Alimenty na dziecko z funduszu alimentacyjnego

2013-01-02 13:22 redakcja

Alimenty z funduszu alimentacyjnego przysługują osobom, które nie otrzymują należnego im wsparcia finansowego od osób zobowiązanych do płacenia alimentów.

Warunkiem koniecznym do otrzymywania świadczenia z funduszu alimentacyjnego jest bezskuteczność egzekucji zasądzonych alimentów lub też niemożność wszczęcia albo prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu, ponieważ przebywa on za granicami Polski.

Alimenty z funduszu alimentacyjnego – ważne kryterium dochodowe

Żeby otrzymać świadczenie z funduszu alimentacyjnego, przeciętny miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie w roku poprzedzającym okres otrzymywania świadczenia nie może przekroczyć 725 zł. Maksymalnie z funduszu alimentacyjnego można otrzymać 500 zł na dziecko. To oznacza, że nawet jeśli alimenty zostały zasądzone na kwotę np. 800 zł, świadczenie otrzymywane z funduszu będzie wynosić 500 zł.

Alimenty z funduszu alimentacyjnego – do kiedy przysługują

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Jeśli dziecko mimo ukończenia 18 roku życia uczy się w szkole lub kontynuuje naukę w szkole wyższej wówczas świadczenie przysługuje mu do ukończenia 25 lat. Na dziecko posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, którego rodzic nie płaci zasądzonych alimentów, świadczenia przysługują bez względu na wiek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE