Prawo i finanse

W wakacje wielu nastolatków chce dorobić sobie i zatrudniają się w firmach oferujących pracę sezonową. Jednak niektórzy rodzie, zanim się zgodzą na takie postępowanie, powinni wziąć pod uwagę swoje finanse. Okazuje się, że po przekroczeniu pewnej kwoty, można stracić ulgę podatkową. Szczegóły poniżej.
Wakacje to czas, na który czekają chyba wszystkie dzieci. Jednak nie każdy rodzic ma z kim zostawić swoją pociechę. Choć w tej kwestii nie są dokładnie określone granice, to maluch nie może pozostać sam w mieszkaniu, bez nadzoru osoby dorosłej. Co zrobić, gdy nie ma się z kim pozostawić dziecka? Odpowiedź poniżej.
W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Wakacje w pełni, więc wiele rodzin planuje wypad z dziećmi nad morze. Jest to wciąż najpopularniejszy kierunek wśród Polaków. Nasi rodacy uwielbiają również rozkładać parawany, ale nie każdy wie, że może wiązać się to z karą. Za zbudowanie prywatnego fortu można zapłacić wysoki mandat. Szczegóły poniżej.
Obecnie coraz częściej zdarza się, że dziecko na codzień wychowywane jest tylko przez jednego rodzica. Drugi dokłada się do jego utrzymania płacąc co miesiac alimenty, których kwotę zazwyczaj ustala sąd. Jednak nie zawsze były partner wywiązuje się z tego obowiązku. Co wtedy robić?
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Dziecko nie zawsze jest w stanie wytrzymać jeszcze chwilkę, to szczególnie trudne na początku odpieluchowania, gdzie naprawdę liczy się czas. Załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscu publicznym raczej nie kojarzy się z czymś akceptowalnym, a jak to wygląda w przypadku najmłodszych?
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza