Fiskus uszczelnia przepisy. Wiele samotnych matek traci prawo do ulgi podatkowej

2024-01-15 13:14

Do tej pory wielu samotnych rodziców mogło skorzystać z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci. Obecnie jest to możliwe już tylko w ściśle określonych przypadkach.

Fiskus uszczelnia przepisy. Wiele samotnych matek traci prawo do ulgi podatkowej
Autor: Getty Images Fiskus uszczelnia przepisy. Wiele samotnych matek traci prawo do ulgi podatkowej

Według danych Narodowego Spisu Powszechnego 2021 w Polsce było prawie 2,3 mln samotnych rodziców. Aż 18,8% wszystkich rodzin w Polsce stanowią samotne matki. Dobrze wiemy, jak wielkim wyzwaniem jest bycie rodzicem, a co dopiero bycie rodzicem samotnym.

To często na barkach osoby samotnie wychowującej dziecko (bardzo często kobiety) spoczywa nie tylko trud wychowania i opieki, lecz także utrzymania rodziny. Dane dotyczące obowiązku alimentacyjnego pokazują, że problem niepłacenia alimentów na dzieci dotyczy aż miliona dzieci w Polsce.

Jedynie rodziny o najniższych dochodach mogą liczyć na świadczenie alimentacyjne, przy czym wielu ekspertów (rodziców również) jest zdania, że próg dochodowy jest zupełnie nieadekwatny do kosztów, jakie w związku z utrzymaniem dziecka ponosi rodzic samotnie je wychowujący.

Czytaj też: "Będę wychowywać dziecko sama, czy sobie poradzę?" - studium uczuć samodzielnych mam

Spis treści

  1. Komu przysługuje ulga na dziecko?
  2. Opieka naprzemienna wyklucza ulgę na dziecko
Jak ustala się opiekę nad dzieckiem po rozwodzie?

Ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci umożliwia rozliczenie podatku PIT na preferencyjnych zasadach. Nie wszyscy rodzice zdają sobie jednak sprawę z tego, że kwestia bycia samotnym rodzicem w świetle przepisów prawa podatkowego jest ściśle uregulowana. Nowelizacja ustawy o PIT z 2022 roku sprawiła, że niektóre mamy nie mogą już skorzystać z popularnej ulgi. Dlaczego?

Komu przysługuje ulga na dziecko?

Do niedawna przepisy w tej kwestii były niejasne i różnie interpretowane. Z ulgi na dziecko mogli skorzystać rodzice samotnie wychowujący dziecko. Zwykle świadczył o tym fakt, że dziecko zamieszkuje z jednym z rodziców, a więc dość jasna była definicja rodzica samotnie wychowującego dziecko.

Warto wiedzieć, że ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem skorzystać może tylko jeden samotny rodzic lub opiekun prawny dziecka:

  • rozwódka / rozwodnik,
  • panna / kawaler,
  • wdowa / wdowiec,
  • osoba, w stosunku do której orzeczono separację,
  • osoba, której małżonek odbywa karę więzienia lub odebrano mu prawa do opieki nad dzieckiem.

Wspomniany rodzic lub opiekun prawny musi w roku podatkowym samotnie wychowywać dziecko / dzieci.

To nie wszystko. Z preferencyjnego rozliczenia nie skorzysta rodzic opodatkowany podatkiem liniowym, zryczałtowanym podatkiem dochodowym za wyjątkiem dochodów z prywatnego najmu czy podatkiem tonażowym. Jednak wiele samotnych mam, które spełniają wszystkie powyższe warunki, także nie może liczyć na ulgę. Poniżej wyjaśniamy, kiedy tak się dzieje.

Zobacz też: Poradnik dla samotnych mam - jak uzyskać pomoc, pieniądze i lokum?

Opieka naprzemienna wyklucza ulgę na dziecko

Matka samotnie wychowująca dziecko (która zamieszkuje z nim), nad którym przykładowo przez 3 godziny w tygodniu opiekę sprawuje ojciec, nie może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem na preferencyjnych warunkach.

Uznaje się, że w przypadku opieki naprzemiennej żaden z rodziców nie może zostać uznany przez Urząd Skarbowy za rodzica samotnie wychowującego dziecko.

Aby skorzystać z ulgi, trzeba faktycznie sprawować opiekę nad dzieckiem bez wsparcia drugiego rodzica.

"Z istoty pojęcia 'osoby samotnie wychowującej dziecko' wynika, że jest to osoba, która w określonej sytuacji, w określonym czasie zupełnie sama (bez udziału drugiej osoby) zajmuje się wychowywaniem dziecka, stale troszczy się o jego byt materialny i rozwój emocjonalny" - mówi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, którego słowa przytacza Prawo.pl

Przepis wydaje się być niedorzeczny w kontekście tego, że często to właśnie samotne mamy robią co mogą, by dziecko nie traciło kontaktu z ojcem, choć ich relacje po rozwodzie bywają trudne. W takiej sytuacji finalnie tracą finansowo, ponieważ dla fiskusa przestają być samotnymi mamami.

Jednak co ciekawe, z ulgi na dziecko może skorzystać np. mama, która nie ma ustalonej opieki naprzemiennej, ale która nie mieszka sama, a z nowym partnerem. Ta matka dla fiskusa jest mamą samotnie wychowującą dziecko. Nawet, jeśli faktycznie oboje zajmują się nim i utrzymują je, US uznaje, że nie jest to obowiązkiem konkubenta.

Czytaj też: Becikowe nie tylko na noworodka. Będzie dodatkowy tysiąc złotych na starsze dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.
Mama 4 plus, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to program wprowadzony pięć lat temu. Pieniądze są wypłacane od marca 2019 roku. Wbrew nazwie, środki może otrzymać zarówno matka, jak i ojciec, kluczowe jest spełnienie odpowiednich warunków. Niedawno wzrosła kwota przekazywana w ramach programu.
800 plus to świadczenie, które przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia. By jednak zachować ciągłość w jego wypłatach, należy w terminie składać wnioski na kolejne okresy świadczeniowe. Właśnie o tym przypomina ZUS w oficjalnym komunikacje. Jeśli chcesz, by 800 plus w okresie 2024/2025 wpływało na czas na twoje konto, musisz znać ten termin.
Jeśli dziecko jest wychowywane wyłącznie przez matkę, nawet jak ojciec posiada władzę rodzicielską, ulga na dziecko mu się nie należy. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki w tej sprawie. Czy to znaczy, że matki są uprzywilejowane? Nie – zasada ta działa w obie strony.
Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".
Jeszcze w tym roku rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki. Po wakacjach na konta młodych rodziców może trafić nawet 1500 złotych miesięcznie. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza