodnego?

Jakie może być ułożenie dziecka w kanale rodnym?

Co dzieje się, gdy dziecko wchodzi w kanał rodny?

Jaka jest budowa kanału rodnego?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, kanał rodny nie jest jednolitą przestrzenią, lecz składa się z kilku różnych struktur, ściśle związanych z budową anatomiczną kobiety.

Tworzą go ściany kostne miednicy mniejszej oraz tzw. części miękkie (czyli mięśnie trzonu macicy, cieśń macicy – czyli miejsce, w którym trzon macicy przechodzi w szyjkę, a także szyjka macicy oraz pochwa).

W obrębie tzw. kostnego kanału rodnego (czyli ścian miednicy mniejszej) wyróżnia się natomiast cztery mniejsze przestrzenie – przestrzeń wchodu, przestrzeń próżni, przestrzeń cieśni i przestrzeń wychodu - z ich nazwami możesz spotkać się niekiedy w rozmowie z lekarzem.

Czytaj:

Okresy porodu - od pierwszego do ostatniego skurczu

Oblicz termin porodu

Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Kiedy dziecko schodzi do kanału rodnego? 

Dziecko zaczyna schodzić do kanału rodnego w ostatnich tygodniach ciąży – zazwyczaj ma to miejsce na 2-4 tygodnie przed porodem (u kobiet, które wcześniej nie rodziły, płód schodzi do wchodu miednicy najczęściej już na 4 tygodnie przed porodem).

Przygotowując się do opuszczenia brzucha, maluch najpierw obraca się główką w dół, a następnie osuwa w dół miednicy kostnej (choć oczywiście od tej reguły zdarzają się odstępstwa).

Nie wyczujesz tego dotykając brzucha, ale z pewnością poczujesz, gdyż łatwiej będzie ci oddychać (brzuch bowiem nieco się obniży), i zobaczysz w lustrze – brzuszek odsunie się nieco od piersi. 

Jakie może być ułożenie dziecka w kanale rodnym?

Niedługo przed porodem maluch wstawia się główką do kanału rodnego. Najbardziej korzystne jest, gdy główka pochylona jest maksymalnie do przodu, a broda dotyka klatki piersiowej – to tzw. ułożenie potylicowe. Wówczas obwód główki jest najmniejszy i najłatwiej jest dziecku przecisnąć się przez wcale nie taki szeroki kanał rodny.

Mniej korzystna pozycja to ułożenie z główką wyprostowaną, czy odgiętą do tyłu (wówczas mówimy o ułożeniu czołowym, twarzyczkowym lub wierzchołkową, w zależności od tego, czy częścią, która w kanale rodnym znajduje się najbardziej z przodu, jest czoło, twarz, czy wierzchołek głowy dziecka).

Ułożenie twarzyczkowe jest zwykle wskazaniem do cięcia cesarskiego, ponieważ w takiej pozycji maluszkowi bardzo trudno jest przecisnąć się przez kanał rodny.

Czytaj:

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

Pierwsze objawy porodu - kiedy do szpitala?

Co dzieje się, gdy dziecko wchodzi w kanał rodny?

W trakcie przeciskania się przez kanał rodny maluch, przebywający dotąd w jałowym środowisku, po raz pierwszy w życiu ma kontakt z florą bakteryjną mamy – jego układ trawienny zostaje wówczas zasiedlony przez bakterie, głównie te przyjazne.

Z płuc malca mechanicznie „wyciskany” jest też płyn owodniowy, dzięki czemu od razu po urodzeniu pęcherzyki płucne będą mogły się prawidłowo wypełniać powietrzem.

Ucisk, jaki odczuwa malec, przeciskając się przez wąski kanał sprawia też, że dziecko jest w stanie poczuć swoje ciało, co dobrze wpływa na napięcie mięśniowe, zmniejsza wrażliwość i przygotowuje na działanie siły grawitacji.

Czy to już poród?
Pytanie 1 z 9
W którym tygodniu ciąży jesteś?