Koszty utrzymania dziecka : dziecko w czasach kryzysu - jak umiejętnie oszczędzać będąc rodzicem?

2009-05-26 17:10

Koszty utrzymania dziecka są ogromne. Czy można w ogóle mieć teraz dziecko, dawać mu wszystko i nie zbankrutować? Tak, to możliwe. Poznaj kilka prostych sposobów na oszczędzanie. Wydatki na dziecko pochłaniają znaczną część budżetu domowego, a kryzys wiąże się przecież ze zwolnieniami z pracy. Mimo wszystko oszczędne życie, nie oznacza gorszego wychowania dziecka.

Dziecko w czasach kryzysu
Autor: Istockphoto

Spis treści

  1. Koszty utrzymania dziecka - mądre oszczędzanie: karmienie piersią nic nie kosztuje
  2. Koszty utrzymania dziecka - mądre oszczędzenie: pieluchy z aukcji internetowych lub hurtowni
  3. Koszty utrzymania dziecka - mądre oszczędzanie: ubranka i akcesoria z drugiej ręki
  4. Koszty utrzymania dziecka - mądre oszczędzanie: kupuj tanio w sieci
  5. Koszty utrzymania dziecka - mądre oszczędzanie: pożyczaj i sprzedawaj
  6. Koszty utrzymania dziecka - mądre oszczędzanie: niania z sąsiadami lub żłobek

Koszty utrzymania dziecka często pochłaniają znaczną część budżetu rodzinnego. Belgowie mają  powiedzenie „jedno dziecko to jeden dom”. Anglicy obliczyli, że na utrzymanie dziecka do czasu, aż osiągnie pełnoletniość, wydają, w przeliczeniu na złotówki, około 650 tys. zł. W Polsce, jak obliczyli analitycy z Centrum im. Adama Smitha, wychowanie dziecka do momentu, aż osiągnie ono dwudziesty rok życia, kosztuje ok. 160 tys. zł. Te dane nabierają znaczenia szczególnie teraz. Kryzys wiąże się bowiem ze zwolnieniami z pracy. Chcąc ich uniknąć, wiele kobiet decyduje się na ciążę, by jakoś przetrwać zły okres. Według ekspertów z Konfederacji Pracodawców Polskich, która zrzesza sześć tysięcy firm zatrudniających blisko 2 mln osób, z miesiąca na miesiąc w ciążę zachodzi coraz więcej kobiet. Wiele z nich martwi się jednak, czy podoła wydatkom związanym z utrzymaniem dziecka. Dobra wiadomość jest taka, że na dziecku można oszczędzić, przy czym nie znaczy to wcale, że trzeba jakoś szczególnie zaciskać pasa. Oto sposoby na oszczędne życie.

Koszty utrzymania dziecka - mądre oszczędzanie: karmienie piersią nic nie kosztuje

Tego, że karmienie piersią jest najzdrowsze dla dziecka, nikt nie kwestionuje. Przy okazji jest to również najtańsza metoda karmienia. W ten sposób można uniknąć wydatków na mieszanki (minimum 70 zł miesięcznie) oraz oszczędzić kilkaset złotych, które trzeba byłoby wydać na niezbędny sprzęt (butelki, smoczki, sterylizator, podgrzewacz samochodowy itp.). Jeśli nie możesz karmić piersią, niezbędne akcesoria najlepiej kupić na aukcji internetowej – ceny są tam nawet o połowę niższe od sklepowych. Mieszanki zaś najtańsze są w hipermarketach i w hurtowniach (zakupy mogą w nich robić nawet osoby prywatne, pod warunkiem że od razu kupują całe opakowanie danego towaru), najdroższe zaś w małych osiedlowych sklepikach. O tańszych zakupach warto myśleć również wtedy, gdy przyjdzie czas na rozszerzanie diety. Dania ze słoiczków w sklepie kosztują 3,50–5,50 zł za sztukę. W hurtowniach i w internecie są niemal o złotówkę tańsze. Zakładając, że dziecko codziennie zjada jedną zupkę i jeden deserek, w skali miesiąca na hurtowych zakupach oszczędzisz od 80 do 150 zł. Deserki i zupki możesz też przyrządzać dziecku sama. Będą tańsze od kupionych w sklepie (przykładowo: za jedno jabłko zapłacisz 0,50 zł, zaś koszt przyrządzenia zupki z marchewki i ziemniaka z łyżką mięsa z królika to 1,20 zł).Pamiętaj tylko, że warzywa i owoce powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła i nie mogą mieć ani jednej plamki (nawet mały brązowy ślad na skórce to znak, że są nadgniłe i trzeba je wyrzucić).

