Ulga prorodzinna za 2022 rok. Kto nie może z niej skorzystać przy obliczaniu podatku?

2023-02-07 16:42

Ulga prorodzinna to ulga wykorzystywana w naszym kraju najczęściej. Przysługuje rodzicom wychowującym dziecko, ale nie wszystkim. Wyjaśniamy, kto nie może odliczyć sobie ulgi na dziecko za rok 2022?

matka wypełniajaca doklumenty przy laptopie
Autor: Getty images Ulga prorodzinna za rok 2022. Kto nie może z niej skorzystać przy obliczaniu podatku?

Ulga prorodzinna, czyli ulga na dziecko to odliczenie od podatku pewnej kwoty, które przysługuje rodzicom faktycznie wychowującym jedno lub więcej dzieci. W tym roku (czyli w zeznaniu za 2022 rok) podatnik może nie tylko odliczyć sobie od podatku ulgę na dziecko, ale również wystąpić o zwrot niewykorzystanej ulgi, której podatnik nie mógł odliczyć ze względu np. na niskie wynagrodzenie. Pozostałe zasady nie zmieniły się od ubiegłego roku.

PIT za 2022 rok należy złożyć w terminie od 15 lutego do 2 maja 2023 roku.

Jak odlicza się ulgę prorodzinną?

Ulga na dziecko to ulga, która dotyczy rodziców, mających dzieci, które:

 • nie ukończyły 18 lat,
 • które otrzymujące zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną - bez względu na ich wiek
 • mających dzieci do 25. roku życia, które uczą się lub studiują - jeżeli w poprzednim roku nie uzyskały dochodów wyższych niż 16 061,28 zł.

Przy odliczaniu ulgi obowiązują limity dochodów, jak czytamy na gov.pl:

 • jeśli masz więcej niż jedno dziecko – nie ma ograniczeń dochodów. Bez względu na to ile zarabiasz, możesz uzyskać ulgę,
 • jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
 • jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok – nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
 • jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł.

Wysokość ulgi wynosi:

 • na pierwsze dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
 • na drugie dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
 • na trzecie dziecko otrzymasz 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł),
 • na czwarte i każde kolejne dziecko otrzymasz 225 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 700 zł).

Czytaj również: Samotny rodzic - definicja może być myląca. Kto jest traktowany jako samotny rodzic i jakie przywileje mu przysługują?

Dodatki na dziecko w 2023 roku. Na te pieniądze możesz liczyć po urodzeniu

Poranne Wyjce - Polski Ład

Kto nie może odliczyć sobie z podatku ulgi na dziecko?

Ulga na dziecko przysługuje obojgu rodzicom wychowującym dziecko (w ustalonej przez nich dowolnej proporcji) lub - w przypadku rodziców wychowujących dziecko w pojedynkę - całą kwotę ulgi na dziecko odliczyć będzie mógł tylko ten rodzic, który faktycznie wykonuje władzę rodzicielską i u którego dziecko ma miejsce zamieszkania.

Są jednak sytuacje, w których ulga na dziecko nie przysługuje. Oto one.

1. Ulga na dziecko w PIT za 2022 nie przysługuje rodzicowi, który nie wychowuje faktycznie dziecka, a jedynie świadczy obowiązek alimentacyjny i nie interesuje się dzieckiem (na podstawie interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, rodzicem, który faktycznie opiekuje się dzieckiem jest rodzic, który ma władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem, jak i ją faktyczne wykonuje, czyli zapewnia mu prawidłowy rozwój, sprawuje faktyczną pieczę nad dzieckiem i jego wychowywaniem, troszczy się o jego fizyczny i duchowy rozwój, a więc zapewnia mu wszystkie potrzeby od bytowych po edukacyjne, rozwojowe, zdrowotne i emocjonalne).

2. Nie przysługuje rodzicowi, który osiąga wyłącznie dochody opodatkowane 19 proc. podatkiem liniowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej bądź działów specjalnych produkcji rolnej.

3. Osiąga wyłącznie dochody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową).

4. Rodzicowi, którego dziecko zarobiło w poprzednim roku podatkowym powyżej 16 061,28 zł brutto.

5. Rodzicowi, który nawet przez część roku, nie pozostawał w związku małżeńskim i zarobił ponad 56 000 złotych brutto w przypadku jednego dziecka.

6. Rodzicom w małżeństwie lub osobie samotnie wychowującej jedno dziecko, którzy przekroczyli dochód 112 000 złotych brutto.

7. Rodzicom, których dziecko zostało umieszczone w placówce zapewniającej opiekę na mocy orzeczenia sądu.

8. Rodzicom, których dziecko wstąpiło w związek małżeński.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Ulga prorodzinna to ulga wykorzystywana w naszym kraju najczęściej. Przysługuje rodzicom wychowującym dziecko, ale nie wszystkim. Wyjaśniamy, kto nie może odliczyć sobie ulgi na dziecko za rok 2022?
Dodatki na dziecko w 2023 roku to - tak jak w ubiegłych latach - m.in. becikowe, kosiniakowe czy 500 plus. Ale kilka dodatków zmieni swoją wysokość, dlatego warto sprawdzić, jakie pieniądze na dziecko przysługują ci w 2023 roku.
Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.
"Pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny" - powiedziała w wywiadzie minister Rodziny i Polityki Społecznej. Wyjaśniła też, kiedy ustawa wejdzie w życie.
300 plus to świadczenie wypłacane w ramach programu rządowego "Dobry Start", który powstał z myślą o każdym rodzicu borykającym się ze skompletowaniem wyprawki szkolnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać świadczenie i kiedy należy złożyć wniosek?
Rząd od kilku lat zastanawia się, co zrobić, by zatrzymać niekorzystne trendy demograficzne w naszym kraju i zachęcić Polki do rodzenia. Jedną z propozycji, która może być rozważana jest podwyższenie świadczenia 500 plus na każde kolejne dziecko, w sumie do 900 zł, i wprowadzenie możliwości otrzymania tego świadczenia już od momentu poczęcia. O tym rozwiązaniu możemy przeczytać w raporcie opublikowanym właśnie na stronach rządowych.
Jeśli zwykle do tej pory miałaś już na koncie świadczenie 500 plus, a w tym miesiącu przelew jeszcze nie przyszedł, przypominamy, że od czerwca 2022 zmieniły się zasady wypłat. Za przelewy odpowiedzialny jest teraz ZUS, a nie jak było do tej pory - samorządy. Termin płatności 500 plus możesz łatwo sprawdzić w PUE ZUS. Podajemy szczegółową instrukcję.
Wychowanie dziecka to spore wyzwanie na wielu płaszczyznach, także tej finansowej. Ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha co jakiś czas publikują raport, w którym szacują koszty wychowania dziecka w Polsce - od momentu narodzin do ukończenia przez nie 18 lat. Właśnie opublikowali najnowsze zestawienie. Jakie kwoty w nim padają?
Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia może dokonać mama lub tata noworodka. To obowiązkowa formalność, ale po zmianie pracy czy jej utracie może się okazać, że tak naprawdę nie pamiętamy czy i kto ubezpieczył malca. Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?
Bieżący rok przyniósł rodzinom z dziećmi dwa nowe świadczenia: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który wystartował w styczniu oraz tzw. żłobkowe, z którego można korzystać od 1 kwietnia. Cały czas też działają inne programy - koronne 500 plus czy 300 plus na wyprawkę szkolną, ale to nie wszystkie bonusy, z których mogą w 2022 roku skorzystać rodziny z dziećmi. Przygotowaliśmy dla was kompleksowy przewodnik na temat świadczeń rodzinnych.
Moment składania PIT-u skłania do szukania jak najlepszych rozwiązań podatkowych. Ostatnie zamiany wprowadziły wiele zamętu wśród rodziców samotnie wychowujących dziecko. Obecnie osoby te mogą korzystać z pewnych ulg, powinny jednak sprawdzić, czy z definicji są samotnym rodzicem.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza