O tych przepisach rowerowych musi pamiętać każdy rodzic. Inaczej słono zapłaci

2024-04-11 12:23

Czy kask podczas jazdy rowerem jest obowiązkowy? O tym, że dzieci i dorośli powinni zakładać kaski, mówią policjanci i lekarze. A jak to wygląda w praktyce? Czy przepisy rzeczywiście nakazują noszenia kasku? Sprawdzamy, co na ten temat mówi polskie prawo, i o czym jeszcze powinni pamiętać rodzice, kiedy ich pociechy wychodzą na rower.

Dziecko musi mieć kask na rowerze. Inaczej rodzice oberwą po kieszeni
Autor: fot. Getty Images Dziecko musi mieć kask na rowerze. Inaczej rodzice oberwą po kieszeni

Kto musi nosić kask? Przepisy mówią jasno

Wiele słyszy się o obowiązku noszenia kasku rowerowego. Czy jednak w Polsce rzeczywiście panuje taki obowiązek? Cóż, okazuje się, że nasz ustawodawca nie widzi problemu w jeżdżeniu na rowerze bez kasku. W ustawie Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku nie znalazła się żadna informacja na ten temat. Nie ma więc konieczności noszenia ochraniacza na głowę, a za jego brak nie dostaniemy mandatu. W przypadku najmłodszych również nie ma żadnego obowiązku noszenia kasku. Dzieci powinny jednak znać możliwe konsekwencje niezałożenia ochraniaczy. 

Podkreślmy jednak, że mimo braku takiego obowiązku, warto zakładać kask podczas przejażdżek rowerowych. W niektórych sytuacjach może on niewątpliwie uratować życie nasze i naszych dzieci. W końcu w przypadku utraty równowagi lub zderzenia z twardą powierzchnią dzięki kaskowi nasza głowa, twarz, a nawet odcinek szyjny kręgosłupa są odpowiednio zabezpieczone.

Co więcej, noszenie kasku latem zapewnia nam izolację cieplną i wentylacje skóry, kiedy z góry padają na nas promienie UV i żar słoneczny. Więc pomimo braku obowiązku noszenia kasku, warto jest zainwestować w dobry kask rowerowy dla naszych pociech. Może on się bowiem okazać czymś, co uratuje im życie w groźnej sytuacji.

Otworzyli nowy most w Warszawie. Wielkie tłumy na otwarciu nowej kładki dla pieszych i rowerzystów

Nie tylko kask. O tych wytycznych warto pamiętać

Jeśli już o rower i przepisy się rozchodzi, to jest jeszcze parę spraw, o których powinni pamiętać rodzice. W szczególności, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas z konieczności jego przestrzegania, a niedostosowanie się do obowiązujących przepisów może grozić konsekwencjami. Jedną z ważnych zasad jest karta rowerowa.

Choć osoby pełnoletnie mogą poruszać się rowerem bez żadnych uprawnień, to sprawa ma się inaczej w przypadku nieletnich. Młodzi rowerzyści w wieku od 10 do 18 lat mają obowiązek posiadania karty rowerowej, by móc poruszać się samodzielnie na rowerze. W większości przypadków istnieje możliwość wyrobienia karty rowerowej w szkole. Za niedostosowanie się do tego przepisu grozi mandat – nawet do 1500 złotych.

Warto również pamiętać, że dzieci do 7. roku życia można przewozić na rowerze, jednak wyłącznie wewnątrz dodatkowego siodełka. Jeśli jego maksymalna nośność wynosi mniej niż 15 kilogramów, można przymocować je do ramy. W przypadku, kiedy limit wagowy jest wyższy, to stosując się zarówno do polskich, jak i europejskich norm, fotelik rowerowy powinien się znaleźć poza siodełkiem. Za naruszenie tego obowiązku może grozić kara do 50 złotych.

Można się również zdecydować na osobną przyczepkę, w której przewozi się dziecko. Wówczas konieczne będzie jednak sprawdzenie, czy zespół pojazdów nie przekracza przepisowych 4 metrów długości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza