Zwolnienie elektroniczne: 5 rzeczy, które warto wiedzieć o e-zwolnieniu w ciąży

2019-08-26 12:13

Zwolnienie elektroniczne zastąpiło zwolnienie lekarskie w wersji papierowej. To spore ułatwienie dla chorych, którzy nie muszą już wozić zwolnień lekarskich do pracodawcy. Co ta zmiana oznacza dla kobiet w ciąży?

Zwolnienie elektroniczne
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Zwolnienie elektroniczne krok po kroku
  2. Zwolnienie elektroniczne - zmiana na korzyść pacjenta
  3. Zwolnienie elektroniczne - potwierdzenie dla pacjenta
  4. 5 rzeczy, które warto wiedzieć o e-zwolnieniu
  5. Ile można przebywać na pełnopłatnym zwolnieniu w ciąży? Wideo

Możliwość wystawiania e-zwolnień istnieje już od stycznia 2016 roku, ale od 1 grudnia 2018 roku jest obowiązkowa. 

Zwolnienie elektroniczne krok po kroku

Wystawienie zwolnienia elektronicznego może odbyć się nie tylko w placówce medycznej, ale również w domu pacjenta. Lekarz elektronicznie przekazuje zaświadczenie lekarskie do ZUS. Druk najpóźniej następnego dnia trafia na profil PUE ZUS pracodawcy oraz na profil PUE ZUS pracownika (jeśli go ma). Na zwolnieniu lekarskim nie ma numeru statystycznego choroby.

Czytaj:

Zwolnienie lekarskie w ciąży: co warto o nim wiedzieć i komu się należy?

Zwolnienie lekarskie na dziecko: kto może je otrzymać?

Zwolnienie elektroniczne - zmiana na korzyść pacjenta

Zwolnienie elektroniczne działa na korzyść pacjentów. Po wystawieniu e-zwolnienia nie trzeba już zanosić żadnego druku do pracodawcy. To usprawni życie nie tylko kobietom w ciąży, które przy złym samopoczuciu nie będą musiały jeździć do zakładu pracy ze zwolnieniem. Pomoże również rodzicom małych dzieci, którzy często nie mieli z kim ich zostawić w trakcie choroby i musieli angażować rodzinę do opieki.

M jak mama: Zwolnienie lekarskie w ciąży

Zwolnienie elektroniczne - potwierdzenie dla pacjenta

Na życzenie pacjenta lekarz może wydrukować potwierdzenie zwolnienia elektronicznego. Wydruk zostaje opatrzony pieczątką oraz podpisem lekarza. 

Czytaj:

Kontrola ZUS w ciąży: jak wygląda i jakie są konsekwencje kontroli ZUS?

Zasiłek macierzyński a umowa na czas określony

5 rzeczy, które warto wiedzieć o e-zwolnieniu

1. Wystawienie zwolnienia w formie elektronicznej zajmuje mniej czasu niż wypisanie go na papierze. Kiedy lekarz wpisze na swoim komputerze numer PESEL pacjenta, pozostałe dane (np. adres pacjenta, dane pracodawcy) zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Pacjent nie musi więc już pamiętać ani mieć ze sobą numeru NIP pracodawcy.

2. Wystawianie e-zwolnień jest możliwe także podczas wizyt domowych.

3. Pacjent nie będzie już musiał zanosić zwolnienia do swojego zakładu pracy – to jest zmiana rewolucyjna! Wyjątkiem będą osoby pracujące w firmach zatrudniających do pięciu osób – tacy mali pracodawcy nie będą mieli obowiązku posiadania profilu na platformie PUE ZUS, co jest warunkiem korzystania z e-zwolnień. Takiemu pracownikowi lekarz musi po wystawieniu e-zwolnienia wydrukować je, a pracownik dostarcza potem wydruk pracodawcy na takich samych zasadach jak obecnie papierowe zwolnienie, czyli w terminie do siedmiu dni od daty jego wystawienia.

Czytaj: 

Zasiłek macierzyński a umowa zlecenie

Zasiłek macierzyński a prowadzenie działalności gospodarczej

Ile można przebywać na pełnopłatnym zwolnieniu w ciąży? Wideo

4. Łatwiej będzie takie zwolnienia kontrolować, zwłaszcza te krótkoterminowe. Dotąd bowiem osoba chora miała aż siedem dni na dostarczenie zwolnienia pracodawcy, zanim więc doszło do ewentualnej kontroli, przyczyna zwolnienia była już nieaktualna. Natomiast e-zwolnienie natychmiast po wypełnieniu zostaje zarejestrowane w bazie ZUS i zaraz potem ZUS zawiadamia pracodawcę, który może od razu wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę zwolnienia.

5. Zwolnienie w formie elektronicznej jest nieodwracalne – od razu zostaje zarejestrowane w bazie ZUS, a ten natychmiast zawiadamia o nim pracodawcę. Nie będzie więc już sytuacji, że pracownik rezygnuje ze zwolnienia (nie dostarcza go pracodawcy) i chodzi do pracy, aby otrzymać normalną, pełną pensję. Przy e-zwolnieniu zostanie wtedy wypłacony zasiłek chorobowy – na szczęście w czasie ciąży jest on pełnopłatny (100 proc. podstawy wymiaru).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza