Prawo i finanse

Przepisy kodeksu rodzinnego nie określają minimalnych alimentów w 2022 r. Ich wysokość zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (dziecka) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (jednego z rodziców, zwykle ojca). Na podstawie praktyki sądowej można jednak określić, jakie najczęściej zasądzane są minimalne kwoty alimentów w naszym kraju.
Masz ustaloną wysokość alimentów na dziecko, ale nie są one dla was wystarczające. Co powinnaś zrobić, jakie podanie złożyć i gdzie starać się o wyższe alimenty? Spytaliśmy o to naszego eksperta - radcę prawnego Anetę Pietrzak z LEXNONSTOP.
Sytuacja kobiet w ciąży, którym kończy się umowa o pracę (zatrudnionych na umowę na czas określony) jest w wielu punktach zbieżna z tą, w której znajdują się kobiety ciężarne zatrudnione na podstawie umowy na czas nieokreślony. Jest jednak kilka znacznych różnic. Przeczytaj, co powinnaś wiedzieć o urlopie macierzyńskim i swoich prawach w ciąży, gdy kończy ci się umowa o pracę.
Do 2 sierpnia polski rząd ma czas na wdrożenie unijnej dyrektywy, która zmienia m.in. zasady przyznawania urlopów rodzicielskich oraz wprowadza nowy typ urlopu – tzw. opiekuńczy w wymiarze 5 dni. Już wiadomo, że zmiany te nie nastąpią w tym roku. Informacje te potwierdził w rozmowie z mediami Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, podając też nowy termin.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał ważny komunikat dla rodziców, którzy cały czas czekają na rozpatrzenie wniosku o świadczenie 500 plus. Wyjaśnia w nim dlaczego niektórzy rodzice, jeszcze nie otrzymali pieniędzy i podaje kiedy świadczenie wpłynie na konto wraz z wyrównaniem.
Bon turystyczny w wysokości 500 zł początkowo miał być ważny do końca marca 2022 roku, ale został przedłużony, by każdy, kto jest do niego uprawniony, mógł z niego skorzystać. Można nim płacić jeszcze do końca września 2022 roku, zatem jeszcze przez całe wakacje. Jak go aktywować?
Bez względu na to, czy twoja nieobecność w pracy jest uzasadniona, czy nie, musisz wiedzieć, że każde zwolnienie – zwłaszcza trwające kilka tygodni lub dłużej – może być sprawdzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opisujemy, jak wygląda kontrola ZUS w ciąży i jakie mogą być jej konsekwencje.
Jeśli w tym miesiącu jeszcze nie doczekałaś się wypłaty 500 plus z ZUS, już się jej w czerwcu nie doczekasz. ZUS bowiem zrealizował już wszystkie wypłaty, które przypadały na ten miesiąc. Kolejne przelewy będą dopiero w lipcu. Jednak, aby dostać wyrównanie za czerwiec, musisz się spieszyć, masz dwa dni na złożenie wniosku.
Do 2 sierpnia rząd ma czas na wdrożenie nowej dyrektywy unijnej "work-life balance", która zakłada dodatkowe ułatwienia dla rodziców. Jednym z nich jest wprowadzenie tzw. urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni. Czy w jego czasie pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie? Sprawdzamy.
"Pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny" - powiedziała w wywiadzie minister Rodziny i Polityki Społecznej. Wyjaśniła też, kiedy ustawa wejdzie w życie.
300 plus to świadczenie wypłacane w ramach programu rządowego "Dobry Start", który powstał z myślą o każdym rodzicu borykającym się ze skompletowaniem wyprawki szkolnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać świadczenie i kiedy należy złożyć wniosek?
Rząd od kilku lat zastanawia się, co zrobić, by zatrzymać niekorzystne trendy demograficzne w naszym kraju i zachęcić Polki do rodzenia. Jedną z propozycji, która może być rozważana jest podwyższenie świadczenia 500 plus na każde kolejne dziecko, w sumie do 900 zł, i wprowadzenie możliwości otrzymania tego świadczenia już od momentu poczęcia. O tym rozwiązaniu możemy przeczytać w raporcie opublikowanym właśnie na stronach rządowych.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza