Pobierasz 800 plus na dziecko? Uwaga rodzicu, dziś mija ważny termin

2024-04-30 12:45

800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.

Pobierasz 800 plus na dziecko? Uwaga rodzicu, dziś mija ważny termin
Autor: Getty Images Pobierasz 800 plus na dziecko? Uwaga rodzicu, dziś mija ważny termin

Rodzina 800 plus to program, który funkcjonuje od 2016 roku. Najpierw jako Rodzina 500 plus (kwotę świadczenia z 500 zł do 800 zł podniesiono w styczniu 2024 roku) i wyłącznie na drugie oraz kolejne dziecko w rodzinie, od 2019 roku - na każde dziecko, niezależnie od dochodu.

Jeśli chcemy pobierać 800 plus, musimy złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Robimy to (z reguły) raz w roku. Nowy okres świadczeniowy 2024/2025 rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r. Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się w lutym, a dziś, 30 kwietnia, mija ważny termin.

Spis treści

  1. 800 plus - pamiętaj o złożeniu wniosku
  2. Gdzie złożyć wniosek o 800 plus?
M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

800 plus - pamiętaj o złożeniu wniosku

Chociaż wniosek o 800 plus możemy złożyć w dowolnym momencie, jeśli chcemy zachować ciągłość wypłat, musimy pilnować terminów. ZUS nowe wnioski przyjmuje od 1 lutego. Termin złożenia wniosku ma znaczenie - od tego zależy termin wypłaty świadczenia. Jeśli złożymy wniosek do 30 kwietnia, ZUS rozpatrzy go i wypłaci świadczenie do 30 czerwca, czyli zachowamy ciągłość wypłat.

A co dalej? Jeśli złożymy wniosek:

  • od 1 do 31 maja 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 lipca 2024 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 sierpnia 2024 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca - w terminie do 30 września 2024 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia - w terminie do 31 października 2024 r.

Co ważne, rodzice dzieci urodzonych do 31 maja, powinni złożyć dwa wnioski - zarówno na okres świadczeniowy 2023/2024 (który kończy się 31 maja), jak i na okres 2024/2025 (który rozpoczyna się 1 czerwca).

Przeczytaj także: 800 plus to tylko początek. Pieniądze na dziecko dostaniesz też z tych programów

Gdzie złożyć wniosek o 800 plus?

Obsługą wniosków zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski składamy wyłącznie drogą elektroniczną. Możemy to zrobić za pomocą:

  • portalu PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS,
  • portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.

Świadczenie wypłacane jest raz w miesiącu, na konto podane we wniosku.

Przeczytaj także: 1100 zł na dziecko to tylko początek. Na te pieniądze mogą liczyć rodzice uczniów

Nadopiekuńcza czy wyluzowana? Jakim rodzicem będziesz?

Pytanie 1 z 10
Musisz przygotować plan porodu. Co jest dla ciebie najważniejsze?
Pierwsze wypłaty 1500 zł z tytułu "babciowego" na konta rodziców mają wpłynąć jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice dzieci w wieku od 1 do 3 lat dostaną pieniądze. Jedna grupa wydaje się być wykluczona.
300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.
"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.
W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.
800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.