Większa ochrona pracownic w ciąży

2017-01-27 14:35

Kobiety w ciąży wykonujące pracę tymczasową mają zapewnioną większą ochronę. W 2017 roku zmieniono ustawę o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, dzięki czemu pracownice tymczasowe w ciąży mają przedłużane umowy do dnia porodu, a po porodzie otrzymują zasiłek macierzyński.

Pracująca kobieta w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Na czym polega zmiana dotycząca większej ochrony kobiet w ciąży?
  2. Polecamy wideo: Koniec z tzw. rodzeniem po ludzku

Zmiany w ustawie miały na celu m.in. zagwarantowanie większej ochrony pracownic w ciąży wykonujących pracę tymczasową. Obecnie nie muszą się już one obawiać, że po zakończeniu umowy nie będą przysługiwały im żadne świadczenia. 

Na czym polega zmiana dotycząca większej ochrony kobiet w ciąży?

Od 2017 roku do pracownicy tymczasowej mającej co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję pracy tymczasowej - na podstawie umowy o pracę -stosuje się art. 177 § 3 Kodeksu pracy. Oznacza to, że umowa o pracę na czas określony zawarta z pracownicą tymczasową, która miałaby się rozwiązać po upływie 3. miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. A co za tym idzie po narodzinach dziecka pracownica taka będzie otrzymywała zasiłek macierzyński. Dzięki temu każda kobieta w ciąży wykonująca pracę tymczasową po upływie 3. miesiąca ciąży nie będzie musiała się martwić o świadczenia wynikające z zatrudnienia, ponieważ jej umowa będzie się przedłużać aż do dnia porodu. 

W ciąży bez kolejki do lekarza - nowe prawo dla kobiet w ciąży >>

Polecamy wideo: Koniec z tzw. rodzeniem po ludzku

Koniec "rodzenia po ludzku". Jak teraz będzie wyglądała opieka okołoporodowa?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza