Większa ochrona pracownic w ciąży

2017-01-27 14:35

Kobiety w ciąży wykonujące pracę tymczasową mają zapewnioną większą ochronę. W 2017 roku zmieniono ustawę o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, dzięki czemu pracownice tymczasowe w ciąży mają przedłużane umowy do dnia porodu, a po porodzie otrzymują zasiłek macierzyński.

Pracująca kobieta w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Na czym polega zmiana dotycząca większej ochrony kobiet w ciąży?
  2. Polecamy wideo: Koniec z tzw. rodzeniem po ludzku

Zmiany w ustawie miały na celu m.in. zagwarantowanie większej ochrony pracownic w ciąży wykonujących pracę tymczasową. Obecnie nie muszą się już one obawiać, że po zakończeniu umowy nie będą przysługiwały im żadne świadczenia. 

Na czym polega zmiana dotycząca większej ochrony kobiet w ciąży?

Od 2017 roku do pracownicy tymczasowej mającej co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję pracy tymczasowej - na podstawie umowy o pracę -stosuje się art. 177 § 3 Kodeksu pracy. Oznacza to, że umowa o pracę na czas określony zawarta z pracownicą tymczasową, która miałaby się rozwiązać po upływie 3. miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. A co za tym idzie po narodzinach dziecka pracownica taka będzie otrzymywała zasiłek macierzyński. Dzięki temu każda kobieta w ciąży wykonująca pracę tymczasową po upływie 3. miesiąca ciąży nie będzie musiała się martwić o świadczenia wynikające z zatrudnienia, ponieważ jej umowa będzie się przedłużać aż do dnia porodu. 

W ciąży bez kolejki do lekarza - nowe prawo dla kobiet w ciąży >>

Polecamy wideo: Koniec z tzw. rodzeniem po ludzku

Koniec "rodzenia po ludzku". Jak teraz będzie wyglądała opieka okołoporodowa?

Nasi Partnerzy polecają