Problemy rodziców adopcyjnych. Na co trzeba być przygotowanym, chcąc adoptować dziecko? [FILM]

2014-11-19 11:24 Katarzyna Stańczyk
Adopcja dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Adopcja dziecka w Polsce wciąż jest tematem tabu.

Adopcja dziecka w Polsce wciąż jest tematem tabu. Rodzice adopcyjni stawiani są przed ścianą przepisów i formalności i sami muszą sobie z nimi poradzić. Poznaj najczęstsze problemy rodziców adopcyjnych i sposoby na to, jak sobie z nimi radzić?

Adopcja dziecka w Polsce jest tematem trudnym. Niby każdy ją popiera i jest za tym, aby skrócić procedurę adopcyjną, ale gdyby zapytać, czy wie coś więcej na ten temat, zapadłaby cisza. Niewiele osób się tym interesuje, a jeszcze mniej przyznaje, że samo chciałoby stworzyć dom jakiemuś maluchowi. Dlaczego adopcja dziecka jest trudnym tematem? Jakie są najczęstsze problemy rodziców adopcyjnych?

>> Adopcja prenatalna: na czym polega i jakie budzi kontrowersje?

Adopcja dziecka: o co chodzi z tym tabu?

Rodzice adopcyjni w Polsce nie są traktowani tak jak pozostali. Albo podchodzi się do nich z ostrożnością i traktuje jak rodziców innej kategorii, albo stawia na piedestale i widzi w nich bohaterów. Żadna z tych postaw nie jest właściwa. Bo rodzicielstwo adopcyjne niczym nie różni się od zwykłego rodzicielstwa.

- Oczywiście, że jest to inne rodzicielstwo niż biologiczne, bo wymaga również innego przygotowania. Ale jest normalne - mówi Magdalena Modlibowska, autorka książki "Odczarować adopcję".

>> Jak wygląda proces adopcji w Polsce? Co trzeba zrobić, żeby zaadoptować dziecko? [ROZMOWA]

Najczęstsze problemy rodziców adopcyjnych

Rodzice adopcyjni nie dokonują bohaterskiego czynu, adoptując dziecko, ale powinni móc liczyć na pomoc państwa. A nie mogą. Problemy rozpoczynają się już na samym początku, przy staraniach o adopcję.

- Jeszcze niedawno urlop macierzyński należał się tylko kobiecie, która adoptowała dziecko do 1. roku życia. Teraz to się zmieniło i należy się tym, które adoptują dzieci w wieku do 7 lat. A co się stanie, jeśli ktoś adoptuje dziecko, które ma 7,5 roku? - pyta retorycznie Magdalena Modlibowska.

Kolejnym problemem rodziców adopcyjnych jest brak prawnej ochrony kobiety, która chce przysposobić dziecko. - Tzw. ciąża adopcyjna powinna być uregulowana prawnie, żeby kobieta była chroniona przed możliwością utraty pracy. Musi przecież odwiedzać dziecko i mieć na to czas. W pracy stanie się mniej efektywna, a pracodawca może to wykorzystać przeciwko niej i ją zwolnić. Co wtedy powie w sądzie? - dodaje.

Rozwiązań na razie brak, a dzieci w domach dziecka marzą, żeby ktoś po nie przyszedł i się nimi zaopiekował.

>> Adopcja międzynarodowa: jak zaadoptować dziecko z zagranicy?

Adopcja dziecka: jak wygląda?

Jeśli jakaś para w Polsce decyduje się na adopcję dziecka, musi spełnić wiele warunków i przygotować się na długą procedurą adopcyjną. Powinna być w miarę dobrze sytuowana, mieć stabilną sytuację zawodową, własne mieszkanie, być niekarana i nie chorować na żadne przewlekłe choroby, które mogłyby utrudnić sprawowanie opieki nad dzieckiem. Musi również mieć co najmniej pięcioletni staż małżeński i nie mieć więcej niż 40 lat.

Jeśli przyszli rodzice adopcyjni spełniają te wymagania, przechodzą przez szereg testów, które mają potwierdzić ich zdolność zaopiekowania się dzieckiem. Zwykle trwają one do kilkunastu miesięcy. I gdy wszystko kończy się pozytywnie - w końcu mogą zamieszkać z upragnionym dzieckiem.

>> Adopcja dziecka: kto może adopotować dziecko? Wszystko co warto wiedzieć o adopcji

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE