Alimenty na dziecko z funduszu alimentacyjnego

2013-01-02 13:22

Alimenty z funduszu alimentacyjnego przysługują osobom, które nie otrzymują należnego im wsparcia finansowego od osób zobowiązanych do płacenia alimentów.

Spis treści

  1. Alimenty z funduszu alimentacyjnego – ważne kryterium dochodowe
  2. Alimenty z funduszu alimentacyjnego – do kiedy przysługują

Warunkiem koniecznym do otrzymywania świadczenia z funduszu alimentacyjnego jest bezskuteczność egzekucji zasądzonych alimentów lub też niemożność wszczęcia albo prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu, ponieważ przebywa on za granicami Polski.

Alimenty z funduszu alimentacyjnego – ważne kryterium dochodowe

Żeby otrzymać świadczenie z funduszu alimentacyjnego, przeciętny miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie w roku poprzedzającym okres otrzymywania świadczenia nie może przekroczyć 725 zł. Maksymalnie z funduszu alimentacyjnego można otrzymać 500 zł na dziecko. To oznacza, że nawet jeśli alimenty zostały zasądzone na kwotę np. 800 zł, świadczenie otrzymywane z funduszu będzie wynosić 500 zł.

Alimenty z funduszu alimentacyjnego – do kiedy przysługują

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Jeśli dziecko mimo ukończenia 18 roku życia uczy się w szkole lub kontynuuje naukę w szkole wyższej wówczas świadczenie przysługuje mu do ukończenia 25 lat. Na dziecko posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, którego rodzic nie płaci zasądzonych alimentów, świadczenia przysługują bez względu na wiek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza