Ciąża obumarła a następna ciąża

2015-06-22 12:55 Anna Kuliberda
Ciąża obumarła, planowanie ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Ciążę obumarłą trzeba usunąć z macicy poprzez łyżeczkowanie.

Ciąża obumarła to określenie wewnątrzmacicznej śmierci płodu bez samoistnego usunięcia z jamy macicy. Łyżeczkowanie (czyszczenie macicy) po usunięciu płodu jest zalecane przez lekarza, jeśli ciąża jest młoda.

Do ciąży obumarłej może dojść z różnych powodów. Są to zarówno czynniki genetyczne powodujące śmiertelne wady rozwojowe, wady łożyska lub pępowiny, jak i choroby matki, które mają negatywny wpływ na rozwój płodu. Jeśli lekarz stwierdzi, że ciąża obumarła, koniecznie jest usunięcie płodu, z czym wiąże się również zabieg łyżeczkowania macicy.

Ciąża obumarła we wczesnej fazie

Jeśli ciąża obumiera we wczesnej jej fazie, zwykle podaje się kobiecie środki poronne, które pomagają martwemu płodowi wydostać się na zewnątrz. Ponieważ środki farmakologiczne nie są w stanie dokładnie oczyścić macicy z resztek martwych tkanek, niezbędne staje się przeprowadzenie dodatkowego zabiegu łyżeczkowania macicy.

Łyżeczkowanie macicy, inaczej abrazja jamy macicy to mechaniczne usunięcie martwych tkanek endometrium i pozostałości po martwym płodzie. Zabieg łyżeczkowania macicy wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Polega on na wprowadzeniu przez pochwę do macicy przyrządu, którym złuszcza się martwe tkanki. Czyszczenie macicy jest przeprowadzane, gdy kobieta jest nieprzytomna, a po wykonaniu łyżeczkowania  - nawet kilka godzin później – może już zostać wypisana do domu.

Kiedy należy wykonać zabieg łyżeczkowania macicy?

Wyłyżeczkowanie macicy jest koniecznością w każdym przypadku, gdy istnieje ryzyko pozostawienia w macicy martwych tkanek, bo te mogłyby być źródłem infekcji i skrzepów zagrażających nawet życiu kobiety. To zabieg czasem obarczony ryzykiem powikłań takich jak: zrosty, silne krwawienia, a nawet infekcje, dlatego nie należy go bagatelizować i zbyt szybko podejmować starania o kolejną ciążę.

Przyczyny i objawy poronienia samoistnego WIDEO

Kiedy po zabiegu czyszczenia macicy można zajść w ciążę?

Teoretycznie zwykle około miesiąca po zabiegu łyżeczkowania kobieta jest zdolna do zajścia w kolejną ciążę, o ile podczas zabiegu nie doszło do jakiegoś poważnego uszkodzenia np. szyjki macicy. Nawet jeśli zabieg został przeprowadzony bezbłędnie i pomyślnie, zaleca się jednak odczekanie dłuższego nieco czasu, zanim rozpocznie się kolejne starania o potomstwo.

W pierwszych tygodniach po łyżeczkowaniu może wystąpić problem z owulacją – zwykle pierwszy cykl jest bezowulacyjny, a kolejne mogą być nieregularne. Lekarze zalecają odczekanie z nową ciążą minimum trzy miesiące z wielu powodów. Przede wszystkim chodzi tu o pełne wygojenie narządów rodnych po zabiegu łyżeczkowania. Druga sprawa to czas na uzyskanie równowagi hormonalnej po obumarciu ciąży. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę wcześniej, istnieje duże ryzyko kolejnego poronienia.

Dobrze jest również poznać przyczynę obumarcia płodu, by odkryć ewentualne schorzenia i podjąć właściwe leczenie. To zwiększa szansę na donoszenie kolejnej ciąży. Istotną kwestią jest jeszcze stan psychiczny kobiety po utracie dziecka. Żal po stracie nie może przyćmić radości z kolejnej ciąży, dlatego z tą decyzją warto poczekać na odpowiedni dla wszystkich moment.

Polecamy wideo: nasz ekspert objaśnia wady macicy (macica z przegrodą).  Skutki wystąpienia tej wady oraz co można zrobić, by zapobiec poronieniu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE