Koniec luki w prawie. KIEDY należy się WYSOKI ZASIŁEK MACIERZYŃSKI kobietom, które prowadzą DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ?

2014-04-28 14:02

Do tej pory, aby uzyskać wysoki zasiłek macierzyński w wysokości 6,5 tysiąca złotych miesięcznie, wystarczyło minimum miesiąc przed porodem założyć działalność gospodarczą i opłacić najwyższą składkę chorobową. Z tej luki w prawie korzystało wiele kobiet. Rząd już wprowadził zmiany i od stycznia 2015 roku nie będzie to możliwe.

Spis treści

  1. 2,2 tys. zł zamiast 6,5 tys. zł
  2. Kto otrzyma najwyższy zasiłek macierzyński?

Rejestrowanie działalności gospodarczej tuż przed porodem i krótkotrwałe opłacanie składki chorobowej były dla kobiet bardzo wygodnym rozwiązaniem. Przy minimum wysiłku zyskiwały wysoki zasiłek macierzyński przy prowadzeniu działalności gospodarczej, który de facto im się nie należał. Po urlopie macierzyńskim mogły albo zakończyć działalność, albo zmienić wysokość składki.

Z luki w prawie korzystało w Polsce wiele kobiet. Teraz już nie będzie to możliwe - rząd wprowadził zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zasiłek macierzyński przy prowadzeniu działalności gospodarczej nie będzie już taki sam dla wszystkich.

2,2 tys. zł zamiast 6,5 tys. zł

Od stycznia 2015 roku zasiłek macierzyński przy prowadzeniu działalności gospodarczej będzie uzależniony od czasu opłacania składek oraz ich kwoty. Kobieta, która zarejestruje działalność tuż przed porodem i wpłaci jedną składkę (choćby najwyższą) uzyska już tylko 2,2 tys. zł zasiłku, a nie 6,5 tys zł. Im dłużej przyszła matka będzie prowadziła działalność, tym większy zasiłek otrzyma.

Kto otrzyma najwyższy zasiłek macierzyński?

Najwyższy zasiłek macierzyński będzie wynosił 9 tysięcy złotych netto miesięcznie. Otrzyma go kobieta, która prowadziła działalność gospodarczą i opłacała składki chorobowe dłużej niż rok przed porodem. Składki te muszą być jednak wysokie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza