Ulga prorodzinna za 2022 rok. Kto nie może z niej skorzystać przy obliczaniu podatku?

2023-02-07 16:42

Ulga prorodzinna to ulga wykorzystywana w naszym kraju najczęściej. Przysługuje rodzicom wychowującym dziecko, ale nie wszystkim. Wyjaśniamy, kto nie może odliczyć sobie ulgi na dziecko za rok 2022?

matka wypełniajaca doklumenty przy laptopie
Autor: Getty images Ulga prorodzinna za rok 2022. Kto nie może z niej skorzystać przy obliczaniu podatku?

Ulga prorodzinna, czyli ulga na dziecko to odliczenie od podatku pewnej kwoty, które przysługuje rodzicom faktycznie wychowującym jedno lub więcej dzieci. W tym roku (czyli w zeznaniu za 2022 rok) podatnik może nie tylko odliczyć sobie od podatku ulgę na dziecko, ale również wystąpić o zwrot niewykorzystanej ulgi, której podatnik nie mógł odliczyć ze względu np. na niskie wynagrodzenie. Pozostałe zasady nie zmieniły się od ubiegłego roku.

PIT za 2022 rok należy złożyć w terminie od 15 lutego do 2 maja 2023 roku.

Jak odlicza się ulgę prorodzinną?

Ulga na dziecko to ulga, która dotyczy rodziców, mających dzieci, które:

 • nie ukończyły 18 lat,
 • które otrzymujące zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną - bez względu na ich wiek
 • mających dzieci do 25. roku życia, które uczą się lub studiują - jeżeli w poprzednim roku nie uzyskały dochodów wyższych niż 16 061,28 zł.

Przy odliczaniu ulgi obowiązują limity dochodów, jak czytamy na gov.pl:

 • jeśli masz więcej niż jedno dziecko – nie ma ograniczeń dochodów. Bez względu na to ile zarabiasz, możesz uzyskać ulgę,
 • jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
 • jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok – nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
 • jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł.

Wysokość ulgi wynosi:

 • na pierwsze dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
 • na drugie dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
 • na trzecie dziecko otrzymasz 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł),
 • na czwarte i każde kolejne dziecko otrzymasz 225 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 700 zł).

Czytaj również: Samotny rodzic - definicja może być myląca. Kto jest traktowany jako samotny rodzic i jakie przywileje mu przysługują?

Dodatki na dziecko w 2023 roku. Na te pieniądze możesz liczyć po urodzeniu

Poranne Wyjce - Polski Ład

Kto nie może odliczyć sobie z podatku ulgi na dziecko?

Ulga na dziecko przysługuje obojgu rodzicom wychowującym dziecko (w ustalonej przez nich dowolnej proporcji) lub - w przypadku rodziców wychowujących dziecko w pojedynkę - całą kwotę ulgi na dziecko odliczyć będzie mógł tylko ten rodzic, który faktycznie wykonuje władzę rodzicielską i u którego dziecko ma miejsce zamieszkania.

Są jednak sytuacje, w których ulga na dziecko nie przysługuje. Oto one.

1. Ulga na dziecko w PIT za 2022 nie przysługuje rodzicowi, który nie wychowuje faktycznie dziecka, a jedynie świadczy obowiązek alimentacyjny i nie interesuje się dzieckiem (na podstawie interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, rodzicem, który faktycznie opiekuje się dzieckiem jest rodzic, który ma władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem, jak i ją faktyczne wykonuje, czyli zapewnia mu prawidłowy rozwój, sprawuje faktyczną pieczę nad dzieckiem i jego wychowywaniem, troszczy się o jego fizyczny i duchowy rozwój, a więc zapewnia mu wszystkie potrzeby od bytowych po edukacyjne, rozwojowe, zdrowotne i emocjonalne).

2. Nie przysługuje rodzicowi, który osiąga wyłącznie dochody opodatkowane 19 proc. podatkiem liniowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej bądź działów specjalnych produkcji rolnej.

3. Osiąga wyłącznie dochody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową).

4. Rodzicowi, którego dziecko zarobiło w poprzednim roku podatkowym powyżej 16 061,28 zł brutto.

5. Rodzicowi, który nawet przez część roku, nie pozostawał w związku małżeńskim i zarobił ponad 56 000 złotych brutto w przypadku jednego dziecka.

6. Rodzicom w małżeństwie lub osobie samotnie wychowującej jedno dziecko, którzy przekroczyli dochód 112 000 złotych brutto.

7. Rodzicom, których dziecko zostało umieszczone w placówce zapewniającej opiekę na mocy orzeczenia sądu.

8. Rodzicom, których dziecko wstąpiło w związek małżeński.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.
Mama 4 plus, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to program wprowadzony pięć lat temu. Pieniądze są wypłacane od marca 2019 roku. Wbrew nazwie, środki może otrzymać zarówno matka, jak i ojciec, kluczowe jest spełnienie odpowiednich warunków. Niedawno wzrosła kwota przekazywana w ramach programu.
800 plus to świadczenie, które przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia. By jednak zachować ciągłość w jego wypłatach, należy w terminie składać wnioski na kolejne okresy świadczeniowe. Właśnie o tym przypomina ZUS w oficjalnym komunikacje. Jeśli chcesz, by 800 plus w okresie 2024/2025 wpływało na czas na twoje konto, musisz znać ten termin.
Jeśli dziecko jest wychowywane wyłącznie przez matkę, nawet jak ojciec posiada władzę rodzicielską, ulga na dziecko mu się nie należy. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki w tej sprawie. Czy to znaczy, że matki są uprzywilejowane? Nie – zasada ta działa w obie strony.
Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".
Jeszcze w tym roku rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki. Po wakacjach na konta młodych rodziców może trafić nawet 1500 złotych miesięcznie. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?
Od stycznia 2024 roku rodzice dostają na dzieci nie 500, ale 800 złotych miesięcznie. Okazuje się jednak, że kwota ta nie jest obligatoryjna, a niektórzy mogą otrzymać pomniejszone świadczenie.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza