Fiskus uszczelnia przepisy. Wiele samotnych matek traci prawo do ulgi podatkowej

2024-01-15 13:14

Do tej pory wielu samotnych rodziców mogło skorzystać z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci. Obecnie jest to możliwe już tylko w ściśle określonych przypadkach.

Fiskus uszczelnia przepisy. Wiele samotnych matek traci prawo do ulgi podatkowej
Autor: Getty Images Fiskus uszczelnia przepisy. Wiele samotnych matek traci prawo do ulgi podatkowej

Według danych Narodowego Spisu Powszechnego 2021 w Polsce było prawie 2,3 mln samotnych rodziców. Aż 18,8% wszystkich rodzin w Polsce stanowią samotne matki. Dobrze wiemy, jak wielkim wyzwaniem jest bycie rodzicem, a co dopiero bycie rodzicem samotnym.

To często na barkach osoby samotnie wychowującej dziecko (bardzo często kobiety) spoczywa nie tylko trud wychowania i opieki, lecz także utrzymania rodziny. Dane dotyczące obowiązku alimentacyjnego pokazują, że problem niepłacenia alimentów na dzieci dotyczy aż miliona dzieci w Polsce.

Jedynie rodziny o najniższych dochodach mogą liczyć na świadczenie alimentacyjne, przy czym wielu ekspertów (rodziców również) jest zdania, że próg dochodowy jest zupełnie nieadekwatny do kosztów, jakie w związku z utrzymaniem dziecka ponosi rodzic samotnie je wychowujący.

Czytaj też: "Będę wychowywać dziecko sama, czy sobie poradzę?" - studium uczuć samodzielnych mam

Spis treści

  1. Komu przysługuje ulga na dziecko?
  2. Opieka naprzemienna wyklucza ulgę na dziecko
Jak ustala się opiekę nad dzieckiem po rozwodzie?

Ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci umożliwia rozliczenie podatku PIT na preferencyjnych zasadach. Nie wszyscy rodzice zdają sobie jednak sprawę z tego, że kwestia bycia samotnym rodzicem w świetle przepisów prawa podatkowego jest ściśle uregulowana. Nowelizacja ustawy o PIT z 2022 roku sprawiła, że niektóre mamy nie mogą już skorzystać z popularnej ulgi. Dlaczego?

Komu przysługuje ulga na dziecko?

Do niedawna przepisy w tej kwestii były niejasne i różnie interpretowane. Z ulgi na dziecko mogli skorzystać rodzice samotnie wychowujący dziecko. Zwykle świadczył o tym fakt, że dziecko zamieszkuje z jednym z rodziców, a więc dość jasna była definicja rodzica samotnie wychowującego dziecko.

Warto wiedzieć, że ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem skorzystać może tylko jeden samotny rodzic lub opiekun prawny dziecka:

  • rozwódka / rozwodnik,
  • panna / kawaler,
  • wdowa / wdowiec,
  • osoba, w stosunku do której orzeczono separację,
  • osoba, której małżonek odbywa karę więzienia lub odebrano mu prawa do opieki nad dzieckiem.

Wspomniany rodzic lub opiekun prawny musi w roku podatkowym samotnie wychowywać dziecko / dzieci.

To nie wszystko. Z preferencyjnego rozliczenia nie skorzysta rodzic opodatkowany podatkiem liniowym, zryczałtowanym podatkiem dochodowym za wyjątkiem dochodów z prywatnego najmu czy podatkiem tonażowym. Jednak wiele samotnych mam, które spełniają wszystkie powyższe warunki, także nie może liczyć na ulgę. Poniżej wyjaśniamy, kiedy tak się dzieje.

Zobacz też: Poradnik dla samotnych mam - jak uzyskać pomoc, pieniądze i lokum?

Opieka naprzemienna wyklucza ulgę na dziecko

Matka samotnie wychowująca dziecko (która zamieszkuje z nim), nad którym przykładowo przez 3 godziny w tygodniu opiekę sprawuje ojciec, nie może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem na preferencyjnych warunkach.

Uznaje się, że w przypadku opieki naprzemiennej żaden z rodziców nie może zostać uznany przez Urząd Skarbowy za rodzica samotnie wychowującego dziecko.

Aby skorzystać z ulgi, trzeba faktycznie sprawować opiekę nad dzieckiem bez wsparcia drugiego rodzica.

"Z istoty pojęcia 'osoby samotnie wychowującej dziecko' wynika, że jest to osoba, która w określonej sytuacji, w określonym czasie zupełnie sama (bez udziału drugiej osoby) zajmuje się wychowywaniem dziecka, stale troszczy się o jego byt materialny i rozwój emocjonalny" - mówi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, którego słowa przytacza Prawo.pl

Przepis wydaje się być niedorzeczny w kontekście tego, że często to właśnie samotne mamy robią co mogą, by dziecko nie traciło kontaktu z ojcem, choć ich relacje po rozwodzie bywają trudne. W takiej sytuacji finalnie tracą finansowo, ponieważ dla fiskusa przestają być samotnymi mamami.

Jednak co ciekawe, z ulgi na dziecko może skorzystać np. mama, która nie ma ustalonej opieki naprzemiennej, ale która nie mieszka sama, a z nowym partnerem. Ta matka dla fiskusa jest mamą samotnie wychowującą dziecko. Nawet, jeśli faktycznie oboje zajmują się nim i utrzymują je, US uznaje, że nie jest to obowiązkiem konkubenta.

Czytaj też: Becikowe nie tylko na noworodka. Będzie dodatkowy tysiąc złotych na starsze dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.
Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.
W 2024 roku wciąż można złożyć wniosek o względnie nowy zasiłek na drugie i kolejne dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd uwzględnił w budżecie państwa na 2024 rok niezbędne środki na ten cel. Komu przysługuje 12000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten zasiłek na dziecko?
W 2024 roku rodzice mogą wciąż ubiegać się o dodatkowe świadczenie dla dzieci. Starając się o 400 plus nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Nie każdy jednak może starać się o ten dodatek. Komu przysługuje 400 plus na dziecko?
Czy dziadkowie mogą pobierać zasiłek opiekuńczy na swoje wnuki? Okazuje się, że rodzice mogą podzielić się opieką nad chorymi dziećmi z babcią i z dziadkiem. Istnieją jednak pewne warunki.
Rząd wprowadził zmiany w programie Karta Dużej Rodziny, którego celem jest ułatwienie funkcjonowania rodzin wielodzietnych. Czego dotyczą i co oznaczają dla rodziców?
Od stycznia polscy rodzice pobierają świadczenie pieniężne w wysokości 800 złotych na każde dziecko. Niektórzy mogą jednak liczyć na wyższą kwotę w wysokości 1100 złotych na każde dziecko. Co trzeba zrobić, by otrzymać takie świadczenie?
Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków o wypłatę świadczenia 800 plus dla rodziców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał już konkretną datę rozpoczęcia naboru, a także poinformował, że dokumenty będzie można składać tylko w jeden sposób.
Rządowy program cieszący się ogromnym zainteresowaniem najprawdopodobniej zostanie zakończony. Eksperci twierdzą, że zamiast pomagać dzieciom, szkodzi.
Od stycznia 2024 roku świadczenie 500+ zmienia się w 800+. Kiedy przyjdzie przelew i co trzeba zrobić, aby otrzymać świadczenie w nowej, podwyższonej kwocie? Najważniejsze to: uważać na oszustów.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza