ROZWÓD RODZICÓW: co robić, gdy ojciec zaniedbuje widzenia z dzieckiem?

2014-11-13 13:48

Rozwód rodziców jest problemem dla każdego dziecka. Zwłaszcza gdy w sądzie ojciec walczył o prawo do widywania się z dzieckiem, a po rozwodzie stracił całe zainteresowanie. Co robić, gdy ojciec zaniedbuje widzenia z dzieckiem? Jak sobie poradzić z tą sytuacją i jak wytłumaczyć ją dziecku?

Rozwód a dziecko
Autor: thinkstockphotos.com Gdy rodzice się rozwodzą, powinni szczególnie zadbać o kontakty z dzieckiem.

Spis treści

  1. Rozwód rodziców: zadbajmy o widzenia ojca z dzieckiem
  2. Rozwód rodziców: orzeczenie o konktaktach można zmienić
  3. Zobacz wideo: Eksperci o tym, dlaczego dziecku potrzebny jest kontakt z ojcem

Rozwód jest traumatycznym przeżyciem dla wszystkich członków rodziny. Najbardziej cierpią na tym dzieci - przede wszystkim dlatego, że nagle zostają porzucone przez jednego z rodziców. Co robić, gdy ojciec przestaje się z nimi widywać?

Dowiedz się, jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie>>

Rozwód rodziców: zadbajmy o widzenia ojca z dzieckiem

- Kontakt ojca z dzieckiem jest bardzo ważny. Zablokowanie takich kontaktów może spowodować, że dziecko w życiu dorosłym przeniesie tę sytuację i samo nie będzie potrafiło zbudować pełnej rodziny - mówi Krystyna Rek, która pomaga kobietom w czasie rozwodu.

Jeśli ojciec nie stosuje się do zaleceń sądu i nie przychodzi na spotkania z dzieckiem, powinniśmy dać mu chwilę czasu. Być może świeżo po rozwodzie skupił się na innych rzeczach, żeby odreagować stres związany z rozstaniem, a za chwilę zatęskni za dzieckiem. Jeśli tak się stanie, nie utrudniajmy mu kontaktów.

Zobacz także: Pierwsze święta po rozwodzie: jak je zorganizować? >>

Rozwód rodziców: orzeczenie o konktaktach można zmienić

Inaczej jest jednak w sytuacji, w której ojciec notorycznie nie stawia się na spotkania, nie dzwoni do dziecka i w ogóle się nim nie interesuje. W takim przypadku możemy zgłosić sprawę do sądu i postarać się o zmianę tych kontaktów.

- Trzeba odróżnić, czym jest władza rodzicielska, a czym kontakty z dzieckiem. Kontakty z dzieckiem są zarówno uprawnieniem, jak i obowiązkiem. Aby nie dopuścić do sytuacji, w której ojciec przestaje się opiekować maluchem, sąd może zlecić konsultację ze specjalistą - mówi adwokat Monika Spieler.

Sąd może również ukarać ojca finansowo, jeśli nie będzie spotykał się z dzieckiem w wyznaczonym czasie.

Zobacz wideo: Eksperci o tym, dlaczego dziecku potrzebny jest kontakt z ojcem

Dzień Dobry TVN/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza