O tym, że rząd pracuje nad zmianami w Kodeksie pracy w związku z dostosowaniem naszego prawa do dwóch unijnych dyrektyw (w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów), wspominaliśmy już niejednokrotnie. Pisaliśmy m.in. o tym, że w myśl nowych przepisów rodzice będą mogli skorzystać z 5 dodatkowych dni wolnych w roku na opiekę nad dzieckiem (z zachowaniem 2 dni, które dotychczas przysługują). Teraz portal prawo.pl zwrócił uwagę na kolejny przywilej, który będzie przysługiwał pracującym rodzicom w ramach nowych przepisów.
Przeczytaj także: Co z macierzyńskim, gdy kończy się umowa o pracę? Wyjaśniamy, co zrobić, gdy umowa wygasa przed porodem
5 godzin przerwy na wychowywanie dziecka
"Mało kto zwrócił jednak dotąd uwagę na znaczące zmiany, jakie projekt wprowadza w kwestii elastycznej organizacji czasu pracy dla rodziców dzieci do lat 8, a dokładniej pracy w systemie przerywanego czasu pracy. Wielu pracodawców nie ma świadomości, że realizacja wprowadzonego uprawnienia dla tej grupy pracowników, będzie oznaczała dla nich dodatkowe koszty" – zauważył w rozmowie z portalem prawo.pl Łukasz Kuczkowski, radca prawny z kancelarii Raczkowski.
W ramach elastycznej organizacji rodzic będzie mógł wnioskować nawet do 5 godzin przerwy dziennie. Przerwa ma umożliwić rozdzielenie czasu pracy na dwie części. W tej sytuacji pracownik mógłby zjawić się w pracy rano np. na 3 godziny, zrobić sobie 5 godzinną przerwę na opiekę nad dzieckiem, po czym po południu wrócić do pracy na resztę godzin.
Jak czytamy na stronie prawo.pl, aby skorzystać z nowego przywileju rodzic będzie musiał złożyć stosowne podanie u swojego pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym skorzystaniem z przerw. Pracodawca zaś będzie zobligowany odpowiedzieć na nie w ciągu 7 dni.
Przeczytaj także: Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej rodzicom małych dzieci i ciężarnym. Kiedy nowe przepisy?
Kontrowersje wokół planowanych zmian
Projekt zmian dotyczący wprowadzenia elastycznej organizacji czasu pracy wzbudza niemałe emocje wśród samych pracodawców. Jak podaje portal prawo.pl pracodawca będzie miał obowiązek zapłacić za czas, który rodzic spędza z dzieckiem - w ramach przerwy. Jak oceniają eksperci portalu firmom oraz pracodawcom będzie trudno odmówić pracownikowi, gdy pisemnie złoży swoją prośbę. Za naruszenia oraz łamanie prawa w tym zakresie będą groziły ogromne kary finansowe - nawet do 30 000 złotych.
Źródło: Prawo.pl