ROZWÓD RODZICÓW: co robić, gdy ojciec zaniedbuje widzenia z dzieckiem?

Rozwód a dziecko
Autor: thinkstockphotos.com Gdy rodzice się rozwodzą, powinni szczególnie zadbać o kontakty z dzieckiem.

Rozwód rodziców jest problemem dla każdego dziecka. Zwłaszcza gdy w sądzie ojciec walczył o prawo do widywania się z dzieckiem, a po rozwodzie stracił całe zainteresowanie. Co robić, gdy ojciec zaniedbuje widzenia z dzieckiem? Jak sobie poradzić z tą sytuacją i jak wytłumaczyć ją dziecku?

Rozwód jest traumatycznym przeżyciem dla wszystkich członków rodziny. Najbardziej cierpią na tym dzieci - przede wszystkim dlatego, że nagle zostają porzucone przez jednego z rodziców. Co robić, gdy ojciec przestaje się z nimi widywać?

Dowiedz się, jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie>>

Rozwód rodziców: zadbajmy o widzenia ojca z dzieckiem

- Kontakt ojca z dzieckiem jest bardzo ważny. Zablokowanie takich kontaktów może spowodować, że dziecko w życiu dorosłym przeniesie tę sytuację i samo nie będzie potrafiło zbudować pełnej rodziny - mówi Krystyna Rek, która pomaga kobietom w czasie rozwodu.

Jeśli ojciec nie stosuje się do zaleceń sądu i nie przychodzi na spotkania z dzieckiem, powinniśmy dać mu chwilę czasu. Być może świeżo po rozwodzie skupił się na innych rzeczach, żeby odreagować stres związany z rozstaniem, a za chwilę zatęskni za dzieckiem. Jeśli tak się stanie, nie utrudniajmy mu kontaktów.

Zobacz także: Pierwsze święta po rozwodzie: jak je zorganizować? >>

Rozwód rodziców: orzeczenie o konktaktach można zmienić

Inaczej jest jednak w sytuacji, w której ojciec notorycznie nie stawia się na spotkania, nie dzwoni do dziecka i w ogóle się nim nie interesuje. W takim przypadku możemy zgłosić sprawę do sądu i postarać się o zmianę tych kontaktów.

- Trzeba odróżnić, czym jest władza rodzicielska, a czym kontakty z dzieckiem. Kontakty z dzieckiem są zarówno uprawnieniem, jak i obowiązkiem. Aby nie dopuścić do sytuacji, w której ojciec przestaje się opiekować maluchem, sąd może zlecić konsultację ze specjalistą - mówi adwokat Monika Spieler.

Sąd może również ukarać ojca finansowo, jeśli nie będzie spotykał się z dzieckiem w wyznaczonym czasie.

Zobacz wideo: Eksperci o tym, dlaczego dziecku potrzebny jest kontakt z ojcem

Dzień Dobry TVN/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE