Prawo i finanse

O tzw. ubóstwie emerytalnym częściej mówi się w odniesieniu do kobiet niż mężczyzn. Jest to przede wszystkim spowodowane tym, że panie zarabiają mniej od płci przeciwnej, a także częściej biorą urlop wychowawczy i bezpłatny, aby zająć się dzieckiem. Dodatkowo kobiety wcześniej przechodzą na emeryturę, a ponieważ statystycznie żyją dłużej od mężczyzn – na dłużej musi im wystarczyć kapitał zgromadzony na koncie ZUS.

Materiał sponsorowany

Prawa dziecka przysługują każdemu dziecku niezależnie od wieku, płci, koloru skóry czy miejsca zamieszkania. Czym są prawa dziecka, kiedy zostały uchwalone i jakie akty prawne dotyczące praw dziecka obowiązują obecnie?
Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.
Rodzice dzieci do lat 8 będą mogli skorzystać z nowego przywileju – elastycznej organizacji czasu pracy. Szykowana właśnie przez rząd nowelizacja przepisów Kodeksu pracy przewiduje nawet do 5 godzin przerwy dziennie, które rodzic będzie mógł wykorzystać na opiekę nad dzieckiem.
Przepisy kodeksu rodzinnego nie określają minimalnych alimentów w 2022 r. Ich wysokość zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (dziecka) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (jednego z rodziców, zwykle ojca). Na podstawie praktyki sądowej można jednak określić, jakie najczęściej zasądzane są minimalne kwoty alimentów w naszym kraju.
Masz ustaloną wysokość alimentów na dziecko, ale nie są one dla was wystarczające. Co powinnaś zrobić, jakie podanie złożyć i gdzie starać się o wyższe alimenty? Spytaliśmy o to naszego eksperta - radcę prawnego Anetę Pietrzak z LEXNONSTOP.
Sytuacja kobiet w ciąży, którym kończy się umowa o pracę (zatrudnionych na umowę na czas określony) jest w wielu punktach zbieżna z tą, w której znajdują się kobiety ciężarne zatrudnione na podstawie umowy na czas nieokreślony. Jest jednak kilka znacznych różnic. Przeczytaj, co powinnaś wiedzieć o urlopie macierzyńskim i swoich prawach w ciąży, gdy kończy ci się umowa o pracę.
Do 2 sierpnia polski rząd ma czas na wdrożenie unijnej dyrektywy, która zmienia m.in. zasady przyznawania urlopów rodzicielskich oraz wprowadza nowy typ urlopu – tzw. opiekuńczy w wymiarze 5 dni. Już wiadomo, że zmiany te nie nastąpią w tym roku. Informacje te potwierdził w rozmowie z mediami Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, podając też nowy termin.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał ważny komunikat dla rodziców, którzy cały czas czekają na rozpatrzenie wniosku o świadczenie 500 plus. Wyjaśnia w nim dlaczego niektórzy rodzice, jeszcze nie otrzymali pieniędzy i podaje kiedy świadczenie wpłynie na konto wraz z wyrównaniem.
Bon turystyczny w wysokości 500 zł początkowo miał być ważny do końca marca 2022 roku, ale został przedłużony, by każdy, kto jest do niego uprawniony, mógł z niego skorzystać. Można nim płacić jeszcze do końca września 2022 roku, zatem jeszcze przez całe wakacje. Jak go aktywować?
Bez względu na to, czy twoja nieobecność w pracy jest uzasadniona, czy nie, musisz wiedzieć, że każde zwolnienie – zwłaszcza trwające kilka tygodni lub dłużej – może być sprawdzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opisujemy, jak wygląda kontrola ZUS w ciąży i jakie mogą być jej konsekwencje.
Jeśli w tym miesiącu jeszcze nie doczekałaś się wypłaty 500 plus z ZUS, już się jej w czerwcu nie doczekasz. ZUS bowiem zrealizował już wszystkie wypłaty, które przypadały na ten miesiąc. Kolejne przelewy będą dopiero w lipcu. Jednak, aby dostać wyrównanie za czerwiec, musisz się spieszyć, masz dwa dni na złożenie wniosku.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza