Powrót do pracy: z kim zostawić dziecko?

2013-08-29 23:14

Powrót do pracy - wiele kobiet po urodzeniu dziecka z niecierpliwością, ale i niepokojem wyczekuje tego momentu. Z kim zostawić dziecko po powrocie do pracy? Ten problem spędza wielu rodzicom sen z powiek.

Powrót do pracy
Autor: thinkstockphotos.com

Zapewnienie dziecku dobrej opieki to najważniejsza sprawa związana z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim. Wiedząc, że dziecku niczego nie brakuje i zajmuje się nim zaufana osoba, będziesz się mniej stresować, a tęsknota za maluchem nie będzie tak dotkliwa. Osoba opiekująca się dzieckiem musi dobrze rozumieć potrzeby dziecka, być odpowiedzialna, godna zaufania i taka, którą polubi maluch. Opiekunka, babcia, żłobek państwowy lub prywatny – zastanów się, która z tych możliwości opieki nad dzieckiem po twoim powrocie do pracy najbardziej odpowiada waszym możliwościom i potrzebom dziecka.

Powrót do pracy a opieka nad dzieckiem

Babcia lub inna osoba z rodziny, która ma czas, siłę i chęci, by zająć się wnukiem to skarb. Niestety nie wszystkie mamy powracające do pracy mają takie szczęście. Czasem jednak współpraca z babcią nie przebiega tak jak powinna – zwłaszcza, gdy babcia stosuje inne zasady wychowania, żywienia i opieki nad dzieckiem. Dlatego ta opcja wchodzi w grę tylko wtedy, gdy wcześniej ustalicie, jak ma wyglądać opieka. Warto też ustalić, czy babcia będzie otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę.

Opiekunka – to optymalne rozwiązanie dla dziecka, ale niestety wadą jest koszt – opiekunka to najdroższa opcja opieki nad malcem. Za to dziecko ma nianię na wyłączność – poświęca ona czas tylko jemu. Jeśli decydujesz się na nianię, musisz poświęcić trochę czasu na jej znalezienie.

Dowiedz się również, od czego zacząć poszukiwania opiekunki do dziecka

Mama po poworocie do pracy ma również możliwość umieszczenie dziecka w żłobku - prywatnym lub państwowym. To dobre wyjście, gdy nie stać was na opiekunkę, a babcia jest daleko lub nie może zaopiekować się malcem. Niestety do państwowego żłobka trudno się dostać. Dziecko trzeba zapisać od razu po urodzeniu, a i to nie gwarantuje przyjęcia. Alternatywą są żłobki prywatne, niestety dużo droższe. Jeśli dziecko jest towarzyskie, żłobek to dobry pomysł. Zaletą żłobka jest fakt, że maluch będzie się szybciej rozwijał, wcześniej stanie się samodzielny, a do przedszkola zaadaptuje się bez problemu.

www.dlarodzinki.pl