Koszty utrzymania dziecka - mądre oszczędzenie: pieluchy z aukcji internetowych lub hurtowni

Pieluchy to spory wydatek. Przy założeniu, że dziecko zużywa 6–8 pieluch na dobę, miesięcznie będziesz potrzebować około 4 paczek po 48 sztuk każda. To daje w sumie wydatek 200–250 zł. By go zmniejszyć, warto poszukać okazji na aukcjach internetowych, gdzie pieluchy są nawet o połowę tańsze, bądź kupować w hurtowniach. Są także promocje w hipermarketach – często kupując trzy paczki pieluch, czwartą dostaniesz gratis. Odradzamy korzystanie z pieluch tetrowych, które tylko pozornie są tańsze. Może zaoszczędzisz na pieluchach, ale wzrosną koszty prądu i wody, bo przecież trzeba je będzie prać i prasować.

Koszty utrzymania dziecka - mądre oszczędzanie: ubranka i akcesoria z drugiej ręki

Oszczędzić możesz również na ubrankach i akcesoriach. Zanim zaczniesz kompletować wyprawkę, sporządź sobie listę wszystkiego, co będzie ci potrzebne. Potem popytaj znajomych, może mają niepotrzebny wózek, fotelik czy ubranka, których chętnie by się pozbyli? Wózek, zabawki i akcesoria dla dziecka możesz także kupić w komisie z artykułami dziecięcymi (są tańsze nawet o 70 proc.). Dobry sposób to zakupy w second handzie. Za kilkadziesiąt złotych kupisz w nim wielką paczkę ubrań w idealnym stanie. Odzież i zabawki możesz też kupować na aukcjach internetowych. Sprzedawcy często wystawiają zabawki używane – są one tańsze zwykle o połowę od nowych, a praktycznie w stanie idealnym. To samo dotyczy odzieży dla niemowląt. Do takich zakupów podchodź jednak bez emocji. Zdjęcia na aukcjach często są przerabiane komputerowo, by zachęcić do licytacji jak największą liczbę osób. Może się zdarzyć, że – zachęcona tym, co widać na fotografiach – zaoferujesz za ubranka znacznie więcej, niż zapłaciłabyś w sklepie.

Koszty utrzymania dziecka - mądre oszczędzanie: kupuj tanio w sieci

Buszując w internecie, sprawdź, co oferują sklepy internetowe. Ich oferty to często skarbnica okazji. Takie sklepy nie płacą przecież za wynajem powierzchni w centrach handlowych, a co za tym idzie, mają niższe ceny. Wiele z nich ma programy lojalnościowe, w ramach których oferują stałym klientom korzystne rabaty, a także ogłaszają wyprzedaże, gdy wszystko jest o kilkadziesiąt procent tańsze. Wreszcie w ramach promocji często oferują gratisową dostawę towaru.

Koszty utrzymania dziecka - mądre oszczędzanie: pożyczaj i sprzedawaj

Zamiast kupować rzeczy dla malucha, możesz spróbować je pożyczyć. Jeśli w twoim otoczeniu nie ma nikogo, kto miałby małe dzieci, poszukaj chętnych na regionalnych forach internetowych. Dobrym pomysłem jest też „dawkowanie” zabawek. Część zabawek dobrze jest schować na jakiś czas, by potem dziecko odkryło je na nowo. Droższe zabawki można kupować na spółkę z innymi rodzicami i co jakiś czas się nimi wymieniać. Rzeczy, których dziecko już nie potrzebuje, nie wyrzucaj. Możesz je sprzedać na aukcji, odzyskując w ten sposób część pieniędzy. Potrzebny ci będzie jedynie aparat cyfrowy i trochę czasu. Szczegółową instrukcję wystawiania przedmiotów na aukcjach znajdziesz w dziale „Pomoc” portali aukcyjnych.

Koszty utrzymania dziecka - mądre oszczędzanie: niania z sąsiadami lub żłobek

Opiekunka to największy wydatek dla pracujących rodziców. Koszt zatrudnienia niani wynosi od 1300 do 2500 zł miesięcznie. Te wydatki można zmniejszyć, wynajmując opiekunkę wspólnie z zaprzyjaźnioną rodziną – wówczas miesięczna opłata będzie znacznie mniejsza. Alternatywą jest żłobek. Państwowy kosztuje 200–250 zł miesięcznie. Jeśli dziecko nie dostanie się do żłobka państwowego, warto poszukać placówki prywatnej, gdzie płaci się od 600 do 900 zł

miesięcznik "M jak mama"