Prawo i finanse

Jak nie płacić alimentów? To pytanie często słyszą prawnicy od rodziców, którzy szukają sposobów, by nie włączać się w finansowe utrzymanie własnego dziecka. Alimenciarze szukają porad również na forach internetowych. Często je znajdują od innych osób w podobnej sytuacji. Jakie pomysły najczęściej realizują, by nie płacić alimentów?
Karta rowerowa to dokument, który uprawnia dzieci w wieku od 10 do 18 lat do samodzielnego przemieszczania się rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego (UTO) np. deskorolką elektryczną lub samobalansującą po drogach publicznych, strefach zamieszkania oraz strefach ruchu. Za jazdę bez tego dokumentu grozi mandat. Według nowego taryfikatora, który wszedł w styczniu 2022 kwota ta będzie dwa razy wyższa niż przed zmianą.
"Pamiętacie, jak pisałyście pod moim poprzednim postem, żebym nie miała wyrzutów sumienia i poszła na zwolnienie? Bo pracodawca i tak tego nie doceni? I wiecie co? Miałyście rację..." - napisała rozgoryczona kobieta na grupie dla przyszłych mam. Takich głosów jest więcej. Czy warto poświęcać się pracy i jak nie stracić zatrudnienia po macierzyńskim?
Niezapłacone przez znanego aktora alimenty dały już sumę 170 tys. zł. Sprawę nagłośniła dziennikarka, której post skomentowały setki kobiet, również czekających bezskutecznie na pieniądze od swoich "eks". Dlaczego Polacy nie płacą alimentów i jak odzyskać pieniądze na dzieci?
Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia może dokonać mama lub tata noworodka. To obowiązkowa formalność, ale po zmianie pracy czy jej utracie może się okazać, że tak naprawdę nie pamiętamy czy i kto ubezpieczył malca. Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?
Zgodnie z zapowiedziami resortu rodziny projekt przepisów o pracy zdalnej ma wejść w życie we wrześniu 2022. Nakłada on szereg obowiązków na pracodawcę, który będzie musiał pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej w miejscu zamieszkania lub innym miejscu wskazanym przez pracownika. Pracodawca nie będzie mógł także odmówić pracy zdalnej rodzicom m.in. dzieci do 4. roku życia oraz kobietom w ciąży.
Do tej pory kodeks pracy przewidywał 2 dodatkowe dni urlopu na opiekę na dziecko. Tzw. urlop opiekuńczy można było wykorzystać w wymiarze dziennym lub godzinowym (16 godzin). To się wkrótce zmieni na korzyść pracownika za sprawą specjalnej dyrektywny "work-life balance" przyjętej przez Parlament Europejski. Kiedy zmiana wejdzie w życie?
Bieżący rok przyniósł rodzinom z dziećmi dwa nowe świadczenia: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który wystartował w styczniu oraz tzw. żłobkowe, z którego można korzystać od 1 kwietnia. Cały czas też działają inne programy - koronne 500 plus czy 300 plus na wyprawkę szkolną, ale to nie wszystkie bonusy, z których mogą w 2022 roku skorzystać rodziny z dziećmi. Przygotowaliśmy dla was kompleksowy przewodnik na temat świadczeń rodzinnych.
Moment składania PIT-u skłania do szukania jak najlepszych rozwiązań podatkowych. Ostatnie zamiany wprowadziły wiele zamętu wśród rodziców samotnie wychowujących dziecko. Obecnie osoby te mogą korzystać z pewnych ulg, powinny jednak sprawdzić, czy z definicji są samotnym rodzicem.
Szukanie pracy z małym dzieckiem wcale nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy przerwa w zatrudnieniu była dosyć długa. Nie możesz się jednak poddawać! Odpowiednia, silna motywacja i wola na pewno sprawią, że dasz sobie radę.
Opieka nad dzieckiem po rozwodzie to trudny temat. Choć zasady dzielenia opieki nad dzieckiem powinny mieć zawsze na celu jego dobro, to jednak często ustalenia przebiegają w atmosferze walki i nieustannej niezgody. Na najczęstsze pytania dotyczące opieki nad dzieckiem po rozwodzie odpowiada mecenas Anna Gręda-Adamczyk.
Kobieta w ciąży może otrzymać zwolnienie lekarskie. Warto jednak pamiętać, że przebywając na nim należy przestrzegać pewnych zasad, których łamanie może skutkować wstrzymaniem zasiłku chorobowego. O czym powinna pamiętać ciężarna na zwolnieniu?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza