Jak zwiększyć płodność u mężczyzn? 7 sposobów na lepszy seks i większą szanse na zostanie tatą

2023-04-28 10:11

Jak poprawić libido mężczyzny i zwiększyć jego płodność? To pytanie zadaje sobie coraz więcej par. Bezpłodność może mieć wiele przyczyn: choroby, nałogi, stresujący tryb życia, a nawet... nieleczone infekcje. Na szczęście są sposoby na pobudzenie męskiego libido. Oto 7 wskazówek.

para śpiąca w łóżku na kolorowej pościeli
Autor: Getty images Jak zwiększyć libido u mężczyzn? 7 sposobów na lepszy seks i większą płodność

W pewnym momencie łapiemy się na myśli, że chcielibyśmy być również idealnymi rodzicami, ale... po raz pierwszym w naszym precyzyjnie zaplanowanym życiu coś zaczyna szwankować. Mimo że bardzo staramy się o dziecko, ono jakoś się nie pojawia na świecie. 

Problem bezpłodności dotyka coraz więcej par - staje się ona powoli chorobą cywilizacyjną. Żyjemy coraz szybciej i coraz bardziej aktywnie: gonimy za karierą, pieniędzmi, godzeniem ról idealnych pracowników, partnerów, przyjaciół.

Nie tylko stan fizyczny partnerów ma wpływ na obniżenie libido - ważna jest również ich sytuacja emocjonalna. Zamiast się martwić i pogarszać sytuację, weźcie głęboki oddech, zwolnijcie na chwilę tempo i zobaczcie, jak zwiększyć płodność.  Tak, mężczyzno, właśnie ciebie dotyczą te rady.

Gadaj Zdrów: Mama dwójki dzieci z in vitro: "Nie afiszuję się z tym"

7 sposobów na poprawienie libido i zwiększenie płodności u mężczyzn

Zmień bieliznę i nie przegrzewaj się

Jeśli nosisz obcisłe slipy lub mocno przylegające do ciała spodnie, lepiej zmień garderobę. Ciasne ubrania wpływają na zwiększenie temperatury w jądrach, a w konsekwencji na obniżenie jakości nasienia. Starający się o dziecko panowie powinni również zrezygnować z sauny i solarium.

Zacznij się ruszać

Całymi dniami pracujesz przy biurku, a kiedy wracasz z pracy znowu siadasz do komputera? Zmień to! Praca siedząca, szczególnie u mężczyzn, może przyczyniać się do zmniejszenia ruchliwości i żywotności plemników, co z kolei przekłada się na płodność. Łatwiej jednak zmienić nawyki niż pracę.

Dlatego warto w trakcie dnia robić przerwy, wstać od biurka i spacerować – choćby po szklankę wody do kuchni – radzi dr n. med. Leszek Bergier, androlog zajmujący się leczeniem męskiej niepłodności w Centrum Medycznym Macierzyństwo. Pozytywną wiadomością jest fakt, że proces zachodzący w podgrzewanych jądrach jest odwracalny. Wymiana bielizny, spodni i zmiana trybu życia zazwyczaj sprawiają, że normalna sprawność produkcji plemników powraca po kilku tygodniach.

Czytaj również: Olej z wiesiołka wspomaga płodność? Zobacz, dlaczego warto go stosować 

Brak ochoty na seks w ciąży? Libido w ciąży: prawy i mity

Wylecz zęby

Niemieccy naukowcy wykazali bezpośredni związek między występowaniem głębokiej próchnicy i zapaleniem dziąseł, a stanem podwyższonej liczby bakterii w spermie. Co ciekawe, pacjenci, biorący udział w badaniu, zostali poddani antybiotykoterapii, a mimo to liczba bakterii w spermie nie uległa zmianie.

Dopiero po wyleczeniu chorób jamy ustnej udało się wyeliminować również bakterie w nasieniu. Choroby w obrębie dziąseł mogą bowiem być przyczyną zmian w odległych narządach.

Zrezygnuj z używek

Badania wykazują, że plemniki palaczy są zdecydowanie mniej ruchliwe niż plemniki niepalących mężczyzn. Dodatkowo palenie zwiększa ryzyko impotencji o ponad 50 proc. Dlatego nawet jeśli nie chcesz póki co być tatą, ale lubisz seks, lepiej rzuć palenie. Wrogiem płodności jest również alkohol, który znacznie zmniejsza libido i sprzyja zaburzeniu erekcji oraz obniża jakość spermy. Generalnie im więcej alkoholu, tym mniejsze prawdopodobieństwo zostania tatą zdrowego dziecka.

Choć o ich wpływie na płodność nie mówi się zbyt wiele, narkotyki również zmniejszają szanse na posiadanie potomstwa. Podczas eksperymentu prowadzonego na myszach zaobserwowano, że u zwierząt, które przez 36 dni otrzymywały dawki wyciągu z konopi, zaszły zmiany w jądrach. Samce myszy miały obniżony poziom testosteronu we krwi, a ich jądra produkowały mniej plemników, w dodatku gorszej jakości.

Dla zwiększenia płodności zrezygnuj także z większych ilości kofeiny – jedna kawa to nie problem, ale kilka filiżanek w ciągu dnia lub regularne picie napoi energetycznych sprzyja wypłukiwaniu magnezu z organizmu, a co za tym idzie bolesnym skurczom mięśni i szybszemu męczeniu się podczas seksu.

Zmodyfikuj dietę

Nie chodzi o to, żebyś zamiast steków jadł kiełki, ale pomyśl chociaż nad urozmaiceniem menu. Wysokoprzetworzona żywność (chipsy, jedzenie z fast-foodów czy słodycze) również obniżają jakość spermy. Aby ją polepszyć, musisz dostarczyć organizmowi m.in. witaminy B12, która bierze udział w procesie produkcji plemników. Jej źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, ryby, sery, jajka.

By zwiększyć ruchliwość plemników, lekarze zalecają dodatkowo jeść produkty bogate w cynk i kwas foliowy, selen, karnitynę, a także witaminy C i E. Co zatem powinieneś włączyć do diety? Szpinak, brokuły, szparagi, kalafior, groch, marchewkę, pestki dyni, nasiona słonecznika, migdały oraz orzechy.

Wyprowadź się od rodziców

Na płodność ogromny wpływ ma stres – obniża on jakość nasienia oraz liczbę plemników. Stres może nawet spowodować problemy z erekcją. Co ciekawe, stresować może nas nie tylko praca, napięty plan dnia,  ale również próby starania się o dziecko i warunki mieszkaniowe.

Istotną rolę w procesie zachodzenia w ciążę odgrywają czynniki społeczne – nie bez znaczenia pozostaje czy para mieszka razem czy osobno, „na swoim” czy z rodzicami. Bywa, że rozwiązaniem problemu niepłodności męskiej staje się przeprowadzka do innego mieszkania, które zapewnia parze większy komfort i prywatność. Niezwykłą rolę w płodności odgrywają bowiem uwarunkowania psychologiczne – tłumaczy androlog dr n. med. Leszek Bergier.

Wykonaj badania nasienia

Jeśli nieskutecznie starasz się o dziecko, a twój tryb życia może negatywnie wpływać na płodność, wykonaj seminogram. To podstawowe badanie nasienia. Analiza seminologiczna polega na ocenie koncentracji, ruchliwości, żywotności i budowy morfologicznej plemników oraz ocenie płynu nasiennego.

Jak wykazują badania, obecnie nawet co piąty mężczyzna może mieć problem z płodnością. W głównej mierze wynika to ze współczesnego trybu życia, stresu i złych nawyków, które skutkują obniżeniem jakości nasienia. Warto wdrożyć zdrowe nawyki już dziś, bo kiedy zaczniemy się starać o dziecko, może być już za późno. 

Psychotest. Masz apetyt na seks? Kim jesteś w łóżku?

Pytanie 1 z 9
Idealny strój na randkę to?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza