Rodzice otrzymają 5 dodatkowych dni opieki na dziecko. Zmiana w kodeksie pracy wejdzie jeszcze w tym roku

2022-04-21 10:28
Jeszcze w 2022 roku rodzice otrzymają 5 dodatkowych dni opieki na dziecko.
Autor: Getty images Jeszcze w 2022 roku rodzice otrzymają 5 dodatkowych dni opieki na dziecko.

Do tej pory kodeks pracy przewidywał 2 dodatkowe dni urlopu na opiekę na dziecko. Tzw. urlop opiekuńczy można było wykorzystać w wymiarze dziennym lub godzinowym (16 godzin). To się wkrótce zmieni na korzyść pracownika za sprawą specjalnej dyrektywny "work-life balance" przyjętej przez Parlament Europejski. Kiedy zmiana wejdzie w życie?

Celem tzw. Dyrektywy rodzicielskiej ma być wsparcie rodzin w zachowaniu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Dlatego w dokumencie tym zawarto kilka rozwiązań, które są korzystne dla rodziców. Jedną z nich jest właśnie 5 dni opieki na dziecko.

Przeczytaj także: Urlop macierzyński 2022 - komu przysługuje, dokumenty, wniosek

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Od kiedy przysługiwać będzie 5 dni opieki na dziecko?

Parlament Europejski przyjął dyrektywę "work-life balance" w 2019. Polska zaś ma przyjąć przepisy zawarte w tym dokumencie do sierpnia 2022. Także jeszcze w tym roku rodzice skorzystają z nowego przywileju.

Aktualnie kwestię tę w polskim prawie reguluje kodeks pracy. Z artykułu 188. wynika, że osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę przysługują 2 dni (lub 16 godzin) wolnego w roku z powodu konieczności opieki nad dzieckiem do 14 lat. Za dni te przysługuje pracownikowi pełne wynagrodzenie jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. Aby skorzystać z opieki należy złożyć wniosek do pracodawcy, wskazując konkretne dni lub godziny.

5 dni opieki, ale nie tylko na dziecko

Zapisy nowej dyrektywy są zatem bardziej korzystne niż dotychczas obowiązujące w naszym kraju przepisy. Unijny dokument wydłuża okres opieki nad dzieckiem do 5 dni. Co ważne, urlop opiekuńczy w nowym wymiarze będzie przysługiwał nie tylko rodzicom, ale także pozostałym członkom rodziny mieszkającym w tym samym gospodarstwie domowym – dziadkom, macochom czy ojczymom.

Polecamy: Nowe i stare świadczenia na dzieci w 2022. Na jaką pomoc mogą liczyć rodziny w tym roku?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza